Aktualności

Czy można rozwiązać problem parujących szyb?

2023-12-19
problem parujących szybProblem parujących lub oszronionych szyb dotyka nas nie tylko w codziennych czynnościach, ale również w lotnictwie, fotowoltaice czy analityce medycznej. Zjawisko parowania oraz oszraniania powoduje utratę przepuszczalności światła, rozmycie obrazu oraz ograniczoną widocznością lub jej całkowity brak.

 

Problemem tym zajął się zespół badawczy prof. dr. hab. inż. Hieronima Maciejewskiego, prezesa zarządu Fundacji UAM oraz Dyrektora Parku. Ich badania oraz wyniki zostały opisane na łamach renomowanego czasopisma Scientific Reports, należącego do grupy Nature. Tytuł artykułu brzmi „Thiol-ene click reaction as an effective tool for the synthesis of PEG-functionalized alkoxysilanes-precursors of anti-fog coatings”.

Jedną z najpowszechniejszych metod uzyskania powierzchni przeciwmgielnej na szkle jest pokrycie go specjalną powłoką. Takie powłoki, ze względu na zwilżalność, dzieli się na (super)hydrofobowe, czyli zmniejszające przyczepność i zwiększające odpychanie kropelek wody oraz (super)hydrofilowe, czyli takie, na których powierzchni woda tworzy jednorodny pseudofilm, zapobiegając tym samym powstawaniu mgły i szronu.

 

Zespół zastosował reakcję „thiol-ene click”, która umożliwia otrzymanie grupy silanów zawierających w swojej strukturze grupę alkoksysikilową i łańcuch polieterowy. Powłoki na bazie opracowanych związków, po nałożeniu na szkło, zachowują jego doskonałą przejrzystość, czynią je (super)hydrofilowymi, o właściwościach przeciwmgielnych i zapobiegających oszronieniu.

Badania wykazały, że powłoka stworzona przez naszych badaczy, nie tylko zapobiega parowaniu, ale jest również trwała. Pokryte płytki przechowywane przez dwa miesiące w warunkach laboratoryjnych zachowały swoje właściwości przeciwmgielne. Dodatkowo zachowały doskonałą przejrzystość, kluczową w zastosowaniu na oknach, lusterkach, czy urządzeniach optycznych.

Opracowane powłoki mogą stać się rozwiązaniem problemu parujących szyb, nie wpływając na ich jakość oraz widoczność. Ich wykorzystanie może mieć wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale również na różne gałęzie przemysłu.