Aktualności

MAPA MŚP dotyczącą dekarbonizacji praktyk produkcyjnych

2024-11-07

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą z sektora MŚP to możesz przyczynić się do stworzenia mapy dotyczącej dekarbonizacji praktyk produkcyjnych.

Mapa dekarbonizacji jest zadaniem realizowanym w ramach projektu CREDIT4CE w programie Interreg Central Europe. Jej celem jest ocena gotowości małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do dekarbonizacji w sześciu regionach: Austrii, Chorwacji, Polsce, Słowacji, Słowenii i Włoszech.

Założenia zadania:

  1. Mapowanie strategii dekarbonizacji
    Ocena obecności planów lub strategii na rzecz redukcji emisji, takich jak inwestycje w efektywność energetyczną, przejście na energię odnawialną oraz działania związane z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ).
  2. Ocena śladu klimatycznego
    Zbadanie wpływu działalności MŚP na emisję gazów cieplarnianych w kontekście wykorzystania energii, transportu, logistyki, zarządzania odpadami i łańcucha dostaw.
  3. Analiza dostępności zasobów
    Zbadanie dostępu firm do finansowania, wsparcia merytorycznego i narzędzi wspierających dekarbonizację.
  4. Identyfikacja wyzwań
    Określenie głównych barier stojących przed MŚP w procesie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.
W ramach realizacji zadania przygotowaliśmy krótką ankietę, która przysłuży się do stworzenia wspomnianej mapy.
5 minut1 ankietawspólny cel!

Co jest tym celem?

  • Zrozumienie obecnego poziomu świadomości i zaangażowania MŚP w kwestie dekarbonizacji.
  • Stworzenie solidnej bazy wiedzy wspierającej budowę „Huba Dekarbonizacji” – platformy wspierającej przedsiębiorstwa w ich transformacji.
  • Ułatwienie współpracy transnarodowej, wymiany dobrych praktyk i budowy bardziej innowacyjnego ekosystemu przemysłowego w Europie Środkowej.
Współtwórz z nami inicjatywę kontynuującą zieloną transformację:

ANKIETA: MAPA DERARBONIZACJI MŚP

Dzięki tej mapie możliwe będzie lepsze dostosowanie wsparcia dla MŚP w ich drodze do transformacji klimatycznej oraz określenie obszarów wymagających szczególnej uwagi, takich jak szkolenia, dostęp do finansowania i innowacyjne technologie. W razie potrzeby mogę przygotować bardziej szczegółowe podsumowanie dla konkretnego kraju lub aspektu projektu.