Aktualności

Rok pełen wydarzeń w PPNT

2017-12-29

new-years-eve-2900120_1920PPNT to miejsce na mapie Poznania, gdzie dzieje się naprawdę wiele, a różne wątki przeplatają się, zmieniając świat na bardziej kreatywny i technologiczny.

Rok 2017 upłynął u nas pod znakiem zmian i wielu ciekawych inicjatyw.

#styczeń

Jak na park naukowo-technologiczny przystało w rok 2017 wkroczyliśmy z innowacyjnym przytupem. Projekt badań nad nowymi metodami ochrony roślin, prowadzony przez dr. hab. inż. Marcina Śmiglaka z naszego Parku znalazł się w TOP 65 Green and Sustainable Chemistry Challenge.

W styczniu również reaktywowaliśmy nasz fundusz zalążkowy, poszukując pomysłodawców, którzy planują opracowanie oraz rozwój nowoczesnych produktów i usług w obszarze: chemii, biotechnologii, a także technologii informatycznych i komunikacyjnych. W efekcie naszych poszukiwań, zdecydowaliśmy się na zainwestowanie w nową spółkę, oferującą produkt optymalizujący zarządzanie usługami serwisowymi.

#luty

Luty upłynął w miłej, niebanalnej atmosferze za sprawą kosmicznych, zielonych walentynek w Laboratorium Wyobraźni PPNT. Przeprowadziliśmy lekcję astronomii dla zakochanych, nauczyliśmy budować komety miłości i przy tej okazji otwarliśmy nową, Zieloną Wystawę, którą promowało hasło „Nie wahaj się – baw się!

Na początku roku połączyliśmy siły z takimi ośrodkami, jak Concordia Design, Younick, Speed Up, Mind Sailors, czego efektem było niekonwencjonalne wydarzenie Gra o biznes / gra o sukces – kreatywnie o kreatywności w biznesie, podczas którego spotkali się innowatorzy i startupy, aby w sposób nieszablonowy podzielić się doświadczeniami we wspieraniu kreatywności w biznesie.

#marzec

W marcu zaprosiliśmy wszystkie wielkopolskie instytucje otoczenia biznesu, żeby w ramach międzynarodowego projektu ESSPO, wypracować propozycje działań w ramach funduszy strukturalnych, odpowiadających na potrzeby MSP. Ponadto zorganizowaliśmy kolejne biznesowe Śniadanie, tym razem z przedstawicielami Volkswagen Poznań. Uruchomiliśmy również nową usługę „Komunikacja i budowanie zespołów –  warsztaty z robotami”.

#kwiecień

Kwiecień upłynął w międzynarodowym towarzystwie. W pierwszej połowie kwietnia mieliśmy okazję gościć przez sześć dni w PPNT naszych partnerów z Instituto Pedro Nunes z siedzibą w Coimbrze, Portugalii. Tuż po Wielkanocy odwiedzili nas – Kirstie Chadwick, prezes International Business Innovation Association i Giordano Dichter, szef działu usług EU-BIC z European Business Network. Tematem warsztatów były m.in. trendy w przedsiębiorczości oraz standardy świadczenia usług przez instytucje otoczenia biznesu oraz ich profesjonalne projektowanie w kontekście potrzeb rynkowych. W międzyczasie wystartowaliśmy z projektem INKUBATOR INNOWACYJNOŚCI+. Jego głównym założeniem jest pomoc naukowcom w komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

#maj

Maj to nasz ulubiony miesiąc, ponieważ wiosna już w pełni, a 15 maja świętujemy powstanie PPNT. Dokładnie 22 lata temu, 15 maja 1995 roku, Zarząd Fundacji UAM powołał Poznański Park Naukowo-Technologiczny, pierwszą tego typu instytucję w Polsce. Specjalnie z tej okazji dla amatorów spacerów i ciekawskich świata uruchomiliśmy Edu_Ścieżkę, na której można znaleźć największą mapę Europy w Poznaniu, panele fotowoltaiczne, zegar słoneczny, infografiki opisujące poszczególne części Parku oraz ciekawostki naukowe z różnych dziedzin.

