RPK

Q&A na temat uczestnictwa Wielkiej Brytanii w Horyzoncie Europa

2021-03-04

Komisja Europejska przygotowała Q&A dotyczące dalszego uczestnictwa Wielkiej Brytanii w Horyzoncie Europa. Wielka Brytania ma wkrótce stać się krajem stowarzyszonym z Programem Ramowym, w związku z tym będzie miała takie same prawa i obowiązki jak inne kraje stowarzyszone z Programem.

1. W jaki sposób Wielka Brytania zostanie stowarzyszona z Horyzontem Europa?

Poprzez Umowę o Handlu i Współpracy między UE a Wielką Brytanią (Trade and Cooperation Agreement – TCA). Wszystkie aspekty stowarzyszenia Wielkiej Brytanii z programem Horyzont Europa zostały uzgodnione 24 grudnia 2020 roku w części V TCA i dokumentach dołączonych do umowy. Stowarzyszenie wejdzie w życie poprzez formalne przyjęcie protokołu (który został już uzgodniony) po przyjęciu rozporządzenia w sprawie programu „Horyzont Europa”. Nie przewiduje się żadnych dodatkowych negocjacji .

Protokół I TCA określa programy, w których Wielka Brytania będzie uczestniczyć i zakres jej uczestnictwa, a także niektóre zasady specyficzne dla każdego z nich. Protokół ten ma nadal formę roboczą – zostanie sfinalizowany i przyjęty przez wspólny wyspecjalizowany komitet ds. uczestnictwa w programach unijnych. To opóźnienie w przyjęciu wynika wyłącznie z powodów prawnych, ponieważ Protokół w sprawie udziału w programach unijnych nie może zostać formalnie przyjęty przed formalnym przyjęciem aktu podstawowego: najpierw należy przyjąć rozporządzenie w sprawie programu „Horyzont Europa”. Po przyjęciu rozporządzenia strony sfinalizują i przyjmą Protokół we wspólnym Specjalistycznym Komitecie ds. Uczestnictwa w Programach Unii. Po wejściu w życie protokołu, Wielka Brytania zostanie formalnie stowarzyszona z Horyzontem Europa.
.

2. Czy podmioty z Wielkiej Brytanii mogą wziąć udział w pierwszych zaproszeniach do składania wniosków programu Horyzont Europa? 

Tak. Podmioty brytyjskie, w tym uniwersytety, ośrodki badawcze, naukowcy, innowacyjne przedsiębiorstwa, przemysł itp. będą miały pełne prawa do udziału w pierwszych zaproszeniach do składania wniosków w ramach programu Horyzont Europa, gdy tylko zostaną one opublikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Dotyczy to również zaproszeń, które mogą zostać opublikowane przed przyjęciem rozporządzenia w sprawie programu Horyzont Europa, takich jak wczesne zaproszenia dotyczące COVID-19 lub ERC i Europejskiej Rady ds.Innowacji (EIC). W należycie uzasadnionych wyjątkowych przypadkach mogą obowiązywać ograniczenia, które zostaną jasno określone w zaproszeniach do składania wniosków.

.

3. Z jakimi częściami Horyzontu Europa będzie związana Wielka Brytania? 

Wielka Brytania przystępuje do pełnego programu Horyzont Europa z jedynym wyjątkiem – EIC Fund (który jest instrumentem pożyczkowym / kapitałowym EIC). Zakres stowarzyszenia obejmuje Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC), działania Marie Curie-Skłodowskiej, sześć klastrów, misje, partnerstwa, Europejski Instytut Innowacji i Technologii itp. Podmioty z Wielkiej Brytanii nie kwalifikują się do udziału w ramach Fund EIC (części Akceleratora EIC), ponieważ Wielka Brytania postanowiła nie uczestniczyć w instrumentach finansowych UE. Oznacza to, że podmioty z Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o granty w ramach Akceleratora, ale nie będą kwalifikować się do pożyczek ani kapitału. Mogą również uczestniczyć na równych prawach z podmiotami z państw członkowskich UE i innych krajów stowarzyszonych w komponencie Pathfinder EIC. Wielka Brytania będzie również stowarzyszona z programem badawczo-szkoleniowym Euratom, a także w działaniach związanych z syntezą jądrową prowadzonych w ramach europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz ITER i rozwoju energii termojądrowej (F4E), Agreement ITER. Wielka Brytania nie będzie uczestniczyć w Europejskim Funduszu Obrony, który ma inną podstawę prawną i nie jest objęty umową o handlu i współpracy.

.

4. Jakie prawa przysługują uczestnikom z Wielkiej Brytanii? 

Dzięki statusowi kraju stowarzyszonego uczestnicy z Wielkiej Brytanii będą mieli takie same prawa jak uczestnicy z UE, z bardzo ograniczonymi wyżej wymienionymi wyjątkami. Podmioty z Wielkiej Brytanii kwalifikują się do finansowania według tych samych stawek i na tych samych warunkach. Mogą prowadzić konsorcja projektowe. Są one również wliczane do minimalnej liczby krajów w zaproszeniach do składania wniosków projektów ponadnarodowych.

.

5. Ile musi zapłacić Wielka Brytania, aby uczestniczyć w programie Horyzont Europa? 

Wkład finansowy Zjednoczonego Królestwa będzie składał się z:

  • wkładu operacyjnego obejmującego wydatki operacyjne i pomocnicze; i
  • opłaty za uczestnictwo pokrywającej koszty administracyjne organizacji systemu uczestnictwa w programach unijnych.

Mechanizmy korygujące będą miały zastosowanie, jeśli pojawią się znaczące dysproporcje między wkładem operacyjnym Wielkiej Brytanii a tym, co otrzymuje z programu.

 

Więcej szczegółów w dokumencie Komisji Europejskiej.