Aktualności

Innowacyjny prototyp dostępny w Laboratorium Wyobraźni

2018-06-26
Innowacyjny prototyp platformy gamingowej w PPNT
Na zdjęciu Bartosz Nowak, twórca platformy, i Agata Wylegała, broker innowacji wspierająca rozwój prototypu
Innowacyjna platforma gamingowa działa już od kilku tygodni w parkowym Laboratorium Wyobraźni. Prototyp, który powstał w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+ Poznaniacy mogą testować przez całe lato!

Bartosz Nowak to pasjonat nowych technologii, fizyk, programista-samouk i przede wszystkim świetny animator, pracujący w Laboratorium Wyobraźni PPNT. Przez półtora roku zajmował się projektowaniem platformy do gry, która jest w stanie jednocześnie mierzyć nacisk wytwarzany przez kilku użytkowników. Dzięki temu wynalazkowi, w gry, które napisał Bartosz, grają jednocześnie całe drużyny dzieci i rodziców, odwiedzające Laboratorium Wyobraźni. Jeśli chcecie przetestować ten innowacyjny prototyp – zapraszamy do Laboratorium Wyobraźni przez całe lato!

Innowacyjny algorytm

Pomysł na platformę rozwijany był pod egidą projektu Inkubator Innowacyjności+. Jego przełomowość polega na specjalnym algorytmie pobierania danych liczbowych, który pozwala na odczytywanie wartości nacisku i środka ciężkości jednocześnie z kilku punktów.

Dzięki precyzji i prędkości pomiaru, platforma gamingowa jest w stanie śledzić w czasie rzeczywistym przemieszczanie się wszystkich graczy jednocześnie na podeście o powierzchni 200x300cm. Zmiana pozycji graczy wykorzystywana jest do poruszania obiektami w wirtualnej rzeczywistości. Tym samym podest stał się kontrolerem, za pomocą którego można sterować obiektami w grach multimedialnych np. jazdą samochodem czy biegiem robota.

Gra w dobrym celu

Podest do gry, po którym można biegać, skakać, pochylać się lub chodzić, to doskonały sposób na aktywizację ruchową zarówno młodzieży, jak i starszych osób. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania platformy jako narzędzia rehabilitacyjnego i integracyjnego. Podest jest bowiem tak duży, że zmieści się na nim więcej osób, dzięki czemu może służyć jako urządzenie właśnie do integracji, np. osób sprawnych ruchowo z niepełnosprawnymi. A ponieważ kilku uczestników steruje jednym obiektem na ekranie – wytwarza się chęć wspólnego osiągnięcia celu.

Na razie do gry, ale…

Kontroler może mieć również aspekt edukacyjny. Za jego pomocą można odwzorować trzęsienie ziemi, ruch cząsteczek, zmianę środka ciężkości podczas biegu, spaceru itp. Wszystko zależy od napisanej aplikacji wyświetlanej na ekranie.

Choć sam podest swą budową nie różni się prawie od wagi przemysłowej, to stworzony w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+ integralny moduł elektroniczny jest innowacją. Jego zadaniem jest przetworzenie informacji z czujników nacisku  i wysyłanie jej do komputera, co pozwala zbadać różnice i kierunki nacisku w innych aspektach: diagnostyki postawy ciała, siły uderzenia fal wody o nabrzeże, naprężenia w wałach przeciwpowodziowych, analizy ruchu pojazdów (wraz z analizą wycentrowania kół).

Jednym z sektorów przemysłu, nad którym chcą się skupić pomysłodawcy, to branża rehabilitacyjna i diagnostyczna. Inne dostępne na rynku urządzenia, kontrolują nacisk stopy na podłoże, ale nie badają balansu ciała. Teraz, aby uzyskać dane o balansie, niezbędne np. do ułożenia planu treningowego sportowców lub ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób po wypadkach, wystarczy położyć prostą matę badającą nacisk na naszej platformie. Wówczas trenerzy, lekarze czy fizjoterapeuci uzyskają informację nie tylko o samym nacisku, ale także o ułożeniu środka ciężkości ciała. To dlatego możemy mówić o innowacyjności prototypu.

Zapraszamy do testowania!

Cała „maszyneria” dostępna jest w Laboratorium Wyobraźni PPNT. Uczniowie na wycieczkach szkolnych oraz rodzice z dziećmi, w trakcie weekendowego zwiedzania, skaczą po niej, biegają, pochylają się i wyginają, aby tylko uzyskać jak najwięcej punktów w interaktywnej grze. To nie tylko przyjemność, ale też przysłużenie się technice – zebrane dane pomogą udoskonalić prototyp lub wprowadzić nowe funkcjonalności. Jeśli więc chcecie dołączyć do zespołu „testerów”, przyjrzeć się dokładnie platformie, porozmawiać z Bartkiem Nowakiem, a może nawet – zainspirować się do przekucia własnego pomysłu w działające prototypy, zapraszamy do odwiedzania Laboratorium Wyobraźni.

logotypy_inin