#czerwiec

Czerwiec to miesiąc aktywności w różnych stowarzyszeniach. Zostaliśmy finalistą inicjatywy „IASP Inspiring Solutions Programme”, której celem jest wyróżnienie najlepszych pomysłów usprawniających zarządzanie lub działalność parków i przekładających się na lepszą skuteczność we wspieraniu innowacji. PPNT do konkursu zgłosił swoją strategię budowania marki poprzez popularyzację nauki. Z innej beczki, wstąpiliśmy do kolejnego stowarzyszenia, tym razem związanego z naszymi usługami DataCenter – Polish Data Center Association. Zostaliśmy również członkiem prestiżowej sieci innowacji EBN i jednocześnie uzyskaliśmy certyfikat EU|BIC.

#lipiec

Na sukces Parku składają się przede wszystkim sukcesy naszych Lokatorów. Firmy PPNT błyszczały na światowych wydarzeniach. Firma IC Solutions prezentowała swoją technologię w Seulu, a pracownicy BBH Biotech wrócili z San Diego, gdzie prezentowali się podczas targów BIO International Convention.

#sierpień

W sierpniu oprócz wakacyjnych podróży po naszym globie, za sprawą PPNT można było odbyć podróż do wnętrza ziemi. Kapitanem tej przygody był jeden z najbardziej uznanych badaczy wysokich ciśnień na świecie, prof. Leonid Dubrovnisky, prowadząc wykład Journey to the center of the Earth 150 years after Jules Verne: Science not fiction”.

#wrzesień

Już po raz czwarty, w pierwszą sobotę września, organizowaliśmy Piknik z Wyobraźnią. W tym roku udało się wszystko: dopisała pogoda, frekwencja i humory. Goście mogli bawić się, uczyć, odpoczywać i grać na ponad 40 różnych stoiskach naukowych i sportowych. Piknik z Wyobraźnią to największe naukowe wydarzenie organizowane na świeżym powietrzu w Poznaniu.

We wrześniu rozpoczął kadencję nowy Zarząd, którego celem jest profesjonalizacja PPNT poprzez rozwój usług wspierających innowacyjne firmy oraz komercjalizację wiedzy.

#październik

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało ranking kategorii naukowych. Poznański Park Naukowo-Technologiczny znalazł się wśród jednostek kategorii A! To nasz historyczny sukces! Tym samym znaleźliśmy się w grupie 332 jednostek (na 993 oceniane), posiadających tę kategorię.

#listopad

Podczas odbywającej się 20-22 listopada w Tallinie konferencji podsumowującej całoroczną działalność członków sieci EEN (Enterprise Europe Network), wyróżniono te wydarzenia, które uznane zostały za najbardziej skuteczne w 2016 r. Wśród nich znalazły się również spotkania Subcontracting Meetings, które nasz Park, jako członek EEN, współorganizował z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

24 listopada br. wspólnie z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE oraz władzami wiodących jednostek naukowych z regionu, nasi eksperci z Regionalnego Punktu Kontaktowego dyskutowali o strategii polskich uczelni na HORYZONT 2020.

#grudzień

Naszą siłą jest wiedza ! Zatrudniamy dziesiątki ekspertów z różnych dziedzin, którzy wspierają firmy oraz naukowców w rozwoju nowych pomysłów. W naszym gronie są również osoby z najwyższymi tytułami naukowymi, których wieloletni wysiłek został w tym roku doceniony. Profesor Hieronim Maciejewski, zastępca Dyrektora PPNT, został wyróżniony Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę. To odznaczenie państwowe dla zasłużonych pracowników uniwersytetów.  Z kolei Prof. Tomasz Goslar został bohaterem kolejnego odcinka serii „Wybitne postacie Uniwersytetu”, tworzonej przez Uniwersyteckie Studio Filmowe i dostępnej na platformie Platon TV. Film pozwala poznać historię innowacyjnych badań nad datowaniem radiowęglowym prowadzonych przez Profesora w Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym z siedzibą w naszym Parku. Przy okazji film przybliża też inne jego zainteresowania, niekoniecznie naukowe.

To tylko niewielka dawka naszych tegorocznych działań. Mamy nadzieję, że rok 2018 będzie równie inspirujący i aktywny. Życzymy wszystkim dużo kreatywności i ciekawych pomysłów w Nowym Roku !

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.