Strefa firm

PROGRAM INQBACJI

2022-02-16
Poznański Park Naukowo-Technologiczny realizował unijny Projekt InQbacji. Wszystkie firmy uczestniczące w programie prowadzą działalność gospodarczą, odnosząc sukcesy i dbając o rozwój usług w oparciu o wiedzę i doświadczenie zdobyte w okresie jego realizacji. Jakie efekty przyniosła realizacja Projektu InQubacji?

Celem Programu było wzmocnienie innowacyjnego potencjału Wielkopolski i Poznania.
Projekt realizowany przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny zapewniał kompletny pakiet usług inkubacyjnych dla innowacyjnych firm w początkowej fazie ich działalności. Program dedykowany był innowacyjnym pomysłom, które znajdowały się we wczesnej fazie rozwoju.

Czy udało się zwiększyć poziom innowacyjności firm uczestniczących w Projekcie? Przedstawiamy opinie startupów.

Zasypiamy.pl
– firma, która rozwija własne systemy porównywania cen dedykowane właścicielom sklepów internetowych

Uważam, że udział w projekcie mocno wpłynął na poziom innowacyjności w mojej firmie. Udało mi się zastrzec w Urzędzie Patentowym Karty Snu®, wydać i wypromować ebooka (który ma już na koncie 2500 sprzedanych egzemplarzy i codziennie dochodzą kolejne), nagrałam kurs online i właśnie planuję nagranie audiobooka. Ciągle optymalizuję www, proces sprzedaży i obsługi klienta oraz strategię marketingową. Mam wrażenie, że dodaliście mi wiatru w żagle i cały czas płynę do przodu. Dzięki!

Roboty CNC
– firma, która wyróżnia się wszechstronną znajomością sterowań numerycznych a zajmuje się robotyzacją obrabiarek CNC w zakresie automatyczego załadunku i rozładunku

Po zakończeniu projektu postanowiliśmy pozostać w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie kontynuujemy rozwój. W najbliższym czasie mamy do przeprowadzenia 8 wdrożeń z robotami przemysłowymi w branży obróbki CNC, obsługa pracy, szlifowanie i gratowanie elementów metalowych. Aktualnie zatrudniamy 4 osoby na stałe plus kilka osób dochodzących, zatem można powiedzieć, że rozwijamy się lepiej niż się spodziewaliśmy i patrzymy optymistycznie w przyszłość. Firma realizuje projekt współfinansowany ze środków WRPO, działanie 1.2. tytuł projektu: „Przeprowadzenie prac nadal badawczych nad opracowaniem innowacyjnej celi zrobotyzowanej, wykorzystującej roboty przemysłowe, przeznaczonej do automatyzacji obsługi obrabiarek CNC.

Hokari
– firma, która zajmuje się tworzeniem i integrowaniem urządzeń elektronicznych oraz dodaje nowe funkcjonalności do istniejących urządzeń

Od czasu zakończenia udziału w projekcie WRPO 1.3.1 uczestniczyłem w realizacji kilku dużych projektów. Kilka z nich realizowałem też samodzielnie. Z mojego punktu widzenia uczestnictwo w WPRO 1.3.1 pomaga szerzej patrzeć na koncepcję nowego urządzenia czy rozwiązania – również pod względem formalno-prawnym. Techniczne problemy nie są jedynymi jakie dziś widzę, gdy omawiam proces realizacji lub opisuję wyzwania. Przeszkodą mogą być np. lokalne przepisy lub nieopłacalność wdrożenia. Poszerzona wiedza pozwala lepiej koordynować pracami zespołu. To co dla mnie najważniejsze to orientować się w kolejnych dziedzinach (przynajmniej w podstawowym zakresie). Poprzedni rok notował spadki w zakresie branży R&D, brak potrzeb klienta – niezależnie od branży – rzutował bezpośrednio na potrzeby tworzenia nowych wersji urządzeń – czyli dostawców, moich klientów. Dziś, po pierwszym półroczu poszukiwania klientów w 2021 cierpię na zadyszkę.

VIMOS
– firma, która działa w branży ICT, której celem jest informowanie o zagrożeniach na przejazdach kolejowych

Udział w WPRO 1.3.1 wpłynął na nas bardzo rozwojowo. Dzięki temu projektowi (a w szczególności dzięki ludziom PPNT) nawiązaliśmy partnerskie relacje z wielkimi, znaczącymi przedsiębiorstwami kolejowymi w Polsce. Także z instytucjami np. Urzędem Transportu Kolejowego, od którego otrzymaliśmy zielone światło na testy naszych rozwiązań. W trakcie realizacji programu mogliśmy zweryfikować nasze pomysły i rozwiązania w kontekście praw licencyjnych czy też własnych znaków towarowych. Ubiegły rok był dla nas czasem pewnego przestoju w kontekście rozwoju samego projektu pod względem technicznym. Brak stałego zespołu oraz chwiejne warunku na kolei spowodowały, że szukaliśmy nowych możliwości. Dzięki temu poszerzyliśmy doświadczenie oraz sieć naszych kontaktów poprzez uczestnictwo w GovTech Forum fot Start-up. Warsztaty oraz wystąpienia przed inwestorami z rynku niemieckiego dały nam możliwość zapoznanie się z rynkiem startupowym w Niemczech i nawiązanie kontaktu z kolejami niemieckimi (DeutscheBahn), które intensywnie wspierają młode firmy.
W tym roku planujemy wystartować w konkursie BRIK II organizowanym przez NCBiR oraz PKP PLK dot. poprawy bezpieczeństwa na torach kolejowych oraz w ich otoczeniu wraz z dyspozytorniami. Do tego konsorcjum zaprosiliśmy znane instytucje oraz sieci badawcze wraz z uczelniami i naukowcami. Jako Vimos Sp. z o.o. odnosimy wrażenie, że ten rok może być dla nas przełomowy, aby rozwinąć nasz start-up w prosperującą i rozwijającą pomysły firmę (pracującą na rzecz polskiej i europejskiej kolei).

O przedsiębiorstwach biorących udział w Programie InQbacji pisaliśmy tutaj.