Strefa firm

Nowy rozdział w życiu hiszpańskiej firmy Idiada z PPNT w roli głównej

2021-02-19

IdiadaWejście na nowy rynek to dla każdej firmy ogromne wyzwanie, ale i nowe możliwości! Nie inaczej było w przypadku hiszpańskiej firmy IDIADA, która w 2005 roku postanowiła wkroczyć na polski rynek, tworząc swój pierwszy oddział w Poznańskim Parku Naukowo- Technologicznym.

IDIADA to duża hiszpańska firma inżynieryjno-homologacyjna, która piętnaście lat temu zainteresowała się polskim rynkiem. Decyzja o rozszerzeniu działalności wiązała się z otwarciem lokalnego oddziału w Polsce, aby oferta firmy była atrakcyjna dla polskich producentów autobusów, ciężarówek, przyczep i innych pojazdów. Od decyzji do otwarcia polskiego oddziału minął zaledwie rok, po którym, w 2006 r. IDIADA stworzyła pierwszy polski oddział oferujący prowadzenie badań homologacyjnych na miejscu, w Polsce.

 

Przestrzeń do rozwoju

Jednym z pierwszych wyzwań, z którymi musieli się zmierzyć twórcy polskiego oddziału firmy IDIADA, było znalezienie siedziby.

 

„Wybór padł na Poznań, ponieważ jest tańszy niż Warszawa i lepiej zlokalizowany względem potencjalnych Klientów. Adresem naszej firmy stał się Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Decydująca była dla nas dobra lokalizacja – poza centrum miasta, duża ilość miejsc parkingowych, bardzo konkurencyjne ceny i nowoczesne, wygodne pomieszczenia biurowe.”- mówi Kamil Przewoski, szef polskiego oddziału IDIADY.

 

Dziesięć lat pod znakiem intensywnego rozwoju

W 2006 r. polski oddział tworzyła jedna osoba, której praca odbywała się w jednym niedużym biurze. 10 lat później firma IDIADA zajmowała już dwa duże pomieszczenia biurowe w PPNT, a zespół liczył aż 10 osób.

„Wybór PPNT okazał się strzałem w dziesiątkę! Nie dość, że w ciągu 10 lat rozwijaliśmy swoją działalność, pracują dla wielu producentów pojazdów z całego kraju i dla kilku z państw ościennych, to jeszcze udało nam się dostosować powierzchnię do potrzeb powiększającego się zespołu, w czym elastyczność PPNT była nie do przecenienia.” – mówi Kamil Przewoski.

 

Nie tylko wygodna przestrzeń biurowa

Zdaniem szefa polskiego oddziału firmy IDIADA, warunki, które zapewnił Poznański Park Naukowo- Technologiczny, zdecydowanie sprzyjały rozwojowi działalności.

„Duża przestrzeń, niezwykłe towarzystwo w postaci interesujących startupów, sympatyczna kantyna, w której można zjeść niedrogi i dobry lunch oraz duże wsparcie PPNT w prowadzeniu działalności gospodarczej sprzyjały pracy w miłej atmosferze i rozwojowi firmy. Z czasem zaczęliśmy też coraz bardziej się angażować w działania parkowej społeczności, biorąc udział w Szlachetnej Paczce czy w Pikniku z Wyobraźnią”- dodaje Kamil Przewoski.

PPNT oprócz dogodnej lokalizacji, wygodnych biur i rozbudowanej infrastruktury, proponuje także wsparcie biznesowe. Wspieramy, doradzamy i pomagamy nawiązywać relacje biznesowe. Chętnie dzielimy się nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale także kontaktami, ponieważ mamy świadomość, jak ważne dla rozwoju firmy są relacje. Firmom zlokalizowanym na naszym terenie umożliwiamy także udział w szkoleniach i projektach, wspierając je także w procesie aplikowania o różnego rodzaju granty i dotacje.

 

Trudne decyzje

W związku z dynamicznym rozwojem polskiego oddziału firmy IDIADA, 2019 rok przyniósł kolejne wyzwania i dalszy rozwój. Przyszedł czas pożegnania z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Z uwagi na planowany dalszy wzrost zatrudnienia, firma IDIADA postanowiła postawić na większą samodzielność i nową siedzibę, której lokalizacja będzie bardziej dogodna dla klientom z centralnej i południowej Polski.

„Postanowiliśmy się nieco bardziej usamodzielnić – własna salka konferencyjna, własna kuchnia, większa powierzchnia biurowa. To wszystko było dla nas ważne ze względu na to, że planowaliśmy dalszy rozwój naszego zespołu. Nie była to jednak łatwa decyzja. Pożegnanie nastąpiło w 2019 roku, po ponad 12 cudownych latach spędzonych w PPNT.”- zapewnia Kamil Przewoski.

Warto podkreślić, że zmiana siedziby firmy IDIADA wcale nie oznacza zerwania dobrych relacji z PPNT. Pozostajemy w kontakcie! Ponadto, IDIADA służy pomocą i doświadczeniem młodym firmom z branż pokrewnych, które mieszczą się w PPNT.

 

Historia budowania polskiego oddziału firmy IDIADA jest najlepszym dowodem na to, że Poznański Park Naukowo- Technologiczny nie tylko udostępnia komfortową przestrzeń do pracy, ale także zapewnia przestrzeń do rozwoju. Dziękujemy firmie IDIADA za zaufanie i wspólne 12 lat owocnej i satysfakcjonującej współpracy. Nieustannie trzymamy kciuki za dalszy rozwój, a w razie potrzeby – służymy wsparciem naszych ekspertów.

Grafika: freepik.com