Aktualności,RPK

RPK Poznań ma 20 lat

2019-12-04

3 grudnia odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 20-lecia Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE. Działający w naszych ramach RPK Poznań od dwóch dekad wspiera karierę naukowców i przedsiębiorców. Pomaga w zdobywaniu grantów z funduszy europejskich oraz realizowaniu i rozliczaniu projektów z Programów Ramowych.

Programy Ramowe są największym źródłem finansowania badań naukowych we współpracy międzynarodowej. Zarówno indywidualny naukowiec tworzący swój własny projekt jak i zespół badawczy będący częścią międzynarodowego konsorcjum, mogą liczyć na milionową pomoc Komisji Europejskiej. Grant naukowo badawczy, w przypadku indywidualnego naukowca może sięgać do 1,5 mln Euro, budżety projektów badawczo – innowacyjnych realizowanych w międzynarodowych konsorcjach mogą sięgać nawet 6 mln euro. Dodatkowo możliwość rozwoju, dzięki międzynarodowej współpracy, jest bezcenna zarówno dla jednostki jak i osób realizujących granty.

Realne wsparcie na każdym etapie

Eksperci RPK Poznań udzielają kompleksowego wsparcia na każdym etapie, od pomysłu poprzez realizację, finansowanie i rozliczanie projektów. Dzięki temu naukowcy i przedsiębiorcy chętnie wracają z nowymi pomysłami na kolejne projekty, a także z wynikami badań gotowymi do wdrożenia.

– Jako RPK w Poznaniu wsparliśmy przygotowanie setek aplikacji do 6. i 7. Programu Ramowego UE, a obecnie Horyzontu 2020, poprzez tyleż samo szkoleń, warsztatów, indywidualnych porad obejmujących zarówno proces aplikacji jak i realizacji projektów oraz ich rozliczania – mówi prof. Jacek Guliński, dyrektor PPNT.

Te liczby stale rosną, tak jak zwiększa się zakres wsparcia udzielanego badaczom i firmom. O tym wsparciu i perspektywach na kolejne lata dyskutowano podczas uroczystych obchodów Jubileuszu. Eksperci RPK Poznań oraz znamienici goście z Komisji Europejskiej omówili strukturę, szanse i idee, jakie zakłada nadchodzący program Horyzont Europa.

Jak działa RPK Poznań

Każdy kto chciałby skorzystać ze wsparcia RPK Poznań, powinien zacząć od bezpośredniego kontaktu  z konsultantami i skorzystać z szerokiej oferty szkoleniowej. W jej skład wchodzą m.in. autorskie warsztaty z zakresu: pozyskiwania grantów, realizowania, rozliczania i zarządzania projektami finansowanymi z Programów Ramowych, a także planowania kariery naukowej, ochrony praw własności intelektualnej i wielu innych.

Naukowiec, który chciałby rozwijać swoją karierę, a nie wie jak się do tego zabrać, także nie pozostanie sam. Eksperci RPK Poznań pokazują jak systemowo podejść do kwestii międzynarodowych projektów badawczych, innowacyjnych, wspierających czy mobilności. Pomagają stworzyć racjonalną strategię grantową dla naukowca jak i całej instytucji.

Na przygotowanie dobrego projektu składa się wiele czynników takich jak pomysł, cel, innowacyjność, partnerzy, zarządzanie, zrozumienie treści konkursu, a także trzymanie się struktury wniosku. Eksperci RPK Poznań sprawdzają wniosek i doradzają jak dobierać i formułować treści w nim zawarte. Wszystko po to, żeby miał on szansę na uzyskanie jak najwyższej oceny ekspertów Komisji Europejskiej.

RPK Poznań jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i współpracuje z siecią Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej na obszarze całego kraju.

Zobaczcie jak RPK Poznań oceniają naukowcy i przedsiębiorcy, którzy z nami współpracują: