Blog

O co chodzi w Team Manifesto?

2020-01-29

team manifesto - uslugaTeam Manifesto to autorska usługa PPNT z zakresu rozwoju organizacji, zarządzania zmianą i wspierania komunikacji. Są to warsztaty, w trakcie których pracownicy definiują wspólne cele i wartości i wypracowują wizję dalszego rozwoju firmy. Na czym to dokładnie polega?

Team Manifesto to, przede wszystkim, warsztat, na którym ustalamy zasady i wartości ważne dla zespołu, który się do nas zgłosi. Chęć pracy nad takim wyzwaniem wypływa zazwyczaj z potrzeby unormowanie zasad współpracy. Łączy się również z potrzebą zwiększenia zadowolenia z pracy i podnoszenia jej efektywności. Rezultat takiego warsztatu jest bardzo konkretny: pracownicy wychodzą z wachlarzem wspólnie wypracowanych reguł, według których zgodzili się, że chcą postępować w codziennej współpracy. Ten dokument nazywamy właśnie „manifestem”.

Oprócz tego, tworzenie manifestu jest pewnym pretekstem do wymiany myśli w bezpiecznej, warsztatowej przestrzeni. To, co wyróżnia nasze podejście, to to, że jako trenerzy zawsze traktujemy uczestników jako grupę ekspertów – to oni najlepiej znają wyzwania oraz mocne strony swojego zespołu.

Skąd pomysł na Team Manifesto?

Team Manifesto to narzędzie, które początkowo stworzyliśmy na własne potrzeby. PPNT to spora organizacja, mamy ponad 100 pracowników. Zauważyliśmy potrzebę stworzenia takiego warsztatu, który umożliwi nam wysłuchanie potrzeb wszystkich pracowników. Myśleliśmy o takim dobraniu metod, aby móc jasno ustalić, co jest dla nas najważniejsze. Tak powstało uniwersalne narzędzie do pracy z organizacjami, które łączą w sobie wiele punktów widzenia, różnorodne talenty, wielorakie usługi, czy też dla takich firm, które się rozbudowują, chcą wprowadzić jakąś zmianę, poprawić wewnętrzne procesy.

Tworząc tę usługę, mieliśmy już doświadczenie w  pracy warsztatowej, wybraliśmy więc metody, co do których mieliśmy pewność, że będą skuteczne. Przy pomocy Team Manifesto zachęcamy przedsiębiorców, aby umożliwiali pracownikom, tworzenie własnych reguł współpracy. Na własnym przykładzie, wiemy, że pracownik zawsze będzie bardziej przywiązany do tego, co sam stworzył.

 Kto może skorzystać?

Team Manifesto to warsztat dla firm, które szczerze wierzą, że największą wartością są pracownicy. Dla firm, które mają pewną gotowość rozmawiania o wyzwaniach i widzą wartość w podnoszeniu kompetencji miękkich. Jeśli chodzi o branżę, wszędzie tam, gdzie ważna jest komunikacja: IT, sektor kreatywny, administracja… Tak naprawdę Team Manifesto sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dla efektywności pracy, powinno się dbać o skuteczny przepływ informacji.

Te kwestie szczególnie ważne są dla szybko skalujących się firm, w których liczba pracowników szybko wzrasta. Gdzieś, gdzie do tej pory system pracy był jasno określony, a teraz, przy takiej liczbie pracowników, zaczyna panować chaos, dezinformacja, wyzwania przerastają efektywność.

Jak firmy mogą na tym skorzystać?

Ostatnio rozmawiałem z jednym przedsiębiorcą z branży IT, który opowiedział mi o doświadczeniu zdobytym podczas próby wprowadzenia usprawnień w systemie pracy. Jeśli rozbudzisz w pracownikach nadzieję na zmianę i nie będziesz w stanie tego dostarczyć, to zespół będzie mocno zawiedziony. W przypadku tej firmy zadziałało dodatkowe wsparcie z zewnątrz. Tu chodzi o spojrzenie na całość z pewnej perspektywy. Jako trenerzy pomagamy zachować dystans, stosujemy techniki, które usprawniają wspólny dialog i podejmowanie decyzji, bo firmom przede wszystkim zależy na efektowności.

Co po Team Manifesto?

Team Manifesto to jest pierwszy krok. Ten etap kończy się zebraniem pewnych konkretów na temat komunikacji i współpracy w zespole. Zawsze potem zalecamy, aby stworzyć „action plan”. Chodzi o zaplanowanie, jak pracownicy będą wdrażać poszczególne punkty manifestu w życie. Wszystko metodą małych kroków. Chodzi o codzienne aktywne działania wspierające wdrażanie wypracowanych na warsztatach ustalań. Z naszego doświadczenia wynika, że te manifesty, które zespoły stworzyły, żyją w ich firmach, a pracownicy często odwołują się do spisanych wspólnie zasad, co bardzo pomaga im w kryzysowych momentach.

Oczywiście trenerzy PPNT są gotowi wesprzeć firmy w skutecznym wdrażaniu założeń i realizowaniu planu działań. Jeśli jest taka potrzeba, to nasza praca nie kończy się po jednym warsztacie!

 

Maciej Nowak

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 2007-2020.

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym pracował z ponad pięcioma tysiącami uczestnikami w siedmiu krajach.

Miłośnik i trener Design Thinking oraz kreowania innowacji, absolwent Biznesu Międzynarodowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.