Blog

Wirtualne Centrum Danych – z czym to się je?

2016-08-09

 Żyjemy w wirtualnym świecie. Jednak czy potrafimy w pełni wykorzystać korzyści jakie zapewnia? W czasach powszechnego dostępu do Internetu, smartfonów, tabletów i facebooka, nawet osoby nie zajmujące się na co dzień technologiami informatycznymi, wielokrotnie spotkały się z pojęciami takimi jak serwer, router, firewall. Nawet jeżeli nie znają zasady działania tych urządzeń, potrafią mniej więcej zdefiniować do czego one służą. Pojęcia takie jak VPS, wirtualizacja, backup są zrozumiałe dla osób, które otarły się o technologie informatyczne, jednak nie zajmują się nimi na co dzień. Wiedzą tajemną, dostępną jedynie dla osób ściśle związanych z infrastrukturą informatyczną pozostają określenia takiej jak SDN, DRaaS czy właśnie vDC – Virtual Data Center.

Czym zatem jest wirtualne centrum danych? Dla tych, którzy rozumieją pojęcie VPS, wystarczy jeżeli napiszę, że jest to zbiór zasobów (mocy obliczeniowej procesorów, pamięci operacyjnej, przestrzeni dyskowej), którymi mogą dysponować w sposób dowolny, samodzielnie decydując, jak te zasoby zagospodarować. Użytkownik może stworzyć z nich jedną potężną maszynę wirtualną, lub wiele serwerów o mniejszych parametrach – ta decyzja należy tylko do niego. vDC jednak to nie tylko zasoby, ale też wszystkie elementy infrastruktury składającej się na nowoczesne centrum danych (routery, firewalle, load balancery itp.). Idea vDC daje użytkownikowi możliwość  zarządzania nimi w sposób programowy. Oznacza to, że właściciel wirtualnego centrum otrzymuje do swojej wyłącznej dyspozycji każdy element infrastruktury, który w tradycyjnym modelu był fizycznym urządzeniem, kosztującym wielokrotnie dziesiątki tysięcy złotych.

Jak to jednak wyjaśnić osobie, która nie zajmuje się na co dzień zagadnieniami związanymi z informatyką? Większość z nas, uczestniczyła kiedyś w mniejszej lub większej konferencji. Wiele sal konferencyjnych zostało przygotowanych w taki sposób, że można w bardzo krótkim czasie, bez specjalistycznych narzędzi czy wiedzy budowlanej, zrobić z nich 2 i więcej mniejszych salek. Jeżeli konferencja jest duża, ścianki są rozsuwane tworząc jednolitą przestrzeń dla dziesiątek lub setek uczestników. Kiedy jednak zakończy się spotkanie otwierające i uczestnicy konferencji piją kawę w kuluarach, ta ogromna sala dzielona jest na mniejsze części, w których będą odbywały się sesje tematyczne. Z reguły zajmuje to kilka do kilkunastu minut. Tak właśnie działa wirtualne centrum danych. Użytkownikowi oddawane do dyspozycji są określone zasoby informatyczne (przestrzeń dużej sali) oraz panel administracyjny (przestawne ściany), za pomocą którego może dowolnie dysponować swoimi zasobami (podzielić dużą salę na mniejsze kawałki). Nie możemy jednak zapomnieć o infrastrukturze – routerach, firewallach, load balancerach (ekranie, rzutniku, systemie nagłaśniającym). To wszystko zainstalowane, skonfigurowane czeka przygotowane do pracy, wg instrukcji użytkownika – wystarczy skonfigurować podstawowe parametry (wysunąć ekran, włączyć rzutnik) i możemy korzystać z dokładnie takiego podziału przestrzeni, jaki jest nam w danej chwili potrzebny. Jest to podejście do infrastruktury IT wprowadzające całkowicie nową jakość. Nie jesteśmy już ograniczeni do ściśle zdefiniowanych serwerów wirtualnych (gotowego zestawu sal), którą ma w swoim portfelu centrum danych – to my decydujemy jak nasze serwery mają wyglądać, jak mają działać i łączyć się ze światem.
Osoby zainteresowane tematyką wirtualnego centrum danych zapraszam na naszą stronę internetową – www.atcloud.pl lub do bezpośredniego kontaktu.

PPNT_Any_Time_Cloud

Tomasz Łukaszewicz

Tomasz_Lukaszewicz_DataCenter_PPNT_www

Związany z branżą IT od zawsze. Pasjonat rozwiązań Cloud, specjalista w dziedzinie outsourcingu IT, bezpieczeństwa danych, sieci teleinformatycznych. Kierownik DataCenter Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Absolwent Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Bankowej. Dyplomowany z zakresu zastosowań informatyki w biznesie i administracji oraz zarządzania projektami IT wg metodologii PMI i metodyk zwinnych.

Współtwórca Zintegrowanego Systemu Zarządzania Usługami IT oraz Bezpieczeństwa Informacji w DataCenter PPNT, certyfikowanego przez TUV Nord. Dzięki jego zaangażowaniu i pracy, Datacenter PPNT, jako jedna z czterech serwerowni w Polsce, uzyskała certyfikat ISO 20000.  Pomyślnie przeprowadził także firmę przez audyt ISO 27001.

Na blogu chce się dzielić swoimi doświadczeniami z zakresu outsourcingu IT.

www.datacenterppnt.pl