Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM zgodnie z art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1079) podaje do publicznej wiadomości informację o rozpoczęciu realizacji projektu partnerskiego pn. „Świadczenie usług proinnowacyjnych przez sieć IOB w Wielkopolsce”, Numer wniosku: FEWP.01.06-IZ.00-0001/24.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW), Priorytet FEWP.01 Fundusze europejskie dla wielkopolskiej gospodarki, Działanie FEWP.01.06 Rozwój przedsiębiorstw poprzez wsparcie IOB/Klastry oraz wsparcie ich potencjału.
Partnerem wiodącym w projekcie, na mocy zawartej Umowy o partnerstwie, jest Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.
Pozostali Partnerzy to:
- podregion poznański, w tym miasto Poznań:
Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która prowadzi Poznański Park Naukowo Technologiczny, ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
- podregion koniński:
Turecka Izba Gospodarcza, ul. S. Żeromskiego 37, 62-700 Turek
- podregion kaliski:
Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Częstochowska 25,62-800 Kalisz
- podregion leszczyński:
Leszczyńskie Centrum Biznesu Sp. z o.o. ul. Geodetów 1, 64-100 Leszno
- podregion pilski:
Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski, ul. Kołobrzeska 15, 64-920 Piła
Przedmiotem projektu jest stworzenie sieci Instytucji Otoczenia Biznesu zdolnej do świadczenia wyspecjalizowanych i wystandaryzowanych usług proinnowacyjnych/prorozwojowych na rzecz wielkopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP.
Cel ten zostanie zrealizowany w trzech etapach:
- pierwszy etap polegać będzie na budowie sieci i koordynacji jej funkcjonowania,
- drugi etap dotyczyć będzie aktywnego podejścia doradców ds. innowacji spośród tworzących sieć IOB, którzy opracują diagnozę potrzeb i opracują plan rozwoju wyłonionych w drodze naboru firm, świadcząc jednocześnie usługi doradcze w przedmiotowym zakresie wskazując najbardziej adekwatne z punktu widzenia przedsiębiorcy rozwiązania,
- trzecim etapem jest przyznanie vouchera firmom z sektora MŚP objętych wsparciem w projekcie.
Projekt skierowany jest do:
- firm z sektora MŚP (mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa) prowadzących działalność gospodarczą przez okres minimum 12 miesięcy na terenie województwa wielkopolskiego.
- Liczba przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie niefinansowe : 50 przedsiębiorstw.
- Liczba nowych przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie: 10 przedsiębiorstw.
- Liczba wspartych mikroprzedsiębiorstw: 20 przedsiębiorstw.
- Liczba małych przedsiębiorstw: 20 przedsiębiorstw.
- Liczba średnich przedsiębiorstw: 20 przedsiębiorstw.
- Liczba wspartych Instytucji Otoczenia Biznesu: 6 instytucji.
Projekt przyczyni się do realizacji Celu strategicznego 1 Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku pn.: „Wzrost gospodarczy Wielkopolski bazujący na wiedzy swoich mieszkańców” oraz Celu strategicznego 1 Regionalnej Strategia Innowacji dla Wielkopolski 2030 pn.: „Zwiększenie aktywności innowacyjnej w Wielkopolsce”.
Ponadto, projekt wpisuje się w misję, która polega na wzmacnianiu trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP. Realizacja projektu w partnerstwie pozwoli na wykorzystanie potencjału oraz doświadczenia każdego z Partnerów, co przyczyni się do stworzenia sieci o zasięgu regionalnym, zdolnej do świadczenia wyspecjalizowanych i wystandaryzowanych usług proinnowacyjnych/prorozwojowych na rzecz wielkopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP
Termin realizacji projektu: 01.06.2024 – 31.12.2026 r.
Obszar realizacji projektu: województwo Wielkopolskie
Wartość projektu wynosi: 19 949 994,75 zł
Wartość dofinansowania wynosi: 16 957 495,53 zł
Pomoc udzielana jest wyłącznie w ramach pomocy de minimis.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie