Aktualności

EYE – 10 lat intensywnych praktyk i wymiany doświadczeń biznesowych

2019-04-19

EYE_logo_10 years

7 tysięcy wizyt i przypadków wymiany doświadczeń pomiędzy firmami, ponad 14 tysięcy beneficjentów. Program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców obchodzi 10 urodziny i ma się coraz lepiej. Jesteśmy jego częścią od ponad 8 lat.

W ciągu 10 lat program pomógł przedsiębiorcom z całej Europy rozwijać innowacyjne biznesy, wprowadzać nowe usługi lub produkty a także rozszerzać działalność o nowe rynki, także zagraniczne. W Polsce program realizuje między innymi Poznański Park Naukowo-Technologiczny (FUAM). Przez ostatnie 8 lat, od kiedy przystąpiliśmy do Programu, wsparliśmy organizacyjnie i merytorycznie prawie 80 początkujących przedsiębiorców. Dzięki współpracy z PPNT rozwijali oni swoje kompetencje biznesowe i miękkie podczas europejskich wymian w ramach EYE (ang. EYE – Erasmus for Young Entrepreneurs – Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców). Program przyczynił się do rozwoju młodych przedsiębiorców zarówno w kwestii pracy nad pomysłem biznesowym jak i pozycji na rynku pracy w ogóle.

Po zakończeniu wymiany w ramach EYE stałem się deweloperem i inwestorem w nieruchomości mieszkalne w północnej Anglii. Nie jest to w 100% zgodne z założeniami mojego pierwszego biznesplanu z lat 2012-2013 jednak codziennie używam wiedzy zdobytej podczas pracy dla firmy budowlanej w Danii, którą umożliwił program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców – mówi Michał, uczestnik EYE.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny dołączył do EYE w 2011 roku. Przez 8 lat, oprócz wyjazdów polskich przedsiębiorców za granicę, zorganizował pobyt prawie 20 młodych ludzi z zagranicy w polskich firmach. Krajowi przedsiębiorcy, podejmując się bycia mentorem, także zyskali na wymianie. Między innymi poszerzenie swoich kontaktów międzynarodowych, zmianę kultury organizacji firmy czy niejednokrotnie przedstawiciela swojej firmy za granicą.

Mamy spore doświadczenie w organizacji wymian i niemały zapał do takich działań. Dlatego jesteśmy chętnie wybierani jako instytucja pośrednicząca. To co przeważa na naszą korzyść, to szereg kontaktów międzynarodowych, którymi wspieramy przy nawiązywaniu współpracy zagranicznej. Naszymi partnerami w projekcie są czołowe instytucje jak UnternehmerTUM (Center for Innovation and Business Creation at TUM), Fondazione Politechnico di Milano czy Tetuan Valley Madrid – mówi Natalia Rymarczuk z PPNT.

Ogólnoeuropejskie statystyki mówią same za siebie. Tylko w latach 2014-2016, dzięki wsparciu i doświadczeniu Programu stworzono ponad 250 nowych firm i więcej niż 2 tysiące miejsc pracy.

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców jest wysoko ceniony przez firmy, ponieważ pozwala rozwinąć skrzydła w namacalny sposób. Pomaga tworzyć nowe miejsca pracy i wspiera przedsiębiorców w ich drodze na szczyt. Chciałbym aby ten program zyskiwał jeszcze bardziej na znaczeniu, powiększając grono aktywnych przedsiębiorców, start-upów oraz cały sektor MŚP – powiedział Kristin Schreiber, dyrektor programu COSME w Komisji Europejskiej.

W marcu, w Brukseli, odbyła się jubileuszowa gala podsumowująca 10 lat działalności programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców. Impreza zebrała przedstawicieli ponad 200 instytucji realizujących program w poszczególnych krajach Unii Europejskiej oraz przedstawicieli Parlamentu EU, Komisji Europejskiej i EASME (Agencja Wykonawcza MŚP) Wśród nich  nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Parku, którzy z powodzeniem realizują program na terenie całego kraju.

Chcesz wziąć udział w programie? Sprawdź szczegóły.

 flaga+haslo_ang