Oficjalna inauguracja programu „Life After Coal”!
2022-12-2221 grudnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się oficjalna inauguracja programu „Life After Coal”. Udział w nim weźmie ponad 30 gmin, głównie ze wschodniej Wielkopolski.
W zorganizowanej inauguracji wzięli udział przedstawiciele Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego: dr hab. Dominika Narożna – członek Zarządu Fundacji FUAM oraz dr Justyna Adamska – z-ca Dyrektora PPNT.
PPNT jest członkiem konsorcjum tego prestiżowego projektu.
Realizacja programu rozpocznie się w styczniu 2023 roku i potrwa 9 lat. Głównym jego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Wielkopolsce Wschodniej. W każdej gminie biorącej udział w programie będzie funkcjonował doradca klimatyczny, który wskaże mieszkańcom, jak przejść drogę od węgla do ekologicznych źródeł energii.
Mieszkańcy bardzo często nie mają wiedzy, w związku z czym ten doradca klimatyczny, który będzie funkcjonował, będzie takim doradcą stricte. Nie siedzącym za biurkiem, ale chodzącym do mieszkańców i mówiącym – słuchaj, możesz sobie wymienić źródła energii (…) – mówił Maciej Sytek, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie i Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej. Dodał także, że wielkie potrzeby w dziedzinie ekologii mają przedsiębiorcy.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny, jako partner projektu, zorientowany jest w ramach „Life After Coal” na koordynację i realizację szkoleń oraz wydarzeń, a także popularyzację idei odnawialnych źródeł energii. PPNT odpowiadać będzie także za komunikację i zapewnienie wsparcia koncepcyjnego w projekcie.