Deep-tech Enterpreneurship, Stany Zjednoczone i amerykański ecosystem z perspektywy uczestnika International Visitors Leadership Programme.
2023-05-29 Dr Anna TórzKażdy kto kiedykolwiek odwiedził Stany Zjednoczone wie jak bardzo ten kraj różni się od tego co znamy z europejskiego podwórka. Inny jest tam sposób życia, inne są fundamenty tego kraju, inne są też warunki w jakich rozwija się przedsiębiorczość oparta na wiedzy. Właśnie o tym doświadczeniu i swoim pobycie w Stanach Zjednoczonych napisała dr Anna Tórz, International Cooperation Officer, w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
DEEP-TECH ENTREPRENEURSHIP w USA w pigułce
Jak bardzo inna i jak bardzo zmienił się krajobraz „deep-tech entrepreneurship” w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich 10 lat miałam okazję sprawdzić podczas podróży po USA w marcu tego roku. Na zaproszenie Departamentu Stanu i Ambasady USA w Warszawie, jako jedyna przedstawicielka Polski, spędziłam 3 tygodnie w 5 amerykańskich miastach i na własne oczy miałam możliwość przekonać się co w 2023 roku jest najważniejszym trendem w „deep-tech entrepreneurship” i jakie pomysły byłyby możliwe do wypróbowania na polskim gruncie.
Co spowodowało, że znalazłam się w USA?
Mój pobyt w USA był częścią ”International Visitors Leadership Program” w zakresie ”Science and Technology Entrepreneurship”, którego głównymi celami są:
- Przedstawienie roli rządu, przedsiębiorstw prywatnych, organizacji branżowych i uniwersytetów w promowaniu przedsiębiorczości i wspieraniu innowacji;
- Nawiązanie kontaktów z osobami zaangażowanymi w identyfikowanie, promowanie i wspieranie rozwoju „deep-tech start-ups”;
- Zapoznanie się z rolą szkolnictwa wyższego w rozwijaniu pomysłów opartych na nowoczesnych technologiach;
- Dzielenie się doświadczeniami z amerykańskimi przedsiębiorcami i innowatorami zajmującymi się wyzwaniami technologicznymi i społecznymi.
Startupowcy, przedstawiciele parków naukowo-technologicznych, centrów transferu technologii, uczelni, agencji rządowych i ministerstw z 13 państw z całego świata (Angoli, Holandii, Izraela, Kostaryki, Nigerii, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Tajlandii, Tunezji, Wietnamu, Zimbabwe) oraz lokalni eksperci – to wszystko stanowiło o unikatowości programu. Dawało także doskonałą okazję, żeby poznać doświadczenia różnych krajów w rozwijaniu przedsiębiorczości technologicznej.
Czym inspiruje amerykański ekosystem?
Odpowiedzi na to pytanie można by poświęcić książkę (kilka publikacji na ten temat już się ukazało). Mnie jednak najbardziej utkwiły w pamięci następujące elementy:
- Model finansowania programów inkubacji i akceleracji przez prywatnych grantodawców – zamożnych mecenasów, którzy w ten sposób wspierają region
- Zróżnicowana sieć inwestorów rozsianych, wbrew pozorom, po całym kraju. Mając dobry produkt można znaleźć inwestora niezależnie od poszukiwanej wielkości wejścia kapitałowego, etapu rozwoju startupu, branży czy typu inwestycji.
- Tworzenie instytucji otoczenia biznesu dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, zaangażowaniu wszystkich lokalnych interesariuszy.
- Gromadzenie danych pozwalających na pokazanie wkładu instytucji otoczenia biznesu w rozwój regionalny (miejsca pracy, inwestycje, wpływy z podatków itp.).
O czym warto poczytać więcej?
- American University Center for Innovation: Centrum Innowacji Uniwersytetu Amerykańskiego (AUCI) prowadzi międzywydziałowe zajęcia z przedsiębiorczości oraz letnie obozy dla przyszłych przedsiębiorców.
- UCF Business Incubation Program: Program Inkubacji realizowany we współpracy między UCF, Florida High Tech Corridor Council, czterech hrabstw i czterech miast. I-Corps program, który zapewnia narzędzia i podstawy potrzebne do walidacji rynkowej produktu i przygotowania go do wprowadzenia na rynek.
- The Florida High Tech Corridor Council: Inicjatywa na rzecz rozwoju gospodarczego trzech największych instytucji badawczych w kraju: University of Central Florida, University of South Florida i University of Florida. Jej misją jest wspieranie przemysłu zaawansowanych technologii i innowacji oraz siły roboczej w regionie .
- NeoCity Academy: Szkoła średnia ze środowiskiem edukacyjnym opartym na podejściu projektowym w obszarze STEM (science, technology, engineering, and mathematics).
- MicaPlex ERAU Research Park: Branżowy park komercjalizujący technologie pochodzące z prywatnego uniwersytetu Embry-Riddle Aeronautical University (ERAU), który specliazuje się w lotnictwie i kosmonautyce.
- The Burgess Institute for Entrepreneurship & Innovation: Program, który umożliwia studentom Michigan State University (MSU) naukę poprzez działanie, oferując programy, kursy i zasoby wspierające przedsiębiorczy sposób myślenia i tworzenie nowych przedsięwzięć.
- Michigan State University Innovation Center: Ośrodek działający w obszarze transferu technologii i wsparcia startupów rozwijających swoje produkty z wykorzystaniem technologii wywodzących się z MSU.
- WMed Innovation Center: Centrum Innowacji WMed od ponad dekady koncentrujące się na wspieraniu start-upów z obszaru life science.
- US Market Access Center (USMAC): Inkubator i akcelerator przedsiębiorczości zlokalizowany w San Jose w Kalifornii, który pomaga międzynarodowym firmom technologicznym w dostępie do globalnego rynku, a rządom w tworzeniu ekosystemów wsparcia internacjonalizacji. Jego flagowy program został zbudowany na trzech filarach: Thing Big, Start Smart, Scale Fast.
- Plug and Play Tech Center: Akcelerator z siedzibą w Dolinie Krzemowej, który katalizuje postęp technologiczny poprzez łączenie startupów zorientowanych na technologię z partnerami korporacyjnymi. P&P współpracuje z ponad 30 000 startupów, ponad 500 wiodącymi światowymi korporacjami oraz setkami firm venture capital, uniwersytetów i agencji rządowych z wielu branż.