Aktualności,Strefa firm

Wspólnie! Firmy w czasie epidemii koronawirusa

2020-04-01

Epidemia koronawirusa to trudny czas zarówno dla obywateli, jak i dla przedsiębiorców. Jednak firmy z PPNT umieją wykorzystać swój potencjał zarówno biznesowo, jak i we wspólnym wysiłku zwalczania kryzysu. Z dumą prezentujemy najciekawsze inicjatywy naszych lokatorów!

W PPNT działa kilkadziesiąt innowacyjnych przedsiębiorstw. Wiele z nich włącza się aktywnie w walkę z epidemią koronawirusa. Od programistów przez chemików po pracowników kreatywnych –  nasi lokatorzy udowadniają, że każdy może dołożyć swoją cegiełkę!

Jesteśmy dumni, że właśnie w PPNT rosną tak ciekawe rozwiązania biznesowe i tak pomysłowe inicjatywy!

Pierwszy polski test na koronawirusa

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, wspólnie z wielkopolskim Sanepidem oraz między innymi firmą FutureSynthesis z PPNT opracował test na koronawirusa. FutureSynthesis, firma chemiczna, odpowiedzialna była za dostarczanie kwasów nukleinowych, używanych jako odczynniki niezbędne do prac badawczych. Dzięki połączonemu wysiłkowi – test powstał w rekordowym czasie kilku dni!

Co ważne, test, do którego powstania przyczyniła się firma z Parku, wykazuje dużą czułość działania i obejmuje wszystkie etapy badania – od izolacji, poprzez detekcję, do uzyskania wyniku, jak zapewnia Gazeta Wyborcza.

Druk przyłbic ochronnych, produkcja maseczek

Z kolei Apollogic, firma z branży IT, poprzez spółkę-córkę Rapidlab.io drukuje przyłbice ochronne dla wielkopolskich służb medycznych i sanitarnych.

Podobną pracę wykonuje też Stowarzyszenie Potrafię Więcej, które intensywnie szyje maseczki ochronne jednorazowe i wielorazowe. Duża część z nich już została przekazana na szpitalne oddziały intensywnej terapii.

Programiści dla NGOs

Inaczej do obecnej sytuacji podeszła firma Expansio, parkowy turkusowy start-up programistyczny. Postanowili dołączyć do inicjatywy Tech To The Rescue, w ramach której udzielają organizacjom pozarządowym wsparcia technologicznego lub programistycznego niezbędnego w czasie powszechnej pracy zdalnej. Za darmo!

Charytatywna sprzedaż Symbiosis

A firma Symbiosis Centrum Dermatologii, start-up produkujący naturalne kosmetyki, nie tylko przestawił się na produkcję płynów i żeli odkażających do rąk według własnych receptur, ale też postawił część przychodów ze sprzedaży produktów przeznaczyć na sfinansowanie płynu dla potrzebujących placówek medycznych.

IC Pen dla uczelni

Nie zapominamy również o dofinansowanym w ramach parkowego funduszu kapitałowego, pomyśle IC Pen, długopisie automatycznie digitalizującym pismo ręczne. IC Solutions, firma odpowiedzialna za ten produkt, wprowadziła rozwiązanie IC Pen Edulink ułatwiające prowadzenie zajęć i lekcji zdalnie. Z rozwiązania korzystają już wykładowcy UAM.

***

Firmy, które wybierają Park na miejsce swojego rozwoju tworzą jego niepowtarzalną atmosferę dzięki swoim pomysłom i aktywnościom. Cieszymy się, że na co dzień pracujemy z tak kreatywnymi przedsiębiorstwami i że w dobie powszechnej mobilizacji, gdy panuje epidemia koronawirusa – możemy nadal liczyć na ich niespotykaną otwartość, wiedzę i elastyczne podejście. Dlatego: brawo Wy!

foto: freepik.com