Aktualności

Wizyta studyjna doradców klimatycznych LAC!

2024-06-26

Jak tworzyć spółdzielnię energetyczną? Jakie są dobre praktyki na rynku OZE? Wizyta studyjna doradców klimatycznych z projektu Life After Coal!

wizyta studyjna

Gościliśmy doradców klimatycznych z projektu Life After Coal, którego jesteśmy partnerem, na wizycie studyjnej! Brali oni udział w szkoleniu z kamer termicznych, spółdzielni energetycznych oraz rynku OZE. Spotkanie było współorganizowane wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania uczestników przez Zastępczynię Dyrektora PPNT, dr Justynę Adamską oraz dr inż. Jacka Willeckiego, przedstawiciela UMWW. Doradcy mieli też okazję posłuchać krótkiej prezentacji o naszym Parku – czym się zajmujemy, co robimy i jak wyglądają nasze usługi.

Podczas prezentacji o rynku OZE, doradcy dowiedzieli się od eksperta, jak weryfikować oferty proponowane przez firmy. Jakie są dobre i złe nawyki podczas wyboru firmy wykonującej instalacje grzewcze lub fotowoltaiczne. Dodatkowo nauczyli się weryfikacji stawek oraz porozmawiali o optymalizacji jakości do ceny. Całą tę wiedzę doradcy mogą wykorzystać przy pomaganiu mieszkańcom gminy w efektywnym przejściu na odnawialne źródła energii.

Doradcy posłuchali także o spółdzielniach energetycznych, które zrzeszają osoby, tj. spółdzielców, którzy powołują je w celu zapewnienia sobie długofalowego dostępu do energii elektrycznej z własnych źródeł. Utworzenie takiej spółdzielni pozwala na uzyskanie niższych kosztów energii oraz ich przewidywalność w dłuższym czasie. Dodatkowo dba się wtedy o klimat, ponieważ spółdzielnie energetyczne mogą wytwarzać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Doradcy, zapoznając się ze specyfiką takich spółdzielni, mogą teraz promować ich rozwój w swoich gminach.

Ważnym elementem wizyty było także szkolenie z obsługi kamer termowizyjnych. Takie kamery, wraz z oprogramowaniem, wykorzystywane są przy audytach, potrzebnych do termomodernizacji budynków.

Dziękujemy bardzo za wizytę!