10 partnerstw europejskich zatwierdzone
2021-11-24Rada Unii Europejskiej dała zielone światło dla Jednolitego Aktu Podstawowego, rozporządzenia mającego na celu ułatwienie uruchomienia 9 nowych partnerstw europejskich – „wspólnych przedsięwzięć”, między Unią Europejską, państwami członkowskimi i/lub przemysłem, które będą dostarczać innowacyjne rozwiązania w Europie dla globalnych wyzwań związanych ze zdrowiem, technologią i klimatem. Rada przyjęła również decyzję w sprawie zaangażowania UE w 10. partnerstwo, europejskie partnerstwo w dziedzinie metrologii, w celu zwiększenia inwestycji w badania i zdolności metrologiczne. Wynika to z propozycji Komisji z lutego, której celem jest przyspieszenie przejścia do zielonej, neutralnej dla klimatu i cyfrowej Europy, a także wzmocnienie odporności i konkurencyjności europejskiego przemysłu. UE zapewni prawie 10 mld euro finansowania z programu Horyzont Europa, które partnerzy pokryją co najmniej równoważną kwotą inwestycji. Oczekuje się, że ten łączny wkład zmobilizuje dodatkowe inwestycje w obszarach zdrowia, transportu, energii, technologii cyfrowych i metrologii, stworzy miejsca pracy oraz wygeneruje długoterminowy pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo.
CZYM SĄ PARTNERSTWA EUROPEJSKIE?
Partnerstwa europejskie są kluczowymi narzędziami wdrażania programu Horyzont Europa i mają znacząco przyczyniać się do realizacji priorytetów politycznych UE. Są to inicjatywy, w ramach których Unia Europejska wraz z partnerami prywatnymi i/lub publicznymi (takimi jak przemysł, organy publiczne lub fundacje) zobowiązują się do wspólnego wspierania rozwoju i wdrażania zintegrowanego programu działań badawczych i innowacyjnych. Partnerstwa mają na celu poprawę i przyspieszenie rozwoju i absorpcji nowych innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach poprzez mobilizację zasobów publicznych i prywatnych. Ponadto, łącząc partnerów prywatnych i publicznych, partnerstwa europejskie pomagają uniknąć powielania inwestycji i przyczyniają się do zmniejszenia fragmentacji krajobrazu badań i innowacji w UE. Przyczynią się również do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu i wzmocnią Europejską Przestrzeń Badawczą. Partnerstwa są otwarte dla szerokiego grona partnerów publicznych i prywatnych, takich jak przemysł, uniwersytety, organizacje badawcze, organy pełniące misję służby publicznej na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym lub międzynarodowym oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego, w tym fundacje i organizacje pozarządowe.
10 PRZYJĘTYCH PARTNERSTW TO:
- Global Health EDCTP3: Partnerstwo to zapewni nowe rozwiązania w zakresie zmniejszenia obciążenia chorobami zakaźnymi w Afryce Subsaharyjskiej oraz wzmocni zdolności badawcze w zakresie przygotowania i reagowania na ponownie pojawiające się choroby zakaźne w tym regionie i na całym świecie. Do 2030 r. zamierza opracować i wdrożyć co najmniej dwie nowe technologie do walki z chorobami zakaźnymi oraz wesprzeć co najmniej 100 instytutów badawczych w 30 krajach w opracowywaniu dodatkowych technologii medycznych chroniących przed nawracającymi epidemiami.
- Inicjatywa na rzecz innowacyjnego zdrowia: Partnerstwo to pomoże stworzyć ogólnounijny ekosystem badań i innowacji w dziedzinie zdrowia, który ułatwi przełożenie wiedzy naukowej na namacalne innowacje. Obejmie badania i innowacje w zakresie profilaktyki, diagnostyki, leczenia i zarządzania chorobami, skupiając się na niezaspokojonych potrzebach zdrowia publicznego. Inicjatywa przyczyni się do osiągnięcia celów Europejskiego Planu Walki z Rakiem, nowej Strategii Przemysłowej dla Europy oraz Strategii Farmaceutycznej dla Europy.
