Aktualności,Strefa firm

Test na koronawirusa. Case FutureSynthesis

2020-04-15

Na początku kwietnia 2020, naukowcy z Poznania opracowali pierwszy polski test na koronawirusa. W prace badawcze zaangażowana była firma biotechnologiczna z PPNT, FutureSynthesis sp z o.o.

Na zdjęciu: zespół FutureSynthesis w trakcie prac nad testem na koronawirusa. Fot.: J. Chmielewska

Europejska walka z epidemią koronawirusa trwa mniej-więcej od lutego 2020. W połowie marca wirus dotarł też do Polski. I od razu rozpoczęły się badania mające na celu szybkie opracowanie genetycznego testu wykrywającego zakażenie u polskich pacjentów. W poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN prace ruszyły już 20 marca. Do wspólnego projektu zaproszono kilkudziesięciu naukowców, w tym 8-mio osobowy zespół firmy FutureSynthesis, lokatora PPNT działającego w branży biotechnologicznej.

Dlaczego FutureSynthesis?

FutureSynthesis posiada zaawansowaną technologię syntezy kwasów nukleinowych, cząsteczek na których oparte jest działanie molekularnych testów wykrywających wirusa. Od początku pojawienia się epidemii, firma podjęła starania pozyskania na polski rynek amerykańskiego testu do wykrywania wirusa. Jednak działania te, ze względu na wymagania prawne, były bardzo długotrwałe, a jak wiadomo, czas był (i jest) bardzo istotny.

Dlatego, gdy tylko Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza rozpoczął prace koncepcyjne nad projektowaniem nowego testu na koronawirusa, lider zespołu FutureSynthesis, dr hab. Marcin Chmielewski, dołączył do grupy zaangażowanych naukowców. Dzięki wieloletniej współpracy obu instytucji, FutureSynthesis podjęła się syntezy kwasów nukleinowych niezbędnych w pracach koncepcyjnych nad nowym testem. Szybkie tempo prac oraz „ekspresowa” synteza sond i starterów, przez zespół FutureSynthesis, pozwoliło na opracowanie prototypu testu w ciągu 5 dni, a finalnej wersji – w 2 tygodnie.

Test na czas

Na zdjęciu: zespół FutureSynthesis w trakcie prac nad testem na koronawirusa. Fot.: J. Chmielewska

Mając świadomość wagi sytuacji, chwilowo odsunęliśmy wszystkie inne nasze działania. Praca charakteryzowała się zawrotnym tempem. Projekty sekwencji były opracowywane do późnych godzin popołudniowych, następnie w  nocy prowadzone były syntezy chemiczne, aby następnego dnia, po oczyszczeniu dostarczyć gotowe cząsteczki do testów. Nasz zespół wykonywał je czasami nawet w przeciągu 24 godzin. – mówi Joanna Chmielewska, Prezes Zarządu FutureSynthesis.

Wspólny sukces – gotowy test na koronawirusa!

9 kwietnia media obiegła wiadomość o zakończeniu prac koncepcyjnych i przejściu do produkcji. Gotowy test jest o wiele tańszy od tych do tej pory sprowadzanych z Chin, a równie skuteczny. IChB PAN udzielił licencji na opracowany test radomskiej firmie Medicopharma, która przeprowadziła walidację uzyskując certyfikat IVD (In Vitro Diagnostic). Uzyskanie certyfikatu dało zielone światło do tego, aby FutureSyntesis wspólnie z A&A Biotechnology i Medicopharmą rozpoczęli pełną produkcję testu. Rząd RP zamówił pierwsze 150 tyś sztuk testów.

Co będzie dalej? Czas pokaże, nasza firma jest w pełnej gotowości do pracy. – zapewnia Joanna Chmielewska