RPK

New European Bauhaus

2021-09-16

Komisja przyjęła komunikat przedstawiający koncepcję New European Bauhaus. Projekt ma na celu przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki, takich jak budownictwo czy tekstylia, aby zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do towarów np. mniej emisyjnych. New European Bauhaus ma stworzyć nowy styl życia, który łączy zrównoważony rozwój z dobrym designem, który potrzebuje mniej dwutlenku węgla i który jest inkluzywny i przystępny dla wszystkich, przy jednoczesnym poszanowaniu różnorodności, którą mamy w Europie i poza nią.

BUDŻET

Istnieją dwa główne kierunki możliwego finansowania publicznego: finansowanie na poziomie UE oraz poprzez zasoby i inicjatywy własne państw członkowskich. Na finansowanie z programów UE przeznaczono około 85 milionów euro w latach 2021 – 2022. Wiele programów UE będzie integrować New European Bauhaus jako element kontekstu lub priorytetu bez z góry określonego dedykowanego budżetu. Finansowanie będzie pochodzić z różnych programów UE, w tym najwięcej z programu Horyzont Europa (zwłaszcza misji Horyzontu Europa), programu LIFE (działania na rzecz środowiska i klimatu) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wsparcie finansowe w ramach programów UE ma na celu zmobilizowanie zasobów państw członkowskich i inwestycji prywatnych. W szczególności państwa członkowskie zostaną poproszone o wprowadzenie New European Bauhaus do swoich strategii społeczno-gospodarczych i terytorialnych, a także o zmobilizowanie odpowiednich części swoich planów naprawy.

KTO MOŻE APLIKOWAĆ

Wszystkie zaproszenia konkursowe mają wspólny cel: wspieranie projektów, które wnoszą estetyczne, zrównoważone i integracyjne elementy transformacji. Jednak konkretne kryteria kwalifikowalności i wyboru zależą od każdego programu UE i każdego konkretnego zaproszenia. Ogłoszone zostaną zaproszenia dla władz publicznych, ale także dla start-upów i inicjatyw obywatelskich.

Początkowy pakiet zawiera wezwanie konkursowe do pięciu pierwszych projektów demonstracyjnych. Nabór, finansowany w ramach programu Horyzont Europa, zostanie otwarty we wrześniu 2021 r. i potrwa do 25 stycznia 2022 r. Następnie grupa wybranych ekspertów oceni wnioski i wybierze pierwszych pięć projektów wiosną 2022 r. Nowa fala projektów pilotażowych będzie otwarta do stosowania w latach 2022-2023.

NEW EUROPEAN BAUHAUS LAB

Komisja ustanowi także New European Bauhaus Lab: „think tank myśli i działania” do współtworzenia, prototypowania i testowania nowych narzędzi, rozwiązań i zaleceń politycznych. Lab będzie kontynuować współpracę, która łączy różne dziedziny życia i dociera do społeczeństwa, przemysłu i polityki, aby łączyć ludzi i znajdować nowe sposoby wspólnego tworzenia. Lab ma pracować nad wieloma kluczowymi tematami, w tym kryteriami New European Bauhaus label, kształtowaniem innowacyjnych mechanizmów finansowania, analizą regulacyjną i eksperymentami oraz kluczowymi wskaźnikami wydajności, a także współtworzyć, prototypować i testować narzędzia, rozwiązania i działania polityczne, które ułatwią transformację w terenie.

 

LINKI:

Główna strona projektu – link

Wyjaśnienie najważniejszych priorytetów projektu – link