Aktualności

Pierwsze warsztaty „Reaxys Quick Start Guide” już za nami!

2020-10-14

Logotyp ReaxysZa nami pierwsze warsztaty „Reaxys Quick Start Guide” dotyczące użytkowania bazy danych Reaxys. Spotkanie poprowadził jeden z naszych Reaxys Advisor’ów, Dawid Zieliński z Działu Badań Naukowych PPNT. W warsztatach wzięli udział studenci UAM realizujący swoje badania w ramach prac licencjackich i magisterskich w laboratoriach Zespołu Syntez Materiałowych PPNT.

Reaxys to jedna z największych globalnie działających chemicznych baz danych. Skupia doświadczenie i wiedzę blisko 200 lat chemii. Jest wyjątkowa wśród rozwiązań badawczych w dziedzinie nauk chemicznych. Ta wyjątkowość polega na tym, że Reaxys udostępnia ponad 500 milionów opublikowanych faktów wraz z informacjami o źródłach i autorach.

Warsztaty „Reaxys Quick Start Guide”

Kilkugodzinne spotkanie dedykowane było studentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczestnicy ćwiczyli sposoby skutecznego zadawania pytań w bazie oraz poznali metody pracy z planerem syntez chemicznych. Ponadto, warsztaty były znakomitą okazją do opanowania umiejętności poszukiwania w bazie konkretnych substancji chemicznych, ich właściwości oraz reakcji chemicznych, jakim one ulegają. Dzięki warsztatom, studenci będą potrafili sprawniej i skuteczniej planować swoją pracę, zarówno tą badawczo-naukową, którą realizują w ramach studiów, jak również badawczo-rozwojową, którą w przyszłości wykorzystają, pracując w działach badań i rozwoju firm z sektora chemii lub farmacji.

Co dokładnie znajdziemy w Reaxys?

Ponad 125 mln substancji chemicznych oraz 53 mln reakcji chemicznych, które, wraz z danymi z 6 innych baz, tworzą multidyscyplinarny chemiczny obraz konkretnego zapytania. Zasoby Reaxys opierają się na ponad 63 mln publikacji naukowych i książek. Co ważne, wśród zasobów znajduje się także ponad 1,5 mln patentów. Patenty te pochodzą z pięciu międzynarodowych klas patentowych: C07, A61K, IPC C07, A01N oraz C09B. Zasoby Reaxys opierają się na patentach amerykańskich, europejskich, japoński, południowokoreańskich, chińskich oraz tajwańskich. W bazie znajdują się także informacje o dostępności rynkowej substancji chemicznych oraz ich zastosowaniach. Reaxys nieustająco poszerza swoje zasoby oraz rozbudowuje międzynarodową Sieć Doradców Reaxys.

Sieć Doradców Reaxys

Sieć Doradców Reaxys to unikalna społeczność skupiająca chemików z całego świata. Zadaniem doradców jest nieustające ulepszanie istniejącej bazy Reaxys i pomoc we wdrażaniu nowych rozwiązań. Ponadto doradcy Reaxys pomagają krajowym środowiskom badawczym. Pomoc ta polega przede wszystkim na dzieleniu się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu stosowania bazy i zwiększania efektywności badawczej. Doradcy organizują dyskusje, warsztaty i inne inicjatywy szkoleniowe. Głównym celem tych działań jest edukowanie młodych ludzi i doradztwo, jak wykorzystywać potencjał badawczo-naukowy Reaxys. W tym miejscy warto również wspomnieć, że PPNT ma aż dwóch przedstawicieli w Sieci Doradców Reaxys. W tym prestiżowym gronie znaleźli się Dawid Zieliński oraz dr Przemysław Pietras.

 

Jeśli jesteście zainteresowani bazą Reaxys lub chcielibyście wziąć udział w kolejnych warsztatach, obserwujcie nasz profil na Facebooku! Możecie też skontaktować się z nami mailowo dawid.zielinski@ppnt.poznan.pl.