Aktualności

Wizyta z Lausitz Science Park

2024-06-19

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu parku naukowego? Spotkanie z Lausitz Science Park!

Lausitz Science Park

Lausitz Science Park to nowy park naukowy powstający przy Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym w Cottbus. Z przyjemnością gościliśmy ich u nas, mogąc podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z tworzącą się instytucją!

Jak tak naprawdę wygląda struktura parków naukowo-technologicznych? Jaki jest ich model biznesowy?

To były jedne z pierwszych pytań, które pojawiły się podczas prezentacji o naszym parku. Struktura parków naukowo-technologicznych jest często zależna od czynników takich jak finansowanie czy profil instytucji oraz oferowane usługi. Przy powstawaniu nowego parku należy patrzeć na misję i cel jaki ma ona osiągać, a także co wniesie do okolicznej społeczności, co jest jej potrzebne.

Parki naukowe, jak każda firma, muszą być dopasowane do rynku, na którym się znajdują. Warto więc uwzględnić luki rynkowe, które są aktualnie lub które mogą pojawić się w najbliższych latach. Przy budowie pierwszego budynku, powinno się skupić na trzonie działalności instytucji – jaki jest jej podstawowy cel oraz co chce osiągnąć.

Nasi pracownicy opowiedzieli o naszej działalności z zakresu wsparcia innowacji – co tak naprawdę rozumiemy poprzez innowacje, w jakich programach uczestniczymy i co robimy by stworzyć środowisko w którym mogą się rozwijać. Dodatkowo omówiliśmy oferowane przez nas usługi oraz programy akceleracyjne.

Delegacja z Lausitz Science Park miała okazję pozwiedzać nasze Laboratorium Radiowęglowe oraz halę technologiczną, a także tereny zielone dookoła parku.

Dziękujemy za odwiedziny i cieszymy się, że mamy swój udział w powstawaniu nowej instytucji i że mieliśmy możliwość podzielenia się naszym doświadczeniem.