Aktualności

Ćwierćwiecze innowacji. 25 lat PPNT

2020-05-12

15 maja będziemy świętować swoiste ćwierćwiecze innowacji w Poznaniu. PPNT kończy 25 lat!

Dziś parki naukowe oraz inne instytucje wspierające tworzenie innowacji dla biznesu znajdziemy w każdym województwie i praktycznie w każdym większym mieście w kraju – działa ich blisko 80. Jednak w połowie lat 90., 25 lat temu,, kiedy w Polsce dopiero formułowała się gospodarka rynkowa – tworzenie takiego parku to była, co najmniej, ideé fix. Znaleźli się jednak wizjonerzy wystarczająco zdeterminowani, aby wprowadzić taki plan w życie. Ojcem tego pomysłu był światowej klasy chemik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Bogdan Marciniec.

W 2020 roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny świętuje 25-lecie, jako jeden z najprężniej działających parków w kraju – lider tego sektora w Polsce.

Decyzja o utworzeniu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zapadła dokładnie 15 maja 1995 r. Od początku istnienia Park ma siedzibę przy ul. Rubież 46 na poznańskich Naramowicach. Od momentu utworzenia PPNT:

  • wyinkubował 120 startupów,
  • opracował 40 technologii, z których część została wdrożona do produkcji,
  • opracował i chroni 50 własnych patentów i 110 zgłoszeń patentowych w kraju i zagranicą,
  • opublikował 270 publikacji naukowych i ok. 80 publikacji dotyczących znaczenia innowacji,
  • gościł ponad 51 000 uczestników szkoleń i warsztatów,
  • pokazał ponad 100 000 gościom Laboratorium Wyobraźni PPNT,  że innowacje i nauka są świetnym źródłem zabawy.
  • ZOBACZ >>> WIĘCEJ DANYCH O DZIAŁALNOŚCI PPNT

Inne urodziny

Przez 25 lat mieliśmy okazję czynnie uczestniczyć w życiu gospodarczym regionu, niezależnie od aktualnie panującej koniunktury – mówi prof. UAM dr hab. Jacek Guliński, członek zespołu zakładającego PPNT, a aktualnie jego Dyrektor. Dziś to jest nasza siła – doświadczenie zbierane w różnych okolicznościach i odwaga do poszukiwania nowych rozwiązań. Jestem przekonany, że ten zebrany przez 25 lat kapitał, nie tylko pomoże nam w najbliższym, trudnym ekonomicznie momencie, ale też posłuży naszym klientom i partnerom, z którymi intensywnie współpracujemy. – zapewnia Jacek Guliński.

Ze względu na epidemię koronawirusa, parkowe urodziny planujemy obchodzić zdalnie, tylko w gronie pracowników. Na konferencje i podsumowania przyjdzie czas, jeśli okoliczności pozwolą. Jednak nie tort i szampan są najważniejsze w trakcie tych urodzin.

25-te urodziny to powód do dumy dla każdej firmy, jednak w tym roku czujemy, że naszym największym urodzinowym osiągnięciem jest fakt, że stajemy na wysokości zadania i jesteśmy do dyspozycji. – podkreśla zastępca dyrektora PPNT, prof. Hieronim Maciejewski.

Pozycja PPNT opiera się na szerokim wachlarzu usług i różnorodnej wiedzy, którą Park może się podzielić. Aktualnie świadczymy kilkadziesiąt specjalistycznych usług z zakresu chemii, biotechnologii, fizyki czy badań laboratoryjnych. Do tego dochodzą usługi IT, doradztwo, szkolenia i warsztaty. Nie brakuje też miejsca na wspieranie samorządów budujących regionalne strategie innowacyjności.

Łącznik biznesu, nauki i regionu

Z 25 lat doświadczeń PPNT korzystają nie tylko przedsiębiorcy i naukowcy, ale także Urząd Marszałkowski czy Urząd Miasta.

To ćwierć wieku pięknej i owocnej kooperacji Parku i Miasta Poznania w obszarze promocji współpracy nauki z biznesem oraz wspierania przedsiębiorczości innowacyjnej. napisała w przesłanym liście Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępczyni Prezydenta Poznania.

Jednak przede wszystkim bliska jest nam współpraca z firmami, która stanowi trzon naszej działalności. Od kilku lat liczba naszych klientów, korzystających z różnych form współpracy, sięga tysiąca w skali roku. To duże osiągniecie wśród tego typu jednostek w kraju. Co szczególnie, warte podkreślenia, to fakt, że niektórzy przedsiębiorcy są z nami od lat!

Współpraca PPNT z Apollogic rozpoczęła się trzynaście lat temu. Poznański Park Naukowo-Technologiczny miał ogromny wkład w rozwój naszej firmy oraz utrwalenie jej tożsamości biznesowej. – deklaruje Łukasz Radomski, Prezes Zarządu Apollogic sp. z.o.o., firmy programistycznej tworzącej m.in. rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości i internetu rzeczy oraz największego lokatora PPNT.

Co dalej?

Jubileusz to nie tylko okazja do podsumowań i gratulacji, ale też świetny moment na deklaracje na przyszłość. A biorąc pod uwagę oddziaływanie PPNT na regionalny ekosystem innowacji i biznesu, mają one ważkie znaczenie.

W naszej strategii deklarujemy, że najbliższe lata przeznaczymy na wzmacnianie roli PPNT jako węzła wiedzy i technologii. Chemy, aby korzystały z niego instytucje otoczenia biznesu, region, startupy i dojrzałe firmy szukające wsparcia w ekspansji zagranicznej. – obiecuje w imieniu całego Parku jego Dyrektor, prof. Jacek Guliński.

Przeczytaj o 25 latach działalności Parku.
Pobierz >>> naszą jubileuszową publikację