Aktualności

Efektywna inkubacja przedsiębiorstw – dobre praktyki z USA i UE dla Wielkopolski – 20.04.2017

2017-04-04

Bez tytułuZapraszamy przedstawicieli wielkopolskich instytucji otoczenia biznesu oraz władz lokalnych na wyjątkowe spotkanie z Kirstie Chadwick – prezes International Business Innovation Association (pierwszy raz w Polsce) i Giordano Dichterem, szefem działu usług EU-BIC z European Business Network, które odbędzie się 20 kwietnia 2017r. na terenie PPNT przy ul. Rubież 46 (budynek H) w Poznaniu w godz. 10.00-15.00.

Kirstie Chadwick, jako szefowa InBIA, ma okazję obserwować różne ekosystemy innowacji na całym świecie. „Wszyscy mówią o Dolinie Krzemowej albo Bostonie jako wiodących ośrodkach innowacji i przedsiębiorczości. Zamiast koncentrować się wyłącznie na najpopularniejszych ekosystemach, warto znaleźć swój benchmark na podstawie zbliżonego potencjału” – wyjaśnia Kirstie Chadwick. O tym jak zidentyfikować mocne strony ekosystemu innowacji, jak mierzyć jego efektywność i wpływ na gospodarkę regionu oraz jak identyfikować trendy w przedsiębiorczości na danym obszarze opowie w Poznaniu prezes InBIA, bazując na swoich obserwacjach, doświadczeniu oraz wynikach amerykańskiego projektu the IMPACT Index.

Giordano Dichter jako specjalista w dziedzinie inkubacji opowie o standardach świadczenia usług przez instytucje otoczenia biznesu oraz ich profesjonalnym projektowaniu w kontekście potrzeb rynkowych. Warto podkreślić, że wypracowane w ramach EBN standardy jakości są uznanym m.in. przez Komisję Europejską narzędziem certyfikującym ośrodki innowacyjności.

PPNT od kilku lat jest członkiem InBIA, który zrzesza ponad 2000 inkubatorów, akceleratorów, instytucji edukacyjnych z 60 krajów.

Więcej informacji: https://inbia.org/

European Business Network to największa w Europie sieć skupiająca 250 ośrodków innowacyjności i przedsiębiorczości. PPNT właśnie do niej przystępuje.

Więcej informacji: http://ebn.be/

Dyskusja odbędzie się w ramach projektu ESSPO Interreg Europe na temat propozycji instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców. Konkretnym celem projektu jest wypracowanie propozycji programu inkubacji początkujących przedsiębiorców w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym, która zostanie przekazana do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu ! Zgłoszenia przyjmujemy do 18 kwietnia.

Rejestracja

Program:

20 kwietnia 2017r., Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ul. Rubież 46, budynek H, parter, wjazd 1, do godz. 13.00 spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim
09.30-10.00 Rejestracja i kawa na dobry początek
10.00-10.20 Powitanie i przedstawienie się uczestników
10.20-11.45 Panel dyskusyjny na temat efektywnego procesu inkubacji w Instytucjach Otoczenia Biznesu (IOB):

  • Jaka jest rola IOB, jak powinien wyglądać proces inkubacji?
  • Jak docierać do potencjalnych/poczatkujących przedsiębiorców, jak ich dobierać do inkubacji?
  • Jak rozpoznawać indywidualne potrzeby klientów i jak na nie odpowiadać?
  • Jak zapewnić najlepsze efekty procesu inkubacji i jak je monitorować?
  • Dobre praktyki z USA i Europy
11.45-12.00 Przerwa kawowa
12.15-13.00 Panel dyskusyjny na temat tworzenia ekosystemu innowacji:

  • Jakie korzyści przynosi współpraca sieciowa IOB w regionie? Komu powinno zależeć na integracji IOB w regionie
  • Jak powinna wyglądać współpraca i komunikacja wszystkich interesariuszy w ekosystemie innowacji ?
  • Jak zorganizować współpracę?
  • Jakie są czynniki sukcesu regionalnej sieci IOB?
13.00-14.00 Propozycje procesu inkubacji dla celów programów regionalnych – dyskusja w języku polskim
14.00-15.00 Lunch i zakończenie spotkania