Blog

Nie klikajcie gdzie popadnie

2017-02-06

7 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to jedno z ciekawszych świąt w naszych kalendarzach. Obchodzony jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej, aby zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Ale współcześnie zagrożeń jest tak wiele, że nawet dorośli powinni edukować się w tej kwestii.

PPNTpoznan_datacenterJeszcze 10 lat temu wirusy komputerowe miały głównie charakter destrukcyjny, czyli po prostu uszkadzały nasz sprzęt, czasem nawet fizycznie. Na nasze dyski trafiały przede wszystkim z nośników, z których dane wgrywaliśmy do naszych komputerów. Współczesne wirusy nic nie uszkadzają. Po prostu chowają się głęboko w zasobach naszych smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych i po cichu wykradają nasze dane. A infekujemy się zazwyczaj przez Internet. Najprostszą więc radą jest: nie klikać gdzie popadnie. Każdy link w niespodziewanym mailu czy udostępniony na mediach społecznościowych, wyskakujące okienko reklamowe, każdy nieprzeczytany do końca komunikat na www, to wszystko powinno być dla nas podejrzane.

Jak się okazuje najwięcej wirusów jest na stronach oferujących darmowe treści pornograficzne i plotkarskie. Dziwne adresy oraz nieznane nam serwisy często zawierają wirusowe oprogramowanie, które tylko czeka na ten jeden klik.

Wirusy kradną nam wszystko to co potencjalnie cenne. Od zdjęć i filmów, przez hasła do mediów społecznościowych czy kont bankowych przez historię przeglądanych stron. Straty z wirusowego ataku mogą więc być zarówno moralne, jak i finansowe.

Wspomniane klikanie, choćby w linki na nieznanych plotkarskich serwisach, mogą nie tylko doprowadzić do zainfekowania naszego komputera, ale również sprawić, że stracimy kontrolę nad własnymi kontami, na które jesteśmy akurat zalogowani. Tu najczęściej problem dotyczy mediów społecznościowych. Co roku specjaliści branży IT podkreślają również, że powinniśmy pilnować swoich haseł, zmieniać je często na takie nieoczywiste (odpada słynna data urodzenia lub liczby typu: 12345). Powinniśmy także używać programów antywirusowych, ale przede wszystkim… nie klikać gdzie popadnie 🙂

Tomasz Łukaszewicz

Związany z branżą IT od zawsze. Pasjonat rozwiązań Cloud, specjalista w dziedzinie outsourcingu IT, bezpieczeństwa danych, sieci teleinformatycznych. Kierownik DataCenter Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Absolwent Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Bankowej. Dyplomowany z zakresu zastosowań informatyki w biznesie i administracji oraz zarządzania projektami IT wg metodologii PMI i metodyk zwinnych.

Współtwórca Zintegrowanego Systemu Zarządzania Usługami IT oraz Bezpieczeństwa Informacji w DataCenter PPNT, certyfikowanego przez TUV Nord. Dzięki jego zaangażowaniu i pracy, Datacenter PPNT, jako jedna z czterech serwerowni w Polsce, uzyskała certyfikat ISO 20000.  Pomyślnie przeprowadził także firmę przez audyt ISO 27001.

Na blogu chce się dzielić swoimi doświadczeniami z zakresu outsourcingu IT.

www.datacenterppnt.pl