- Kluczowe technologie cyfrowe: Obejmują komponenty elektroniczne, a także ich projektowanie, produkcję i integrację w systemach oraz oprogramowanie, które definiuje sposób ich działania. Nadrzędnym celem tego partnerstwa jest wspieranie transformacji cyfrowej wszystkich sektorów gospodarczych i społecznych oraz Europejskiego Zielonego Ładu, a także wspieranie badań i innowacji w kierunku następnej generacji mikroprocesorów. Wraz z deklaracją w sprawie europejskiej inicjatywy w sprawie przetwórców i technologii półprzewodnikowych podpisaną przez 22 państwa członkowskie, niedawno zainicjowanym sojuszem przemysłowym w sprawie przetwórców i technologii półprzewodnikowych oraz ewentualnym nowym ważnym projektem będącym przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania dyskutowanym przez państwa członkowskie w celu wspierania przełomowych innowacji, to nowe partnerstwo pomoże zwiększyć konkurencyjność i suwerenność technologiczną Europy.
- Circular Bio-based Europe: Partnerstwo to znacząco przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r., torując drogę do neutralności klimatycznej do 2050 r., a także zwiększy zrównoważenie i obiegowość systemów produkcji i konsumpcji, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem. Ma on na celu rozwój i rozszerzenie zrównoważonego pozyskiwania i przetwarzania biomasy na bioprodukty, a także wspieranie wdrażania bioinnowacji na poziomie regionalnym przy aktywnym zaangażowaniu podmiotów lokalnych oraz z myślą o ożywieniu obszarów wiejskich, przybrzeżnych i regiony peryferyjne.
- Czysty wodór: Partnerstwo to przyspieszy rozwój i wdrożenie europejskiego łańcucha wartości w zakresie czystych technologii wodorowych, przyczyniając się do tworzenia zrównoważonych, niskoemisyjnych i w pełni zintegrowanych systemów energetycznych. Wraz z Sojuszem na rzecz Wodoru przyczyni się do osiągnięcia celów Unii przedstawionych w unijnej strategii wodorowej na rzecz Europy neutralnej dla klimatu. Skoncentruje się na produkcji, dystrybucji i przechowywaniu czystego wodoru oraz na dostarczaniu sektorom trudnych do dekarbonizacji, takich jak przemysł ciężki i zastosowania w transporcie ciężkim.
- Czyste lotnictwo: Partnerstwo to umożliwia lotnictwu osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez przyspieszenie rozwoju i wdrażania przełomowych rozwiązań w zakresie badań i innowacji. Jego celem jest opracowanie nowej generacji ultrawydajnych samolotów niskoemisyjnych z nowatorskimi źródłami zasilania, silnikami i systemami, poprawiając konkurencyjność i zatrudnienie w sektorze lotniczym, co będzie miało szczególne znaczenie dla odbudowy.
- Kolej Europy: Partnerstwo to przyspieszy rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii, zwłaszcza cyfrowych i automatyzacji, aby osiągnąć radykalną transformację systemu kolejowego i zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu. Poprawiając konkurencyjność, będzie wspierać europejską pozycję lidera technologicznego w dziedzinie kolei.
- Badania ATM w zakresie jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej 3: Partnerstwo ma na celu przyspieszenie cyfrowej transformacji zarządzania ruchem lotniczym w celu uczynienia europejskiej przestrzeni powietrznej najbardziej wydajną, najbezpieczniejszą i przyjazną dla środowiska przestrzenią powietrzną na świecie, przy jednoczesnym wspieraniu konkurencyjności i odbudowy lotnictwa sektora po kryzysie koronawirusowym.
- Inteligentne sieci i usługi: Partnerstwo to będzie wspierać suwerenność technologiczną inteligentnych sieci i usług zgodnie ze strategią przemysłową dla Europy, strategią UE w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz zestawem narzędzi dotyczących cyberbezpieczeństwa 5G. Jego celem jest pomoc w rozwiązywaniu problemów społecznych oraz umożliwienie transformacji cyfrowej i zielonej, a także wsparcie technologii, które przyczynią się do ożywienia gospodarczego. Umożliwi również europejskim graczom rozwijanie zdolności technologicznych dla systemów 6G jako podstawy dla przyszłych usług cyfrowych do 2030 roku.
- Metrologia: To partnerstwo publiczne ma na celu przyspieszenie wiodącej pozycji Europy na świecie w dziedzinie badań metrologicznych, ustanowienie samowystarczalnych europejskich sieci metrologicznych mających na celu wspieranie nowych innowacyjnych produktów, reagowanie na wyzwania społeczne, takie jak zdrowie, środowisko lub klimat, oraz umożliwianie skutecznego projektowania i wdrażania niezbędnych przepisów i standardy. Komisja będzie współpracować z EURAMET (Europejskie Stowarzyszenie Krajowych Instytutów Metrologii) w celu wzmocnienia udziału przemysłu w programach pracy tego partnerstwa.
LINKI