Blog

Doświadczenie, relacje i rozwój, czyli współpraca w ramach #EYE

2021-04-21

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców (Erasmus for Young Entrepreneurs #EYE) to międzynarodowy program łączący tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę w biznesie, z tymi, którzy chcą podzielić się wiedzą. Sednem takiej współpracy jest nawiązanie relacji, która przynosi obustronne korzyści i satysfakcję. Doświadczenia uczestników programu #EYE wskazują, że nawiązana w ten sposób relacja biznesowa jest sposobem na rozwój dla obu stron!

W ramach programu #EYE (Erasmus for Young Entrepreneurs) właściciel firmy otrzymuje, niezwykle wartościowe w prowadzeniu biznesu, świeże spojrzenie i pomysły na nowe działania. Natomiast początkujący przedsiębiorca ma okazję współpracować z doświadczonym mentorem, wspierającym go w pracy nad biznesplanem i dzielącym się wiedzą na temat prowadzenia własnej działalności. Dodatkowym atutem takiej współpracy jest fakt, że relacja ma wymiar międzynarodowy. Młody przedsiębiorca, dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej, może wyjechać do wybranego kraju, co dodatkowo poszerza jego biznesowe horyzonty.

 

Najważniejszy jest człowiek

W programie EYE chodzi przede wszystkim o ludzi – ich współpracę i wymianę doświadczeń. Dlatego też chcemy pokazać  ludzkie oblicze współpracy w ramach programu. O krótkie podsumowanie biznesowej relacji nawiązanej w ramach Erasmusa dla Młodych Przedsiębiorców poprosiliśmy Annę, autorkę bloga „Jak to się mówi?” i właścicielkę LingoStarKid.com oraz doświadczonego przedsiębiorcę z Teneryfy, Franka, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami na temat udziału w programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców.

Frank od kilkudziesięciu lat jest aktywnym i niestrudzonym przedsiębiorcą. Jako CEO oraz współwłaściciel FU International Academy – szkoły, która uczy hiszpańskiego i digital marketingu oraz prowadzi coworking, przyjął do współpracę Annę, autorkę bloga Jak to się mówi? i właścicielkę LingoStarKid.com, która pracuje nad innowacyjną szkołą języka angielskiego dla najmłodszych.

 

Wzajemne korzyści

Biznesowa przygoda w ramach programu #EYE przynosi liczne korzyści tym, którzy swoje pierwsze kroki w biznesie mają już dawno za sobą. Doświadczony przedsiębiorca może rozwijać się w relacji z początkującym przedsiębiorcą poprzez wymianę wiedzy, ale także możliwość sprawdzenia się w roli mentora i trenera. Mentoring biznesowy odgrywa ważną rolę w całym procesie wymiany doświadczeń (więcej o mentoringu pisaliśmy tutaj).

Ponadto, program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców daje ogromne możliwości początkującym przedsiębiorcom. Dzięki nawiązaniu  relacji biznesowych młodzi pomysłodawcy mają szansę zdobycia niezbędnej wiedzy i doświadczenia pozwalającego dopracować istniejący biznesplan. Dzięki #EYE zdobywający doświadczenie przedsiębiorcy mają również okazję pozyskać ważnego kontrahenta do dalszej współpracy.

Frank, CEO i współwłaściciel FU International Academy tak mówi o tym obszarze programu #EYE:

Sam jestem przedsiębiorcą od wielu lat, mam duże doświadczenie, zwłaszcza w obszarze tworzenia produktów cyfrowych i digital marketingu. Wiem, jak ciężko byłoby zacząć bez właściwej porady. Ktoś taki jak ja, czyli ktoś doświadczony, może znacznie skrócić drogę do sukcesu młodego przedsiębiorcy. Bardzo lubię pomagać ludziom w znajdowaniu właściwej ścieżki i uczestniczyć w tych momentach, kiedy doznają jakiegoś przebłysku, otwierają szeroko oczy i wykrzykują „aha!”.

Ponadto, współpraca w ramach programu może być dla doświadczonego przedsiębiorcy szansą na pozyskanie nowych partnerów biznesowych, rozwijających innowacyjne, świeże pomysły. Co ważne, w ramach #EYE doświadczony przedsiębiorca może podjąć współpracę z młodymi ludźmi z całej Europy, co stanowi okazję do doskonalenia umiejętności językowych, ale także do rozszerzania zasięgu działalności firmy za granicą i wzmacniania międzynarodowych kontaktów.

