Aktualności

Ekspert PPNT o międzynarodowej współpracy, badaniach i rozwoju

2018-10-26

Dr hab. inż. Marcin Śmiglak, chemik i innowator działający w PPNT, wziął udział w Niemieckim Wieczorze Badań i rozwoju zorganizowanym dla polskich i niemieckich przedsiębiorców biorących udział w targach POL-ECO-SYSTEM na MTP.

Wieczór został przygotowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) i Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska). Wzięli w nim udział przedsiębiorcy, niemieccy i polscy naukowcy, w tym z Fraunhofer Institut, Międzynarodowego Biura (German Aerospace Center), Uniwersytetu z Jeny czy Uniwersytetu z Drezna.

Dr hab. inż. Marcin Śmiglak wziął udział w dyskusji poświęconej wyzwaniom związanym z innowacjami w ochronie środowiska. Jak podkreślili organizatorzy wydarzenia, jest to temat, w którym zarówno polscy jak i niemieccy naukowcy blisko współpracują.

Uczestnicy debaty podkreślali jak ważne jest wprowadzanie rozwiązań ekologicznych, które jednocześnie są opłacalne. Wprowadzanie takich zmian musi odbyć się równocześnie z przemianami społecznymi i światopoglądowymi. Organy państwowe powinny wspierać biznes i naukę w tej kwestii, wprowadzając instrumenty, które zachęcają i też wymuszają przemiany technologiczne. Na przykład system norm emisji, rozwiązania dotyczące opakowań jednorazowych czy preferencje podatkowe.

Po debacie odbyła się druga część spotkania – networking, czyli poznanie nowych ludzi z branży i nawiązanie wartościowych kontaktów wśród tych, którzy chcą rozwijać innowacje lub prowadzić badania w Niemczech.