Blog

Nowe przepisy pozwolą sporo zaoszczędzić na prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej!

2017-11-29

Od stycznia w życie wchodzą regulacje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć od podatku dochodowego dokładnie tyle, ile przeznaczają na prowadzone prace badawcze lub rozwojowe. Dzięki odpowiedniemu zakwalifikowaniu wydatków, firmy mogą zaoszczędzić znaczne pieniądze na realizowanych, często nieświadomie, działaniach związanych z ciągłym doskonaleniem oferowanych produktów.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną drugą ustawę o innowacyjności.

Jest ona kolejnym pakietem zmian w przepisach, który wiele zmieni w procesie tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych.

Przypomnijmy, że wcześniejsze zmiany, które weszły w życie pod koniec 2016 roku, zwiększyły do 50% ulgę podatkową, zniosły na stałe podatek dochodowy od aportu własności intelektualnej i przemysłowej oraz wydłużyły z 3 do 6 lat możliwość odliczenia kosztów na działalność B+R. Nowe przepisy, które wejdą w życie z początkiem 2018 roku, związane są przede wszystkim ze wzmocnieniem zachęt finansowych dla podmiotów prowadzących działalność B+R oraz zacieśnieniem współpracy sektora nauki i biznesu.

Co się zmieni?

Kluczową zmianą dla przedsiębiorców będzie możliwość odliczenia od podatku równowartości kosztów prowadzonej działalności badawczej lub rozwojowej. Przedsiębiorstwa o statusie centrum badawczo-rozwojowego będą mogły odliczyć od podatku nawet 150% poniesionych kosztów. Przepisy pozwolą również urynkowić funkcjonowanie spółek celowych tworzonych przez uczelnie i instytuty PAN. Spółki uczelniane będą mogły realizować badania zlecone przez przedsiębiorców oraz np. świadczyć usługi doradcze przy wykorzystaniu zaplecza uczelni, stając się komercyjnymi ośrodkami eksperckimi.

Wprowadzane zmiany są nie tylko kolejnym krokiem niwelującym bariery współpracy biznesu ze środowiskiem naukowym, ale ich rezultatem są wymierne korzyści finansowe. Jest to istotne szczególnie dlatego, że w ostatnich latach zauważamy znaczący wzrost zainteresowania komercyjnym stosowaniem opracowywanych przez naukowców technologii. Współpracę przy tego typu wdrożeniach obserwujemy u coraz szerszego grona rodzimych przedsiębiorców – od mikro, małych i średnich zaczynając, na spółkach Skarbu Państwa kończąc. Konkurencja wymusza na przedsiębiorstwach ciągłe poszukiwanie przewag technologicznych, a nowe przepisy pozwalają uzyskać na tym realne oszczędności.

Ważne, aby przedsiębiorcy byli świadomi tego, co oferować będzie pakiet wprowadzonych zmian oraz żeby regulacje prawne mogły być przez nich efektywnie pożytkowane. Warto już teraz zwrócić się o pomoc do specjalistów np. z parków naukowo-technologicznych, którzy podpowiedzą, jak dzięki zmienionej ustawie sporo zaoszczędzić na prowadzeniu innowacyjnej działalności.

zdjęcie: jannoon028/freepik.com

Piotr Nędzewicz

PiotrNedzewicz_PPNT

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, podyplomowych studiów menedżerskich oraz studiów podyplomowych Menedżer Innowacji realizowanych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie kierownik Działu Komercjalizacji Badań PPNT oraz Ekspert Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych podlegającej Komisji Europejskiej. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe. Karierę rozpoczynał jako konsultant biznesowy w międzynarodowej firmie audytorsko-doradczej. Z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym związany jest od 2011 roku. Do 2015 roku pełnił funkcję konsultanta ds. transferu technologii oraz audytora innowacyjności. W latach 2016-2017, jako menedżer inwestycyjny, odpowiadał za rozwój funduszu zalążkowego. Aktualnie nadzoruje pracę zespołów realizujących specjalistyczne usługi badawcze oraz doradcze związane z rozwojem nowych technologii. Pełni funkcję członka rad nadzorczych czterech spółek portfelowych, w których udziały posiada Fundacja UAM.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.