Aktualności

Podsumowanie 2023 roku w PPNT!

2023-12-29
Zapraszamy na podsumowanie roku 2023 w PPNT! 

 

podsumowanie roku

Zanim z entuzjazmem wejdziemy w nowy rok, warto zatrzymać się i przypomnieć sobie niektóre z naszych tegorocznych działań. Rok 2023 dla Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego był czasem pełnym pracy, nowych projektów oraz ciekawych wydarzeń. Podsumowanie roku to nasz sposób na zebranie wybranych momentów, które na dłużej zostaną w naszej pamięci.

 

Styczeń

2023 rok rozpoczęliśmy bardzo przyjemnie od spotkania Klubu Przyjaciół Parku. Jest to nieformalna grupa naszych doradców, do której należą przedstawiciele władz samorządowych, świat nauki, a także świat biznesu i jego otoczenie. To spotkanie pozwoliło nam poznać perspektywę naszych interesariuszy na temat zrównoważonego rozwoju oraz transformacji cyfrowej.

W styczniu w Research Feature ukazał się artykuł naszych naukowców. Dotyczył on cieczy jonowych, które nie tylko znacząco chronią rośliny przed szkodliwymi patogenami, ale także zwiększają wzrost upraw i plony. Związki te rozwiązaniem, które może pomóc w zaspokojeniu rosnącego globalnego zapotrzebowania na żywność.

Luty

Rozwój przedsiębiorczości jest dla nas bardzo ważny, dlatego byliśmy współorganizatorem spotkania dla przedsiębiorców. Wydarzenie było okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń, co było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat warunków rozwoju w Polsce i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Udział w nim brali nie tylko przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz polityki.

W lutym zostaliśmy także 1 z 10 podmiotów wybranych do realizacji projektu „Accelero – Accelerating Local Innovations Ecosystems in Europe”. Celem projektu jest wsparcie projektu instytucji otoczenia biznesu zlokalizowanych w słabiej rozwiniętych krajach lub regionach UE.

Marzec

Marzec był miesiącem pełnym wrażeń! Rozpoczęliśmy realizację nowego projektu „FANS – from adaptation to new skills and self-employment”. Polega on na zaprojektowaniu i przetestowaniu usług, które pomogą imigrantom odnaleźć się na nowym rynku pracy. Realizujemy go we współpracy z Startup Leiria z Portugalii oraz Moravskoslezské Inovační Centrum z Czech.

Dr Rafał Kukawa otrzymał dofinansowanie w ramach XIII edycji Programu Lider. Grant dotyczył projektu pt. „Stymulatory wzrostu i rozwoju roślin o działaniu indukującym odporności jako innowacyjny produkt do zastosowania w uprawie rolniczych roślin konsumpcyjnych”. Dofinansowanie przyznawane jest młodym naukowcom, którzy wyróżniają się swoją działalnością naukową i badawczą.

Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z 5 wiodącymi parkami naukowo-technologicznymi w Polsce tworząc Konsorcjum Parków! Pozwoli to nie tylko na współpracę między polskimi centrami innowacji, ale również na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Otworzyliśmy także Strefę 3D w Laboratorium Wyobraźni. Jest to efekt współpracy z Ei Systems, który ma na celu promowanie oraz rozwój technologii druku 3D. Pozwoli to na wykorzystanie jej do tworzenia oraz komercjalizacji nowoczesnych pomocy dydaktycznych w szkolnictwie.

Marzec zakończyliśmy informacją, że profesor Tomasz Goslar znalazł się w rankingu najlepszych naukowców! Kierownik Laboratorium Radiowęglowego C14 został sklasyfikowany na szóstym miejscu w Polsce w dziedzinie nauk o środowisku. Ranking Najlepszych Naukowców obejmuje wyłącznie artykuły i wartości cytowań dla badanej dyscypliny.

Kwiecień

W kwietniu nasze praktyki CSR zostały zakwalifikowane do raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre Praktyki” tworzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zostaliśmy wyróżnieni za kampanię „Bądź Energetycznym Superbohaterem” oraz „Naukowo o śmieciach w lesie, czyli edukacyjna kooperacja”.

Otrzymaliśmy informację o pozytywnej ocenie projektu „atTRACTION” i zaproszenie do podpisania umowy grantowej. Głównym celem projektu jest sieciowanie ekosystemów innowacji regionów rozwijających się (Wielkopolska, Litwa i Andaluzja) z hubami innowacji z Francji i Niemiec, przede wszystkim w obszarze inwestycji kapitałowych.

Podpisaliśmy również umowę o współpracy partnerskiej w projekcie „Life After Coal”. Głównym celem jest skrócenie czasu niezbędnego do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Wielkopolsce Wschodniej. Projekt jest dofinansowany z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Maj

1 maja Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy ogłosił nas laureatem plebiscytu Mediom Przyjazny 2023! Plebiscyt organizowany jest od ponad 10-ciu lat, a wśród laureatów znajdują się osoby, firmy i instytucje, które kompetentnie i skutecznie współpracują z dziennikarzami.

