Aktualności

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA „JAN CZOCHRALSKI-INSPIRACJE INNOWACYJNOŚCI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” POD PATRONATEM PREZESA FUAM I DYREKTORA PPNT

2023-05-22
3 czerwca 2023 r. odbędzie się Konferencja Popularnonaukowa „Jan Czochralski-inspiracje innowacyjności i przedsiębiorczości”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezesa Fundacji UAM Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego prof. dr hab. inż. Hieronima Maciejewskiego oraz Wójta Jana Brody.

 

 

 

Głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Obywatelskie pn. Unia Międzypokoleniowej Integracji – Nauka i Kultura (TO UMINiK), a przewodniczącym Zespołu Organizacyjnego Konferencji jest profesor dr hab. Zenon Foltynowicz, który był pomysłodawcą tego naukowego wydarzenia.

Prof. Jan Czochralski, urodzony 23 października 1885 roku w Kcyni, był chemikiem, metaloznawcą oraz twórcą wielu wynalazków. Jego największym osiągnięciem jest metoda otrzymywania monokryształów, znana jako „Metoda Czochralskiego”. Opracowana w 1916 roku technika stała się jedną z najbardziej powszechnie stosowanych na świecie w produkcji monokryształów metali i półmetali. Szczególnie ważna była jej rola w produkcji półprzewodników, zwłaszcza krzemu, które stanowią podstawę budowy układów scalonych, używanych w komputerach, telefonach komórkowych i wielu innych współczesnych urządzeniach.

Czerwcowa Konferencja Popularnonaukowa będzie doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat osiągnięć i inspiracji tego naukowca w dziedzinie innowacyjności i przedsiębiorczości. 

W programie konferencji przewidziano liczne wystąpienia. O tym, „Jak z piasku bicz ukręcić” opowie prof. dr hab. inż. Hieronim Maciejewski, Dyrektor Parku. PPNT reprezentować będzie także Kamila Dobek z Działu Rozwoju Instrumentów Wsparcia Innowacji, której tematem wystąpienia jest: „Chochralski: inspiracje dla przedsiębiorczości”.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.