 

Satysfakcjonująca wymiana doświadczeń i wiedzy

Udział w programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców jest korzystny zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych przedsiębiorców. Przy wzajemnej otwartości i gotowości do podjęcia współpracy, udaje się osiągnąć bardzo ciekawe efekty, które niejednokrotnie przewyższają oczekiwania obu stron. Co ważne, efekty te najczęściej są wdrażane w życie, co powoduje, że program ma wymiar praktyczny.

Zapytaliśmy Annę, co dała jej wymiana w ramach #EYE, a to jej odpowiedź:

Pewnie musiałabym mówić przez 10 minut, bo jest tak wiele rzeczy, które dała mi wymiana –  praktycznych, teoretycznych i poszerzających horyzonty. Na pewno wymiana pozwoliła mi zdobyć wiele konkretnych umiejętności, takich jak: produkcja wideo, praca nad stroną internetową czy edycja grafiki. Ale tak naprawdę udział w #EYE zmienił też moje nastawienie, dał mi świadomość, że jak czegoś chcesz, to musisz zacząć działać i ciężko pracować. Poznałam wiele narzędzi, które były dla mnie nowe i które są naprawdę bardzo potrzebne w pracy w różnych obszarach. Okazało się, że Frank uwielbia nowinki technologiczne, więc współpraca była dla mnie naprawdę korzystna, bo mój biznes jest online.

A co na to doświadczony przedsiębiorca, Frank?

Jestem bardzo zadowolony ze wszystkich rezultatów, nie tylko z pracy nad projektem Anny, ale także tego, co zrobiła dla nas. Pracowaliśmy wspólnie nad wieloma rzeczami i wszystko było super, nigdy nie musiałem tłumaczyć zbyt wielu rzeczy, dawałem tylko wskazówki i pokazywałem kierunek, a Anna potrafiła to samodzielnie zrealizować.  Jako firma pomogliśmy już wielu młodym ludziom – stażystom, studentom, pracownikom. Większość ludzi przyjeżdzających na Teneryfę ma jakiś plan na swoje życie, ale po pobycie u nas często zmieniają ten plan, oczywiście, na lepsze.  Mam wrażenie, że to samo stało się z Anna i to daje mi naprawdę dużo satysfakcji. Nazywam swoją firmę „lifechanging company” i naprawdę uwielbiam pracować z młodymi ludźmi.

Biznesowa relacja

Frank o programie #EYE i relacji biznesowej z młodym przedsiębiorcą, Anną mówi same pozytywne rzeczy. Stwierdza, że było to znakomite doświadczenie, a sama współpraca była owocna i ekscytująca. A to szczególnie cieszy Ekspertów z PPNT, którzy koordynują biznesowe relacje nawiązywane w ramach #EYE. Dbamy o to, aby zarówno doświadczony, jak i młody przedsiębiorca miał poczucie, że współpraca jest satysfakcjonująca i dzięki temu mógł wynieść z niej jak najwięcej dobrego.

Wszystkie spotkania, które odbyliśmy, były bardzo przyjemne. To były zawsze bardzo owocne rozmowy. Podobały mi się treści, które Anna tworzyła i przedstawiała. Bardzo lubiłem też odpowiadać na jej wszelkie pytania. Tak naprawdę ta relacja zaczęła się od naszej pierwszej rozmowy na Skype, bardzo miło ją wspominam. Od początku miałem odczucie, że jesteśmy idealnie dopasowani, nie tylko pod kątem projektu, który dotyczył nauki języka. ale także jako ludzie – rozmawialiśmy po angielsku, niemiecku, hiszpańsku i już w trakcie pierwszej rozmowy dobrze się bawiliśmy i  śmialiśmy, i tak to trwało przez cały okres naszej współpracy – podsumowuje Frank.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu czujesz, że mógłbyś podzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, a dzięki temu ułatwić start początkującym przedsiębiorcom, skontaktuj się z nami! Podpowiemy, jak wziąć udział w programie Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców (erasmus@ppnt.poznan.pl).

Seweryn Olek

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 2018-2022.

Seweryn Olek był w PPNT związany z Zespołem Kreowania Innowacji w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Był moderatorem Design Thinking, prowadził także warsztaty z zakresu Customer Development oraz Business Model Canvas.

Z wykształcenia biotechnolog, a także psycholog.

W Parku łączył te z pozoru różne perspektywy oraz doświadczenia, wspierając przedsiębiorców i startupy w międzynarodowych oraz krajowych projektach, a także projektując kreatywne warsztaty dla środowiska akademickiego.