Aktualności

O elektrowni jądrowej – posiedzenie Sejmowej Komisji z udziałem PPNT

2024-07-03

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, którego celem było omówienie planów budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.

W spotkaniu uczestniczyła prof. UAM Dominika Narożna, członkini Zarządu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT). W dyskusji wzięli udział również parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, ZE PAK, PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). 

„Mam wrażenie, że czasami ten interes związany z bezpieczeństwem energetycznym nie do końca jest na pierwszym miejscu(…)” – prof. UAM Dominika Narożna

Podczas obrad, przedstawicielka Parku zwróciła uwagę na znaczenie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreśliła, że interes z nim związany powinien być priorytetem w debatach na temat przyszłości energetycznej Polski a jej wystąpienie podkreśliło rolę PPNT w kształtowaniu polityki energetycznej. 

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie jest jednym z projektów mających na celu zwiększenie niezależności energetycznej Polski oraz redukcję emisji dwutlenku węgla. Inwestycja ta ma również znaczenie dla rozwoju regionu wielkopolskiego, przynosząc nowe miejsca pracy i wspierając lokalną gospodarkę.  

Transmisja z posiedzenia dostępna jest tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI