Blog

Nie trzeba hodować krowy, aby napić się mleka, czyli dlaczego warto przenieść biznes do chmury

2020-11-23

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że szybki oraz bezpośredni dostęp do informacji jest podstawą sprawnego funkcjonowania biznesu. Kiedy rozpoczęła się pandemia, tradycyjne, mniej dojrzałe technologicznie firmy zaczęły „na szybko” szukać rozwiązań IT, które miały zapewnić pracownikom dostęp do niej i poukładać procesy oraz zadania, dostosowując się tym samym do nowej rzeczywistości.

Pandemia vs IT

W wielu przedsiębiorstwach rozpoczęły się masowe inwestycje w wydajniejsze serwery umożliwiające pracę terminalową, firewalle, dające możliwość łączenia się poprzez VPN do siedziby firmy, a także zabezpieczenia technologiczne, umożliwiające sprawną pracę tych urządzeń – UPS’y, klimatyzacje precyzyjne, szafy rack itd.

Całkiem niedawno usłyszeliśmy historię pewnej firmy, która zmierzyła się z budową miniserwerowni. Realizację podzielono na kilka etapów, a pierwsza ekipa wykonawcza, która jak się później okazało, nie mając pojęcia o fachowym zakładaniu okablowania strukturalnego, zaproponowała również założenie „podstawowej instalacji IT”, oczywiście taniej. Kto by się nie skusił?  Kluczowa firma IT, chcąc zamknąć zlecenie, zderzyła się z rzeczywistością – okablowanie było niewłaściwe, poprowadzono je w złych miejscach. Serwerownię można więc było zbudować „jakoś”, kontynuując projekt pierwszej firmy, lub jak należy, profesjonalnie. Na szczęście wybrano to drugie rozwiązanie.

Disaster… w realu – można było uniknąć

Właściciele przedsiębiorstwa ponieśli nie tylko dodatkowe koszty związane z poprowadzeniem na nowo odpowiednich kabli i przewodów teleinformatycznych, ale stracili przede wszystkim cenny czas, pomniejszyli przestrzeń biurową, a w przyszłości skazali się na czuwanie nad tym przedsięwzięciem pod względem formalnym (gwarancje, aktualizacje), jak i fizycznym (przeglądy, usuwanie awarii).

Cenimy za odwagę. Można to było jednak zrobić inaczej… Obecnie funkcjonujące na rynku rozwiązania, pozwalają przenieść całą infrastrukturę firmy do chmury w przeciągu zaledwie kilku godzin, zapewniając dostęp do informacji zarówno z siedziby firmy, jak i domów pracowników w szybki oraz przede wszystkim bezpieczny sposób, przy stałych i przewidywalnych kosztach.

Firmy korzystają z tego, czego akurat potrzebują

Przedsiębiorca ma do wyboru zarówno rozwiązania chmury publicznej, opartej w całości na infrastrukturze usługodawcy, chmury prywatnej, zrealizowanej na dedykowanym sprzęcie, jak i chmury hybrydowej, która umożliwia wykorzystanie obecnie posiadanego sprzętu w architekturze chmury, z dostępem do wszystkich jej zalet. A jedną z nich, kto wie, czy nie najistotniejszą, jest skalowalność oraz elastyczność – firmy budują i płacą za taką infrastrukturę chmurową, a także funkcjonalności, jakich w danym momencie potrzebują.

Chmura obliczeniowa umożliwia pracę oraz wgląd do danych przedsiębiorstwa z dowolnego miejsca na świecie. Zwalnia z konieczności kompleksowego czuwania nad wprowadzonym rozwiązaniem IT, bowiem to dostawca i administratorzy chmury obsługują skomplikowany backend, a frontend ma być prosty i przejrzysty dla użytkownika.

Prognozy dla firmy w chmurze – w Polsce wreszcie przejaśnienia

Zalet cloud computingu jest wiele, punkty sporne niemalże przestają istnieć, bo technologia wypracowuje wciąż skuteczne rozwiązania. Może dlatego coraz więcej polskich przedsiębiorców przenosi swój biznes do chmury.

Analizując różne raporty, prognozy zaczynają być optymistyczne. O ile rozwiązania chmurowe w dużych firmach są już na ogół standardem, o tyle w średnich, a szczególnie w małych przedsiębiorstwach dopiero raczkują, na szczęście szybko i stają już coraz pewniej na nogach. Rośnie bowiem nie tylko świadomość rozwiązania oraz przede wszystkim płynące z niego korzyści, ale wydzielają się już nawet stałe budżety na zarządzanie narzędziami IT w firmach.

Jeśli wyraźnie widać tendencję rozwoju globalnej gospodarki, w której króluje cyfryzacja, to polskie firmy, szczególnie z sektora MŚP, nie powinny pozostać w tyle, bowiem to już nie tylko kwestia innowacyjności, ale przede wszystkim konkurencyjności. A za jakiś czas, kto wie, prawdopodobnie „być, albo nie być.” I to już nie będzie pytanie.

 

Tomasz Łukaszewicz

Związany z branżą IT od zawsze. Pasjonat rozwiązań Cloud, specjalista w dziedzinie outsourcingu IT, bezpieczeństwa danych, sieci teleinformatycznych. Kierownik DataCenter Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Absolwent Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Bankowej. Dyplomowany z zakresu zastosowań informatyki w biznesie i administracji oraz zarządzania projektami IT wg metodologii PMI i metodyk zwinnych.

Współtwórca Zintegrowanego Systemu Zarządzania Usługami IT oraz Bezpieczeństwa Informacji w DataCenter PPNT, certyfikowanego przez TUV Nord. Dzięki jego zaangażowaniu i pracy, Datacenter PPNT, jako jedna z czterech serwerowni w Polsce, uzyskała certyfikat ISO 20000.  Pomyślnie przeprowadził także firmę przez audyt ISO 27001.

Na blogu chce się dzielić swoimi doświadczeniami z zakresu outsourcingu IT.

www.datacenterppnt.pl