Blog

Przygoda biznesowa o wymiarze globalnym

2021-06-27

20 000 doświadczonych przedsiębiorców i startupów oraz 10 tysięcy wymian – tak w liczbach można podsumować program Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, który funkcjonuje w UE już od ponad 10 lat. W EYE (Erasmus for Young Entrepreneurs) każda wymiana to wyjątkowa historia współpracy, niosąca uczestnikom realne korzyści.

Gdybyśmy mieli podsumować je w kilku zdaniach, to najczęściej początkujący przedsiębiorca zdobywa dużą wiedzą płynącą z doświadczeń kolegi z większym stażem, nowe umiejętności oraz dostęp do nowego rynku, dzięki międzynarodowej współpracy. Osoby wcielające się w rolę mentora zyskują relację z chętnym do działania, ambitnym partnera. Partner ten jest pełen motywacji i pomysłów, a ponadto to dysponuje umiejętnościami, którymi może wesprzeć działania przyjmującego go pod swoje skrzydła doświadczonego przedsiębiorcy.

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców

Niech nie zmyli Was nazwa programu. Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców nie ma w swoich wymogach kryterium wieku. Program polega na wyjeździe osoby na początku swojej biznesowej drogi do siedziby bardziej doświadczonego, zagranicznego mentora. Jest to inny rodzaj wsparcia niż popularne programy studenckie. W Erasmusie dla Młodych Przedsiębiorców udział bierze dwóch równorzędnych partnerów biznesowych. Jeden o ustabilizowanej pozycji na rynku, z doświadczeniem w prowadzeniu biznesu oraz drugi – poszukujący wsparcia w rozwoju swojego pomysłu i dopracowaniu modelu biznesowego. Dzięki współpracy w ramach EYE, przedsiębiorcy „zasilają” wzajemnie swoje przedsiębiorstwa umiejętnościami i wiedzą w celu rozwoju nowych pomysłów i dopracowania już istniejących. Duże znaczenie ma także wsparcie finansowe ułatwiające początkującemu przedsiębiorcy wyjazd i pobyt, dzięki czemu może on w pełni skupić się na czerpaniu od swojego mentora.

Wyjście poza granice UE

Jeśli Program przynosi korzyści przedsiębiorcom z Europy i ma wymierny wpływ na ich biznesy, to dlaczego ograniczać się jedynie do UE? Na bazie takiej refleksji powstał EYE Global (Erasmus for Young Entrepreneurs Global), pozwalający czerpać z rozwiniętych rynków światowych, z których wywodzą się firmy dyktujące globalne trendy i tworzące przełomowe technologie. Nie bez powodu startupom doradza się uwzględnienie w swojej strategii bardziej globalnego podejścia, zamiast skupiania się wyłącznie na rynku lokalnym. Takie nastawienie już od samego początku znacznie ułatwia skalowanie biznesu na jego późniejszych etapach rozwoju. Twórcom programu EYE Global zależy na europejskich „jednorożcach”, które działają globalnie .

Program pilotażowy

Program EYE Global (Erasmus for Young Entrepreneurs Global) swój pilotaż miał w 2018 roku, a obecnie jest już jednym z pełnoprawnych programów Europejskich, wspieranych nie tylko przez Komisję Europejską ale także istotnych ambasadorów w Parlamencie Europejskim.  W ramach programu pilotażowego w latach 2018-2020 nawiązano ponad 60 relacji biznesowych.

Przygoda biznesowa w wymiarze globalnym

Prawie 20% pomysłów testowanych na rynkach pozaeuropejskich pochodziło z branż związanych z promocją, mediami i reklamą. W nowej edycji Programu, wraz z naszym partnerem UnternehmerTUM oraz Ambasadorami Programu w miejscach, do których można wyjechać z PPNT (Ontario i Quebec w Kanadzie, Izrael, Singapur, Kalifornia i Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych) skupiamy się na łączeniu środowiska rozwiniętych technologicznie firm z zagranicy z rozwijającymi swój pomysł startupami z Europy. Poza dostępem do technologii i włączeniem do ekosystemów innowacji (a wiec lokalnych społeczności, grup, eventów, partnerów) osoby biorące udział w Programie, pod naszą opieką, będą miały możliwość korzystania z wiedzy tzw. serial entrepreneurs, czyli osób, dla których kolejne przedsięwzięcie jest tylko kwestią czasu, a które jednocześnie dysponują perspektywą płynącą z rozwoju biznesu, np. w Dolinie Krzemowej, Nowym Jorku, hubie startupów technologicznych jakim jest Izrael czy Singapurze, dającego możliwości wejścia na rynki azjatyckie. Od takich osób najlepiej się uczyć, służą one pomocą i cennymi wskazówkami, ale też docelowo mogą wcielić się w rolę stałego partnera biznesowego.

