CSR

Spotkanie Laboratorium Wyobraźni PPNT z Szukam w lesie, czyli edukacyjna kooperacja

2022-06-04
Kierując działania w stronę zielonego CSR-u, dbamy nie tylko o czyste Naramowice, ale także o ekoedukację. Ten cel przyświecał Laboratorium Wyobraźni PPNT od momentu powstania, więc gdy  mieliśmy okazję spotkać się z Mikołajem Basińskim, który prowadzi popularny kanał edukacyjny na YT Szukam w lesie wiedzieliśmy, że powstanie z tego coś naprawdę fajnego i wartościowego!

Na granicy zachęty i spojlera 

31 maja 2022 roku odbyła się premiera materiału „NAUKOWO o śmieciach w lesie”, który Mikołaj Basiński stworzył z dr. inż. Tomaszem Zgołą – edukatorem Laboratorium Wyobraźni PPNT. Przechadzając się po naramowickich lasach wokół Stawu Młyńskiego i starorzecza Warty, rozmawiali o tym, co właściwie dzieje się z odpadami i jaki mają wpływ na środowisko.

  • Wiecie, że małże są wykorzystywane do oceny zanieczyszczenia wody nanoplastikiem?
  • Dlaczego mrówki lubią budować siedliska w brązowych butelkach?
  • Kiedy paradoksalnie lepiej zostawić śmieci w lesie, a kiedy je zabrać?

To tylko kilka zagadnień z ogromu tego, co mają Wam do powiedzenia Mikołaj i Tomek. Film trwa 22 minuty, ale znajdziecie w nim mnóstwo ciekawostek, które zainteresują oraz zaintrygują dzieci i dorosłych – tym bardziej wskazany jest miniseans rodzinny! Zapewniamy, że po nim zaczniecie szukać prosionków szorstkich, kosarzy, ale przede wszystkim, jak napisano w jednym z komentarzy pod filmikiem: „Pochylacie się nad drobiazgami, które człowiek często nieświadomie mija, a tam nieliche historie się dzieją.” 

Lokalnie i edukacyjnie

Materiał nie tylko popularyzuje naukę, tu głównie biologię, ale pokazuje także piękne, naramowickie lasy z przyrodniczym inwentarzem. Zapraszamy na spacer w okolice Stawu Młyńskiego i Łęgów nadwarciańskich. Więcej informacji o walorach i perełkach przyrodniczych Naramowic znajdziecie na kanale YT Laboratorium Wyobraźni, z czego w szczególności rekomendujemy:

Gorąco namawiamy także do śledzenia kanały YT Szukam w lesie, bowiem regularnie publikowane są tam interesujące filmy o tematyce geocachingowej czy psychologii leśnej – a to nie lada edukacyjna gratka! Trzymajcie kciuki za kolejne inicjatywy i jak to mawia Mikołaj, „Tym lasem!”

Szukam w lesie