Aktualności

Sieciowanie, dzielenie się wiedzą i kooperacja, czyli przepis na udaną współpracę polsko-estońską

2021-03-15

współpracaEstonia zajmuje powierzchnię zbliżoną do powierzchni województw wielkopolskiego i lubuskiego razem wziętych (45 tys. km2), a jej populacja (ok. 1,3 mln osób) jest tylko nieco większa niż populacja aglomeracji poznańskiej. Jednak to właśnie w tym niewielkim kraju, gdzie głównym sposobem relaksu jest wyjście do sauny, powstał Skype i wiele innych, osiągających spektakularne sukcesy, startupów. I właśnie w Estonii działa jeden z kluczowych zagranicznych partnerów PPNT – Talliński Park Naukowy Tehnopol.

 

Początki w sieciowaniu

Historia tej współpracy rozpoczęła się od rozmów podczas jednej z konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Technologicznych (IASP) i na przestrzeni ostatnich 5 lat zaowocowała wieloma podejmowanymi wspólnie przedsięwzięciami.

„PPNT od wielu lat realizuje działania we współpracy z zagranicznymi instytucjami, jest konsorcjantem i koordynatorem międzynarodowych projektów. O powodzeniu tych inicjatyw decyduje nie tylko pomysł, ale przede wszystkim sprawdzeni partnerzy, a do takich na pewno zalicza się Tehnopol” – mówi dr Anna Tórz, Ekspert PPNT ds. inkubacji, Project Manager Scale-up Champions.

 

„Tehnopol ma bogate doświadczenie w zakresie partnerstwa i projektów z partnerami międzynarodowymi, ale współpraca z PPNT jest zdecydowanie jedną z najbardziej wyróżniających się” – dodaje Martin Goroško, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w tallińskim parku.

 

Dlaczego akurat PPNT i Tehnopol kontynuują wspólne działania? Najprostsza odpowiedź brzmi – ponieważ, mimo że oddalone od siebie o półtora tysiąca kilometrów, mają podobne cele strategiczne i chcą dostarczać klientom podobne wartości. Dzieje się to w dwojaki sposób – poprzez uczenie się od siebie nawzajem oraz projektowanie, pilotowanie i wdrażanie nowych elementów oferty.

 

Dzielenie się wiedzą

PPNT i Tehnopol chętnie angażują się w projekty skupiające się na doskonaleniu wewnętrznych procesów, rozwoju kompetencji zespołów i profesjonalizacji usług. Przykładem zakończonego sukcesem projektu dzielenia się dobrymi praktykami w docieraniu do MŚP był Target SME, którego celem było wypracowanie narzędzi marketingowych wspomagających promowanie rozwoju MŚP zlokalizowanych w europejskich przestrzeniach innowacyjnych.

Nową inicjatywą związaną z wymianą wiedzy jest Innoinvest.

„W ramach Innoinvest definiujemy rolę parków technologicznych w zarządzaniu inwestycjami kapitałowymi i wsparciem finansowym dla MŚP oraz projektujemy modelowy proces inwestycyjny” – mówi zarządzająca projektem Katarzyna Wlaź, Manager Menedżer Zespołu Inwestycji Kapitałowych.

 

Wspólne działanie w ramach nowego projektu pozytywnie komentuje także Tehnopol:

„Podczas lutowego spotkania otwierającego projekt było oczywiste, że wszyscy jesteśmy nastawieni na merytoryczną współpracę i spojrzenie z nowej perspektywy na procesy inwestycyjne, w które jesteśmy zaangażowani“ – dodaje Kert Kaljula, Dyrektor Finansowy i Administracyjny Tehnopolu.

 

Nowe usługi

Wspieranie młodych firm w dynamicznym rozwoju (skalowanie) to kolejny obszar działania obu parków, w którym połączyły one siły.  Stało się to za sprawą Scale-up Champions – programu, który ma na celu kompleksowe wsparcie młodych firm technologicznych w rozwoju ich biznesu i wyjściu na międzynarodowe rynki. W tym sektorze otwarcie się na nowe kontakty i wyjście poza granice swojego kraju jest jednym z najważniejszych czynników sukcesu.  W Scale-up Champions zaprojektowane zostały i są testowane trzy, uzupełniające się, ścieżki wsparcia dla startupów: od programu międzynarodowej inkubacji, przez współpracę z korporacjami aż do przygotowania do pozyskania inwestora. Na uczestników czekają misje gospodarcze, spotkania z ekspertami, programy współpracy z korporacjami, webinary, wydarzenia networkingowe, czy wsparcie soft-landingu na pięciu europejskich rynkach – jednym z nich jest Estonia.

„Chcąc oferować klientom PPNT usługi realnie wspierające ich rozwój musimy kłaść nacisk na aspekt międzynarodowy. Samodzielne pozyskanie kontaktów z rozwiniętych technologicznie rynków, jakimi jest np. Estonia, jest trudne, ale dzięki współpracy z Tehnopolem jest na wyciągnięcie ręki” – mówi Anna Tórz.

 

Tajemnica sukcesu

Na przykładzie parków z Poznania i Tallinna widać, że najlepiej sprawdza się współpraca i partnerstwo pomiędzy podobnymi organizacjami (zakres działań, sposób obsługi klientów, wyzwania). O sukcesie zazwyczaj decyduje także posiadanie zaangażowanych pracowników.

„Współpracując przy wielu inicjatywach zapracowaliśmy na wzajemne zaufanie.  Bardzo cenimy zaangażowanie zespołu PPNT –wiem, że wkładają wysiłek w realizację zadań, dzięki czemu terminowo osiągamy założone rezultaty i wskaźniki” – dodaje Martin Goroško.

Kluczem do udanej współpracy jest też przekonanie, że wspólne działania to najlepszy sposób na rozwój oferty i podążanie za światowymi trendami w świadczeniu usług dla firm.

„Chcemy się rozwijać w podobnych kierunkach. Dla obu instytucji kluczowe jest wspieranie rozwoju scale-upów oraz angażowanie się w nowe tematy jak Zielony Ład. Właśnie tego ostatniego tematu dotyczy projekt GreenTech 2.0, który pod koniec lutego złożyliśmy wspólnie do programu COSME” – podsumowuje Anna Tórz.

 

Mimo odległości, posługiwania się różnymi językami, z który jeden jest bardziej skomplikowany od drugiego, dotychczasowy bilans współprac pomiędzy PPNT i Tehnopolem to 1 zakończony, 2 realizowane i 1 złożony do oceny projekt. Kto wie, co jeszcze przyniesie przyszłość 😊