Aktualności,CSR,ESG

CSR: Zbiórka elektroodpadów w PPNT – 13.04

2022-04-06
Jeśli w Waszych domach lub piwnicach zalegają elektrośmieci, to niebawem będzie okazja aby się ich bezpiecznie pozbyć. 13 kwietnia (środa), dzięki uprzejmości firmy Elektrorecykling. S.A. organizujemy na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zbiórkę elektroodpadów. Potrwa od 10:00 do 14:00, a każdy kto przekaże nam zużyty sprzęt otrzyma zieloną sadzonkę. Warto być eko!

Elektroodpady są niebezpieczne

Azbest, bar, chrom, brom, beryl, kadm, nikiel, lit, ołów – to tylko niektóre z substancji znajdujących się w zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym, groźnych dla zdrowia oraz środowiska.

Demontaż elektrośmieci może być zatem dokonywany wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, które posiadają stosowne zezwolenia. Nasz Partner, Elektrorecykling S.A. to największy w zachodniej części Polski zakład przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego, działający od 2001 roku. Stosowane technologie spełniają normy środowiskowe, zadbano także o optymalizację procesów, nie tylko w aspekcie wydajności i ekonomii, ale również troski o środowisko przyrodnicze.

Góra elektrośmieci rośnie                               

Globalna ilość elektrośmieci wzrasta. Tylko w Polsce każdego roku powstaje około trzystu tysięcy ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Dlatego tak ważna w konsumpcyjnym świecie staje się świadomość konsumencka oraz ekologiczna.

Czym właściwie są elektroodpady? To wszystkie małe i duże zużyte lub zepsute sprzęty zasilane prądem lub bateriami, które muszą zostać poddane specjalistycznej utylizacji lub recyklingowi. Elektrorecykling S.A. podaje, że Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym rozróżniamy następujące grupy ZSEE:

  • Grupa I: Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury (np. chłodziarki, grzejniki olejowe, pompy ciepła).
  • Grupa II: Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2 .\
  • Grupa III: Lampy
  • Grupa IV: Sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm (np. pralki, elektryczne płyty grzewcze, drukarki wielkogabarytowe, panele fotowoltaiczne).
  • Grupa V: Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm ( tzw. „małe AGD”, np. odkurzacze, mikrofalówki, wagi, golarki elektryczne, kalkulatory, żelazka, tostery).
  • Grupa VI: Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm (np. telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony).

Wszystko to zatem możecie przywieźć, w grę wchodzą także zużyte baterie! Więcej informacji i przykładów znajdziecie klikając tutaj >>>

Informacja dla firm

Jeśli elektroodpady chcielibyście przekazać z ramienia firmy, przypominamy, że od 2020 roku istnieje rejestr BDO, gdzie to firma przekazująca odpady, po wcześniejszym wpisie do rejestru,  wystawia Kartę Przekazania Odpadów. Wskazujemy stronę internetową: https://bdo.mos.gov.pl/., znajdziecie tam wszystkie ważne informacje.

Widzimy się w PPNT!

Akcję przeprowadzamy bezpłatnie na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Poznaniu, który znajduje się przy ul. Rubież 46. Zachęcamy do skorzystania z wjazdu bramą nr 1 i wystarczy już tylko kierować się cały czas prosto, na ostatni parking za budynkiem H – będzie tam sporo miejsca! 

Startujemy od 10:00 i będziemy czekać na Was do 14:00, ale jeśli ktoś nie zdąży tego dnia, może także pozostawić elektroodpady w siedzibie firmy Elektrorecykling S.A w Sękowie koło Nowego Tomyśla, gdzie znajduje się całodobowy odbiór sprzętu.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji i do zobaczenia!

E: anna.kusiak@ppnt.poznan.pl  T: +48 61 827 97 42 | 539 546 006