Granty MSCA-COFUND szansą na rozwój programów doktoranckich oraz programów stypendialnych dla doświadczonych naukowców
2020-06-10Granty typu MSCA-COFUND to inicjatywa Komisji Europejskiej, która oferuje dodatkowe fundusze na nowe lub istniejące regionalne, krajowe i międzynarodowe programy, by zapewnić międzynarodowy i międzysektorowy wymiar szkoleń badawczych i rozwoju kariery. Grant może wspomóc programy doktoranckie, a także programy stypendialne dla doświadczonych naukowców.
Projekty te przeznaczone są dla organizacji finansujących lub zarządzających programami doktoranckimi albo programami stypendialnymi dla naukowców. Każdy wniosek COFUND powinien mieć jednego uczestnika, którym jest: ministerstwo, władze regionalne, uniwersytet, organizacja badawcza, akademia badawcza lub przedsiębiorstwo.
OCZEKIWANY WPŁYW PROJEKTU:
– na poziomie badacza:
- Poprawa szans na zatrudnienie i perspektyw zawodowych zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim
- Tworzenie nowych sposób myślenia i podejścia do badań i innowacji
- Wspieranie doświadczeń interdyscyplinarnych i międzysektorowych
– na poziomie instytucji:
- Zwiększenie wyników badań i innowacji
- Wzmocnienie międzynarodowych, międzysektorowych i interdyscyplinarnych sieci współpracy
- Wzmocnienie pozycji i widoczności organizacji uczestniczącej na poziomie regionalnym, krajowym i globalnym
- Przyciąganie talentów badawczych
- Opracowywanie najnowocześniejszych, innowacyjnych programów szkoleniowych
- Promowanie zrównoważonego rozwoju kariery w badaniach i innowacjach
TYPY PROJEKTU:
- Programy Doktoranckie COFUND (COFUND-DP) – dotyczą rozwoju i poszerzania kompetencji badawczych początkujących naukowców. Podczas oceny wniosku pozytywnie uwzględniona zostanie współpraca z szerszym zakresem partnerów, w tym z sektora pozaakademickiego. Szczególną uwagę przywiązuje się do jakości ustaleń dotyczących nadzoru i mentoringu, a także doradztwa zawodowego. DP musi w pewnym zakresie umożliwić początkującemu badaczowi wybór swojego projektu doktoranckiego.
- Programy Stypendialne COFUND (COFUND-FP) – programy te finansują indywidualne staże badawcze i staże dla rozwoju kariery doświadczonych naukowców. Oprócz mobilności ponadnarodowej zachęca się wnioskodawców do uwzględnienia elementów mobilności międzysektorowej w swoich programach. Programy stypendialne powinny opierać się na mobilności indywidualnej, tzn. badacze powinni mieć możliwość swobodnego wyboru tematu badań i odpowiedniej organizacji goszczącej, dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK:
Beneficjent:
– może być to podmiot prawny mający siedzibę w kraju członkowskim lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont 2020
– finansuje lub zarządza DP lub FP. Może również rekrutować, nadzorować, przyjmować lub szkolić naukowców, samodzielnie lub w organizacjach partnerskich
– może pochodzić z sektora akademickiego lub nieakademickiego
– jest jedynym sygnatariuszem umowy grantowej. Otrzymuje finansowanie z UE, zgłasza koszty i bierze pełną odpowiedzialność za prawidłowe wdrożenie proponowanego programu
Organizacja partnerska:
– to podmiot prawny, którzy bierze udział w projekcie:
- poprzez wdrożenie DP lub FP (w tym rekrutacja naukowców)
- i/lub zapewniając naukowcom szkolenia i hosting podczas oddelegowania
– może pochodzić z sektora akademickiego lub pozaakademickiego
– organizacja partnerska, która rekrutuje naukowców do programu DP lub FP, musi mieć siedzibę w państwie członkowskim UE, kraju stowarzyszonym z H2020 lub niepowiązanym kraju trzecim wymienionym w Załączniku Ogólnym A do Programu Prac H2020
– nie jest sygnatariuszem umowy grantowej i nie może żądać kosztów. Ale ich koszty działań w ramach programu szkoleń badawczych pokrywane są z kosztów jednostkowych wypłacanych beneficjentowi (zalecana umowa o partnerstwie)
KTO MOŻE APLIKOWAĆ?
Proces selekcji do projektu musi być oparty na zasadach otwartości, przejrzystości, bezstronności i równości w przypadku ubiegających się osób.
Propozycje wzięcia udziału w projekcie powinny być rozpowszechniane, reklamowane i publikowane na poziomie międzynarodowym, w tym na stronie EURAXESS.
W przypadku Programów Doktoranckich COFUND (DP – Doctoral Programmes) naukowcy muszą być badaczami na wczesnym etapie kariery badawczej (nie więcej niż 4 lata doświadczenia badawczego, brak stopnia doktora).
