Aktualności,EEN

EEN – to już 10 lat!

2018-07-25
W tym roku mija 10 lat funkcjonowania sieci Enterprise Europe Network, a Poznański Park Naukowo-Technologiczny jest partnerem tej sieci od początku jej istnienia!

Przez 10 lat sieć EEN rozwinęła się do największej tego typu sieci współpracy na świecie. Tworzy ją 600 instytucji wsparcia biznesu w 60 krajach świata. Oprócz Unii Europejskiej to takie kraje jak USA i Chiny, które są największymi gospodarkami na świecie, a jednym z ostatnich krajów które dołączyły do sieci to Jordania. W każdym z tych krajów działa co najmniej jedna instytucja wspierająca przedsiębiorstwa w rozwoju ich potencjału i zdolności innowacyjnych, a przede wszystkim będąca punktem kontaktowym przy poszukiwaniu partnerów biznesowych i technologicznyh zagranicą. Polska sieć EEN jest jedną z największych krajowych sieci – tworzy ją 30 jednostek rozmieszczonych we wszystkich miastach wojewódzkich i wybranych, większych ośrodkach miejskich.

Działalność partnerów sieci EEN to wymierne korzyści dla przedsiębiorstw. W ciągu 10 lat z usług sieci skorzystało 2,6 mln przedsiębiorców z sektora MŚP, ponad 410 tys. firm otrzymało porady od ekspertów, aby pomóc im wprowadzać innowacje i rozwijać się na arenie międzynarodowej. Jednym z wiodących działań ośrodków sieci są spotkania biznesowe B2B. Odbyło się ponad 700 tys. spotkań, w których wzięło udział 230 tys. przedsiębiorców. Ośrodek sieci EEN działający przy PPNT również może pochwalić się sukcesami swoich klientów. Dzięki naszej działalności przez 10 lat ponad 50 przedsiębiorstw z Wielkopolski zawarło międzynarodową współpracę biznesową, technologiczną lub wzięło udział w międzynarodowych konsorcjach badawczych. Ponadto PPNT jest organizatorem międzynarodowych spotkań b2b przy okazji najważniejszych wydarzeń targowych, również w Poznaniu. W czerwcu, w czasie targów Subcontracting 2018, ponad 100 przedsiębiorców wzięło udział w 200 spotkaniach. Najbliższa edycja spotkań kooperacyjnych organizowanych wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi odbędzie się we wrześniu na targach DREMA.

EEN to przede wszystkim sieć kontaktów umożliwiająca przedsiębiorcom uzyskanie szybkiej informacji o działalności za granicą. Informacji udzielamy podczas konsultacji indywidualnych oraz szkoleń i seminariów organizowanych w siedzibie PPNT. Specjalizacją PPNT są zaawansowane analizy patentowe, które są niezbędne przy ekspansji zagranicznej z nowymi, innowacyjnymi technologiami. Dzięki analizie Freedom to Operate firmy są pewne, że nie naruszą swoim produktem zastrzeżonych rozwiązań opatentowanych prze firmy działające w podobnej branży.

Nowoczesne technologie komunikacji, internetowe platformy handlowe i nowoczesne formy transportu umożliwiają dziś ekspansję międzynarodową w coraz to nowych branżach. Dzięki doradztwu sieci EEN firmy odnajdą się w gąszczu przepisów, znajdą rzetelnych parterów i mogą wejść na zagraniczne rynku ze swoimi produktami. Zapraszamy do kontaktu!