Również w maju profesor UAM dr hab. Dominika Narożna została wyróżniona w konkursie Wielkopolska 2023 w kategorii Przedsiębiorczość! Konkurs był skierowany do kobiet, które poprzez swoją działalność zawodową, społeczną, publiczną lub wolontariat znacząco wpłynęły na życie społeczne.

Czerwiec

W czerwcu Elżbieta Książek, nasz Starszy Specjalista ds. Polityki Innowacji, została mianowana na stanowisko Wiceprezesa Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP). SOOIPP od ponad trzydziestu lat jest aktywnym uczestnikiem rozwoju ekosystemów innowacji, który dodatkowo skupia w sobie szerokie spektrum ekspertów, liderów i specjalistów.

Podczas obchodów 30. rocznicy powstania Wielkopolskiego Klubu Kapitałowego, Prezes Fundacji UAM oraz Dyrektor PPNT, prof. dr hab. inż. Hieronim Maciejewski otrzymał nagrodę od Prezydenta Miasta Poznań. Wyróżnienie jest wyrazem uznania zasług dla wynalazczości w dziedzinie ochrony własności przemysłowej, szczególne zasługi dla rozwoju gospodarczego, za rozwijanie innowacyjności w Mieście Poznań oraz za całokształt wybitnych osiągnięć w działalności naukowej i społecznej.

Lipiec

W lipcu odbyło się pierwsze spotkanie Konsorcjum parków naukowo-technologicznych. Przedstawiciele parków spotkali się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym by lepiej poznać jego działalność. Dodatkowo zapoznali się z innowacyjnymi projektami i poszerzyli wiedzę o wsparciu rozwoju biznesu i kreatywności w regionie.

Wrzesień

1 września oficjalnie otworzyliśmy Przedszkole Uniwersyteckie! W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, PPNT, Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren, kadra nauczycielska oraz zaproszeni goście. Przedszkole prowadzone jest przez PPNT zgodnie z autorską koncepcją opracowaną we współpracy z Instytutem Małego Dziecka.

Październik

W październiku odbył się Boot Camp dla startupów z sektora gamingowego z Gruzji, który był dla nas okazją do wsparcia młodych talentów i innowacyjnych pomysłów. Podczas obozu uczestnicy angażowali się w różnorodne działania, w tym doskonalenie umiejętności prezentacyjnych i tworzenie „wizytówek” swoich projektów.

Odbyło się kolejne spotkanie Konsorcjum wiodących parków naukowo-technologicznych. Tym razem gospodarzem spotkania był Wrocławski Park Technologiczny. Doszło do wymiany doświadczeń oraz wiedzy między parkami. Uczestnicy dodatkowo mieli okazję poznać laboratoria oraz infrastrukturę stosowaną w Wrocławskim Parku Technologicznym.

Również w październiku otworzyliśmy Centrum Nauki Wyobraźnia – największą w Polsce wystawę interaktywną z dziedziny optyki. Wystawa, stworzona we współpracy z grupą MTP, to przede wszystkim wprowadzenie do fascynującego świata światła i barw.

Listopad

W listopadzie podpisaliśmy list intencyjny z Wydziałem Archeologii UAM! Celem jest m. in. rozwój badań naukowych i zacieśnienie współpracy między światem akademickim a sektorem technologicznym.

Grudzień

Grudzień był miesiącem pełnym wydarzeń. Podczas drugiej dorocznej konferencji GASEZ wyróżniono nasz Park jako jedną z 50 Stref Modelowych SDG 2023. Wyróżnienie dotyczy instytucji szczególnie zaangażowanych w zrównoważony rozwój.

Zorganizowaliśmy także kolejne spotkanie Konsorcjum parków. Nasi goście mogli dokładnie zapoznać się z naszymi działaniami oraz zwiedzić nasze tereny. Uczestniczyli także w warsztatach w naszym Laboratorium Wyobraźni.

Na koniec roku chcieliśmy podzielić się naszą radością, więc wzięliśmy udział w Szlachetnej Paczce. Udało nam się spełnić wszystkie życzenia wybranej przez nas Rodziny. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami zaangażowali się w Akcję!

Sezon zimowy to często problem z parującymi lub oszronionymi szybami. Nasi naukowcy opublikowali w Scientific Research artykuł dotyczący opracowanej przez nich powłoki, która wykazuje właściwości przeciwmgielne oraz zapobiegające oszronieniu.

Kończąc rok rozpoczęliśmy działania w projekcie Ready2scale, który ma na celu wsparcie startupów z obszaru Deep Tech. Projekt to aż 1,5 miliona Euro dofinansowań kaskadowych oraz szkolenia, tworzenie sieci kontaktów oraz usługi mentorskie dla uczestników ekosystemu Deep Tech.

 

Rok 2023 w PPNT był pełen wyzwań, ale przede wszystkim sukcesów i innowacji. Nasze działania skupiały się na wspieraniu nauki, technologii, przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju. Współpraca z różnymi instytucjami, inicjatywy badawcze i projekty społeczne pokazują naszą determinację w dążeniu do bycia liderem w dziedzinie innowacji. Chcielibyśmy przy tym podziękować naszym pracownikom za ich zaangażowanie, które co roku umożliwia nam realizację niesamowitych działań oraz projektów.

Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem roku 2022.