RPK

MSCA/RISE – Międzynarodowa Wymiana Pracowników – ostatni call w Horyzoncie 2020

2020-04-09

12 maja 2020 r. upływa termin składania wniosków na projekty wymiany wiedzy międzysektorowej i/lub z krajami trzecimi Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange (MSCA/RISE). To już ostatni konkurs tego typu w Horyzoncie 2020. Są to projekty polegające na stworzeniu komplementarnego programu wymiany wiedzy pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w projekt. W transferowaniu wiedzy może brać udział personel naukowy, administracyjny, kadra zarządzająca, a także pracownicy techniczni włączeni w badania i innowacje projektowe.

Wymiana pracowników, czyli tak zwane oddelegowania, są głównym działaniem podejmowanym w projekcie, ale nie jedynym. Transferowanie wiedzy, oparte o komplementarny plan działań może także zakładać zdobywanie nowej wiedzy i kompetencji poprzez: organizację konferencji i szkoleń, opracowywanie publikacji, zdobywanie patentów, akcje rozpowszechniające wyniki wygenerowane w projekcie, a także popularyzujące naukę.

W zależności od podejmowanej współpracy, konsorcja w projektach RISE mogą przyjmować różną formę:

  • Europejska współpraca międzysektorowa: minimalny skład konsorcjum to trzy instytucje z trzech różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej (MS) lub stowarzyszonych z programem Horyzont 2020(AC), przynajmniej jedna musi reprezentować sektor akademicki i jedna nieakademicki. Finansowana jest międzynarodowa i międzysektorowa wymiana pracowników.
  • Współpraca z krajami trzecimi: konsorcjum musi się składać minimum z dwóch instytucji pochodzących z dwóch krajów MS i AC oraz jednej instytucji pozaeuropejskiej zlokalizowanej w  kraju trzecim (TC). Sektor nie ma znaczenia, finansowana jest wymiana pracowników pomiędzy Europą a TC. Możliwe jest finansowanie przyjazdów do Europy z uprawnionych TC.
  • Możliwe jest również połączenie powyższych typów, finansujące wymianę na linii Europa-TC pomiędzy instytucjami z dowolnego sektora, a także europejską współpracę międzysektorową.

Budżet projektu wynika z zaplanowanej wymiany pracowników. Komisja Europejska finansuje projekty trwające maksymalnie 4 lata, w trakcie których można zaplanować nie więcej jak 540 osobomiesięcy. Na miesiąc oddelegowania przypada kwota 4600 euro. Koszty, które składają się na tę kwotę obejmują:
– 2100 euro/osobomiesiąc – koszty osobowe związane z oddelegowaniem dotyczące podróży, hotelu, utrzymania

– 1800 euro/osobomiesiąc – koszty badań, szkoleń, konferencji i spotkań projektowych

– 700 euro/osobomiesiąc – zarządzanie i koszty pośrednie

Dlaczego warto aplikować o granty RISE?

Pracownicy zaangażowani w projekt rozwijają swoją karierę zawodową, umiejętności badawcze, a także kompetencje horyzontalne. Instytucje nawiązują międzysektorową  interdyscyplinarną współpracę umożliwiającą transfer wiedzy przyczyniający się m.in. do komercjalizacji pomysłów wygenerowanych w projekcie, a także do rozwijania współpracy badawczo-innowacyjnej.

 

Dokumentacja konkursowa znajduje się pod adresem tutaj.

Lista uprawnionych krajów: Annex A of the Work Programme.

MSCA/RISE 2020 Handbook

Ulotka

Webinar Euresearch: https://www.youtube.com/watch?v=CXjXJwFdGgw

Webinar Net4Mobility: https://www.youtube.com/watch?v=1pUTOKiHG-s&feature=emb_logo

 

Zachęcamy do kontaktu z nami i konsultowania swoich wniosków!