Aktualności

Medal Homini Vere Academico, spotkanie po 50 latach – jubileusz prof. Jacka Gulińskiego

2020-09-28

25 września br. prof. Jacek Guliński świętował jubileusz 45-lecia pracy na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza i jednocześnie 70 urodziny. Chemik, innowator, organizator, menadżer, wizjoner, były Prorektor UAM oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a obecnie Dyrektor PPNT.

To był bardzo emocjonujący dzień! Z samego rana życzenia Prezesowi złożyli Pracownicy PPNT. Za co tak bardzo cenimy Pana Profesora? Otóż przede wszystkim za otwartość, wiedzę, intuicję, ale także za odwagę i determinację, wyszukane poczucie humoru oraz za siłę spokoju.

Następnie w samo południe rozpoczął się benefis na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Po wystąpieniu Jej Magnificencji Rektor Bogumiły Kaniewskiej, głos zabrał prof. Hieronim Maciejewski, przedstawiając karierę naukową i zawodową Jubilata oraz wspominając najciekawsze momenty w czasie ich 35-letniej znajomości. Następnie wystąpił sam mistrz, czyli prof. Bogdan Marciniec, który przede wszystkim podkreślił wielki wkład Profesora Gulińskiego w proces łączenia nauki z biznesem, przyznając, że miał ogromne szczęście, spotykając na swojej drodze tak wielki talent.

O ciekawej współpracy w czasie pełnienia funkcji Prorektora opowiadał ówczesny Rektor prof.  Bronisław Marciniak, deklarując, że oprócz spraw zawodowych Profesorów łączy też prawdziwa przyjaźń. Serię wystąpień zakończył prof. Henryk Koroniak, Dziekan Wydziału Chemii UAM, który podkreślał fakt, że Jubilat jest doskonałym organizatorem i zawsze ma wszystko zaplanowane.

Profesor Jacek Guliński lubi mieć wszystko bardzo dokładnie zaplanowane i tak też miało być w przypadku jego własnego Jubileuszu. Na szczęście organizatorzy uroczystości, z dr Dominiką Narożną w roli głównej, zdołali przemycić dwie wielkie niespodzianki, które były niezwykle emocjonującym  przeżyciem dla Profesora Gulińskiego.

Na scenę weszła ponownie Jej Magnificencja Rektor i wręczyła Jubilatowi medal Homini Vere Academico – człowieka prawdziwie akademickiego. Medal jest wyrazem uznania dla Profesora za ofiarną, wieloletnią pracę na rzecz Uniwersytetu, ogromną aktywność na wszelkich polach, naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym oraz za pasje i poświęcenie na rzecz Uniwersytetu.

Drugim zaskoczeniem było spotkanie po 50 latach z Kuzynem, a jednocześnie gwiazdą rocka, Markiem Piekarczykiem, który przyjechał specjalnie na tę uroczystość i wzruszająco zaśpiewał pięć utworów z dedykacją dla Jubilata.

Profesor Jacek Guliński w czasie swojego wystąpienia podziękował Rodzinie oraz wszystkim Współpracownikom, a w swojej prezentacji spoglądał w przyszłość Uniwersytetu, kreując różne scenariusze.

Warto dodać, że powstała publikacja pt. Otwartym tekstem, rozmowa Jacka Gulińskiego z Dominiką Narożną. Znając Profesora, nie jest to typowa lektura i zapewne wiele ciekawych, a czasem kontrowersyjnych  stwierdzeń i poglądów będzie można w niej wyczytać.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności!