Uruchomiono pierwszych 11 Europejskich Partnerstw w ramach programu „Horyzont Europa”
2021-07-01W zeszłym tygodniu rozpoczęło swoją działalność 11 publiczno-prywatnych partnerstw badawczych, z obiecanym budżetem w wysokości 22 miliardów euro na następne siedem lat. Jest to pierwsza grupa z 49 proponowanych partnerstw w ramach programu Horyzont Europa. Partnerstwa zwiększą inwestycje w badania naukowe i innowacje poprzez połączenie zasobów prywatnych i publicznych, aby pomóc UE w sprostaniu dużym wyzwaniom na drodze do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Dużym wyzwaniem będzie dekarbonizacja energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak żegluga i produkcja stali. Przyspieszone mają zostać także innowacje w sektorach i technologiach, takich jak transport wodny, baterie, fotonika, sztuczna inteligencja i bardziej ekologiczne wytwarzanie stali.
W innej formie partnerstwa istnieją od momentu powstania unijnych ram badawczych w 1984 r. Zawsze budziły kontrowersje, a krytycy sceptycznie odnosili się do miliardów euro z budżetu UE przeznaczanych na projekty, w których zasady są w dużej mierze dyktowane przez prywatne firmy. W programie „Horyzont Europa” partnerstwa zmniejszyły się ze 120 do 49, aby pozostawić więcej miejsca na większe, bardziej ambitne projekty.
11 rozpoczętych współprogramowanych partnerstw są pierwszymi, które zostaną uruchomione, a reszta zostanie uruchomiona w nadchodzących miesiącach i latach.
Oto podsumowanie jedenastu pierwszych partnerstw:
- Partnerstwo European Open Science Cloud – skonsoliduje prace wykonane w około 50 różnych projektach realizowanych od 2018 r., by uruchomić otwartą wirtualną przestrzeń dla danych badawczych. Komisja ma nadzieję, że w następnej dekadzie chmura będzie służyć dwóm milionom europejskich naukowców- link.
- Celem Partnerstwa na rzecz Sztucznej Inteligencji, Danych i Robotyki jest pobudzanie innowacji, akceptacji i absorpcji tych technologii, przy jednoczesnym zaszczepianiu w nich europejskich wartości. Według partnerów z branży, do końca dekady Europa powinna być stymulatorem tych technologii – link.
- Europejskie Partnerstwo na rzecz Fotoniki, czyli technologii opartych na świetle, przyspieszy innowacje w tej dziedzinie. Pomoże to zwiększyć konkurencyjność gospodarki europejskiej, ponieważ fotonika ma zastosowanie w niemal każdej branży, od oświetlenia i wyświetlaczy, po produkcję i opiekę zdrowotną.
- Produkcja Stali Niskowęglowej podejmie próbę przekształcenia energochłonnego przemysłu stalowego w przemysł neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Komisja ma nadzieję, że to z kolei posłuży jako katalizator dla innych sektorów.
- Made in Europe będzie próbą przekształcenia sektora wytwórczego poprzez procesy neutralne dla klimatu, przyjmując podejścia gospodarki o obiegu zamkniętym i stymulując transformację cyfrową.
- W przemyśle przetwórczym Processes4Planet będzie pracować nad zapewnieniem zielonej transformacji. Branże te są energochłonne i będą wymagały energii odnawialnej, zielonego wodoru, technologii wychwytywania CO2 i podejścia opartego na gospodarce o obiegu zamkniętym, aby pomóc branżom takim jak petrochemia, cement, aluminium i papier stać się neutralnymi dla klimatu do 2050 r. – link.
- UE ma również nadzieję na zazielenienie sektora budowlanego. W tym celu Built4People będzie pracować nad rozwojem niskoemisyjnych, energooszczędnych i zasobooszczędnych budynków i infrastruktury.
- Zgodnie z ambicją UE, by rozwijać własne baterie, Europejskie Partnerstwo na rzecz Baterii stworzy europejski ekosystem badań i innowacji w zakresie baterii oraz wzmocni europejską pozycję lidera w projektowaniu i produkcji baterii do zastosowań stacjonarnych i mobilnych.
- W ramach trzech partnerstw Komisja i przemysł staną przy stole w celu przekształcenia europejskiego transportu. Przyjmując podejście systemowe, 2Zero będzie pracować nad rozwojem transportu bezemisyjnego.
- Aby pomóc to zautomatyzować, Partnerstwo na rzecz Połączonej, Kooperacyjnej i Zautomatyzowanej Mobilności połączy zasoby w celu pobudzenia innowacji.
- Partnerstwo na rzecz Zerowej Emisji Transportu Wodnego ma na celu eliminację szkodliwych emisji do środowiska, takich jak gazy cieplarniane, zanieczyszczenia powietrza i wody, w transporcie morskim i śródlądowym.
Badania to pierwszy krok, wdrożenie drugim – partnerstwa muszą współpracować z UE nad poprawą przepisów. Nową cechą partnerstw są bliższe powiązania między różnymi partnerstwami, co, jak ma nadzieję Komisja, zwiększy ich oddziaływanie.
W pierwszej partii partnerstw Horyzontu Europa miało być 12 partnerstw, ale partnerstwo kosmiczne zostało zawieszone przez państwa członkowskie, a rozmowy o jego ostatecznym kształcie mają potrwać do października, kiedy Komisja i państwa członkowskie mają wydać ostateczny werdykt.
Więcej o europejskich partnerstwach na oficjalnej stronie – link.