Komisja wzywa do innowacyjnych partnerstw między regionami UE w związku z koronawirusem
2020-07-3018 lipca 2017 roku Komisja Europejska przyjęła dokument „Strengthening innovation in Europe’s regions: towards resilient, inclusive and sustainable territorial growth strategies”. W tym kontekście zaproponowano działania pilotażowe dotyczące międzyregionalnych innowacyjnych projektów.
W następstwie zaproszenia Komisji do wyrażenia zainteresowania takimi działaniami, pod koniec 2017 roku wybrano osiem międzyregionalnych partnerstw (w zakresie: druku 3D, biogospodarki, bezpieczeństwa cybernetycznego, gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze wytwórczym, zaawansowanego technologicznie rolnictwa, morskiej energii odnawialnej, zrównoważonego budownictwa, identyfikowalności i dużych zbiorów danych w branży rolno-spożywczej; później wprowadzono jeszcze jeden w zakresie zaawansowanych materiałów do akumulatorów).
Dziewięć partnerstw otrzymało wsparcie od specjalnych komisyjnych zespołów, w skład których wchodzą eksperci z kilku działów tematycznych. Eksperci doradzali partnerstwom, jak najlepiej łączyć różne fundusze unijne w celu finansowania innowacyjnych projektów. Oprócz tego praktycznego wsparcia ze strony Komisji, każde partnerstwo mogło skorzystać z zewnętrznych usług doradczych o wartości do 100 000 euro za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie demonstracji, zwiększania skali i komercjalizacji produktów i usług.
Biorąc pod uwagę te pozytywne doświadczenia, Komisja postanowiła wykorzystać tę samą linię działań do stymulowania łączenia sił w regionach, aby zareagowały na pandemię koronawirusa. Celem nowego wezwania konkursowego jest pomoc regionom w wykorzystaniu możliwości wynikających z kryzysu, rozwijaniu odporności i budowaniu zielonej i cyfrowej transformacji w celu naprawy najbardziej dotkniętych sektorów, takich jak zdrowie czy turystyka.
W ramach tego zaproszenia konkursowego Komisja Europejska zwraca się do ponadnarodowych partnerstw władz regionalnych i innych zainteresowanych stron, takich jak uniwersytety, ośrodki badawcze, klastry i MŚP, które chcą pilotować międzyregionalne innowacyjne partnerstwa mające na celu ułatwienie komercjalizacji i skalowania międzyregionalnych innowacyjnych projektów oraz zachęcać do inwestycji biznesowych.
Wezwanie konkursowe będzie wspierać partnerstwa międzyregionalne w 4 obszarach tematycznych:
- partnerstwo na rzecz rozwoju medycznego łańcucha wartości – polega na pracy nad produktami lub urządzeniami medycznymi w celu zwalczania koronawirusa na każdym poziomie łańcucha wartości tj. od pomysłu do dystrybucji.
- partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa i gospodarowania odpadami medycznymi jest powiązane w tematem gospodarki o obiegu zamkniętym w dziedzinie zdrowia
- partnerstwo dotyczące projektów promujących zrównoważoną i cyfrową turystykę
- partnerstwo koncentrujące się na rozwoju technologii wodorowych w regionach o dużym zużyciu węgla, np. poprzez konwersję istniejących kopalni węgla, hut lub zakładów produkcyjnych.
Do końca 2021 roku każde wybrane partnerstwo powinno mieć zdefiniowany zestaw działań w celu przyspieszenia wprowadzania innowacji, komercjalizacji i zwiększania skali międzyregionalnych projektów inwestycyjnych. Wybrane partnerstwa powinny również przeanalizować przeszkody finansowe i prawne utrudniające komercjalizację i zwiększanie skali oraz rozwijać współpracę z innymi programami i inicjatywami UE. Ponadto wybrane działania będą musiały współpracować z istniejącymi partnerstwami w innych obszarach objętych przez trzy Thematic Smart Specialisation Platforms.
Nabór trwa do 7 września 2020 roku. Całkowity budżet wynosi 400 000 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozwój czterech partnerstw.
Link do konkursu tutaj
Dokument z 18 lipca 2017 roku tutaj