EYE Global z perspektywy uczestników

Program wymaga od uczestników opuszczenia swojej strefy komfortu i podjęcia pewnego ryzyka, związanego z wyjazdem daleko od domu oraz inwestycją części swoich środków. Komisja Europejska, poprzez organizacje takie jak PPNT, dofinansowuje część kosztów, kwoty te różnią się w zależności od kraju, ale np. dla USA wynoszą 3000 euro na 3-miesięczny pobyt i 800 euro ryczałtu na podróż. Bez odwagi do działania i pewnej inwestycji rozwijanie swojego pomysłu jest niemożliwe. Jednak pomoc programu EYE Global jest nieoceniona w procesie osiągania wartości biznesowej i budowania sieci  kontaktów, które prowadzą do osiągnięcia przewagi rynkowej.

Uczestniczka Erasmus for Young Entrepreneurs Global, Vittoria Cutini podsumowuje swój udział w programie w ten sposób:

„Możesz spędzić długie miesiące ucząc się o biznesie, ale znacznie cenniejsze jest obserwowanie na co dzień prawdziwego przedsiębiorcy w działaniu. Przeczytanie jakiejkolwiek książki nie będzie aż tak pomocne w zrozumieniu, czego naprawdę chcesz i czego potrzebuje Twój pomysł”

Natomiast Host Entrepreneur, Alejandro Crawford dodaje:

 „Dysrupcja w biznesie wymaga zarówno doświadczenia zdobytego ciężką pracą, jak i odrzucenia starych zasad. Program EYE Global rzuca wyzwanie przebojowym przedsiębiorcom, aby wyobrazili sobie świat, który może działać inaczej i pozbyli się ograniczeń w celu wcielenia w życie właśnie tych wyobrażeń.”

 

95% dotychczasowych uczestników uważa, że nawiązana przez EYE Global relacja biznesowa przyczyniła się do sukcesu ich biznesu. Niech to będzie najlepsza rekomendacja i zaproszenie do udziału w Programie, który trwa do marca 2024 i do którego można się zgłaszać za pośrednictwem PPNT. Zapraszamy do kontaktu: eyeglobal@ppnt.poznan.pl

Natalia Rymarczuk

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 2016-2021.

W Parku związana była zawodowo z zarządzaniem projektami, wsparciem biznesu i doradztwem. Wspierała rozwój pomysłów i przedsiębiorstw; współpracowała z biznesem, nauką i organizacjami związanymi z innowacyjnością oraz technologiami.

W PPNT, od 2016 roku pracowała ze startupami, spinoff-ami i partnerami ze środowiska biznesowego. Kierowała projektami międzynarodowymi, które pomagają w rozwoju produktów i technologii zewnętrznych firm i startupów. Projekty i innowacyjne produkty rozwijała skupiając się na ich odbiorcach.

Doświadczona w budowaniu partnerstw, przygotowywaniu i prowadzeniu warsztatów oraz wydarzeń. Ekspert w zakresie prowadzenia warsztatów z tematów związanych z kreowaniem innowacji, w tym z modeli biznesowych. Chętnie dzieliła się swoimi pomysłami. Stawiała na ciągły rozwój, na udział w eventach technologicznych i szkoleniach, a także na zdobywanie wiedzy i wdrażanie jej w codziennej pracy.

Prywatnie pasjonatka mikro wypraw w mniej znane zakątki swojego rodzimego Poznania i jego okolic, spotkań ze znajomymi przy dobrej kolacji, jogi i rozwiązywania zagadek – zarówno w literaturze, jak i na ekranie.