W przypadku Programów Stypendialnych COFUND (FP – Fellowship Programmes) naukowcy muszą być doświadczonymi badaczami (tytuł doktora lub co najmniej 4 lata doświadczenia badawczego).
Zasada mobilności: naukowcy biorący udział w projekcie nie mogą mieszkać lub prowadzić głównej działalności (praca, studia, badania) w kraju organizacji przyjmującej przez więcej niż 12 miesięcy w ciągu 3 lat poprzedzających zamknięcie konkursu.
WYNAGRODZENIE
Organizacja musi zatrudnić każdego zakwalifikowanego do projektu naukowca na podstawie umowy o pracę lub „równoważnej umowy bezpośredniej” z pełnym ubezpieczeniem społecznym.
Jeżeli nie można zapewnić umowy o pracę, organizacja musi zatrudnić naukowca w ramach „stypendium na czas określony”. W takim przypadku dodatek na utrzymanie (living allowance) zostanie zmniejszony o połowę, a beneficjent musi zapewnić warunki, aby naukowiec mógł korzystać z minimalnego ubezpieczenia społecznego.
Grant unijny musi być wykorzystany wyłącznie jako wkład w zarządzanie programem i dodatek na utrzymanie dla naukowców, który może być przekazany tylko tym naukowcom, którzy zostali wyłonieni w ramach programu i obejmuje wszystkie obowiązkowe potrącenia na mocy ustawodawstwa krajowego.
Uzupełnienie (finansowanie z innych zasobów, w tym programów UE innych niż Horyzont 2020, np. z funduszy strukturalnych) w celu pokrycia innych kosztów (takich jak koszty badań, koszty podróży, dodatki rodzinne i koszty związane z mobilnością oraz koszty pośrednie) może zostać wypłacone naukowcom w celu uzupełnienia tego grantu.
Oprócz dodatku na utrzymanie, beneficjent musi wypłacić dodatek z tytułu mobilności, a dla niektórych kategorii naukowców – dodatek rodzinny.
Dodatek na utrzymanie (wynagrodzenia , składki na ubezpieczenia społeczne, podatki i inne koszty uwzględnione w wynagrodzeniu), który jest pokrywany z grantu MSCA COFUND, na naukowca z umową o pracę musi wynosić:
– w przypadku początkujących naukowców – 1935 euro/osobomiesiąc
– w przypadku doświadczonych naukowców – 2740 euro/osobomiesiąc
+ koszty na zarządzanie – 325 euro/osobomiesiąc
Wkład własny beneficjenta:
– minimalny dodatek do dodatku na utrzymanie dla umów o pracę z pełnym ubezpieczeniem społecznym:
- dla początkujących badaczy – 774 euro/osobomiesiąc
- dla doświadczonych badaczy – 1096 euro/osobomiesiąc
– inne koszty (np. na szkolenia, nawiązywanie kontaktów, badania, podróż, dodatek rodzinny, dodatek mobilnościowy) itp. – zależy od potrzeb programu
Łączny wkład UE i beneficjanta na miesięczne dodatki na utrzymanie + na mobilność muszą być równe co najmniej:
– dla początkujących badaczy – 2709 euro
– dla doświadczonych badaczy – 3836 euro
Wybrane programy otrzymają współfinansowanie na okres od 36 do 60 miesięcy, maksymalnie na łączną kwotę 10 mln euro. Ogólny orientacyjny budżet na program wynosi 100 mln euro: 40 mln euro na Programy Doktoranckie i 60 mln euro na Programy Stypendialne.
Wyniki MSCA COFUND w 2019 roku:
Typ projektu | Liczba złożonych wniosków | Liczba wybranych wniosków | Współczynnik sukcesu |
DP | 56 | 13 | 22% |
FP | 63 | 14 | 23% |
KALENDARZ:
– 8 kwietnia 2020 r. – otwarcie konkursu
– 29 września 2020 r. – zamknięcie konkursu
– listopad 2020 r. – ocena wniosków
– luty 2021 r. – informacje o wynikach ocen
– maj 2021 r. – orientacyjna data podpisania umów grantowych
Przewodnik dla aplikujących : https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/other/guides_for_applicants/gfa_h2020-msca-cofund-2020_en.pdf
Poradnik dla COFUND-DP: https://net4mobilityplus.eu/fileadmin/user_upload/N4M__MSCA_COFUND_Handbook_2020_DP.pdf
Poradnik dla COFUND-FP: https://net4mobilityplus.eu/fileadmin/user_upload/N4M__MSCA_COFUND_Handbook_2020_FP.pdf
Strona wezwania konkursowego: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/msca-cofund-2020
Webinar Net4Mobility: https://www.youtube.com/watch?v=j-SBEFJc9gk&feature=youtu.be