Aktualności

W PPNT rosną prototypy

2015-02-16

w-ppnt-rosna-prototypy-sala-sensoryczna-w-stowrzyszeniu-potrafie-wiecej-2Dźwiękowe panele, głos uwalniający bąbelki powietrza, różnokolorowe światła połączone z melodią. Kształty, faktura i feeria barw. Jednym słowem – prototypowa sala polisensoryczna dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów, która powstała w poznańskim Stowarzyszeniu „Potrafię Więcej”.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny koordynuje program Inkubator Innowacyjności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach którego wspiera współpracę między naukowcami a firmami czy instytucjami, które myślą o wdrożeniu efektów najnowszych badań. Dzięki współpracy PPNT z dr hab. Hanną Kubiak, psychologiem z Wydziału Studiów Edukacyjnych poznańskiego UAM, udało się stworzyć w pełni wyposażoną polisensoryczną salę do terapii niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów ze Stowarzyszenia „Potrafię Więcej”.

Sala wyposażona jest w specjalnie zaprojektowane urządzenia, które pomagają poznawać otaczający świat wieloma zmysłami jednocześnie za pomocą stymulacji audio-wizualnej. Dr hab. Hanna Kubiak przekazała know-how, całokształt wiedzy fachowej i doświadczeń oraz pakiet informacji praktycznych. Pozwoliło to na stworzenie profesjonalnych urządzeń wspomagających rozwój dziecka, takich jak kurtyna świetlna, kurtyna wodna, w której dźwięk uwalnia bąbelki powietrza, odpowiednio podświetlona ściana – akwarium czy panel dotykowy wyzwalający dźwięki i kolory, kiedy dziecko stanie w odpowiednim miejscu.

Dr hab. Hanna Kubiak pracuje nad koncepcją uważności w pracy ze stresem matek dzieci z niepełnosprawnością. Dzięki stworzeniu polisensorycznej sali, będzie mogła kontynuować badania naukowe.

Z kolei stowarzyszenie „Potrafię Więcej”, działające w naszym Parku, od lat zajmuje się kompleksową pracą z niepełnosprawnymi dziećmi i ich rodzicami. Każde nowe narzędzie terapeutyczne to dla ich podopiecznych szansa na szybszy i zdrowszy rozwój.

To doskonały przykład transferu wiedzy do przedsiębiorstwa i współpracy dla dobra i rozwoju niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. Taka współpraca bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że ten wdrożony prototyp pomoże w leczeniu chorych dzieci, a także przysłuży się rozwojowi badań naukowych.

Życzymy obu stronom wielu sukcesów!

Na zdjęciu pani Ewa Kurczak-Wawrowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Potrafię Więcej” testuje nowe urządzania w sali polisensorycznej.