RPK

Odpowiedzi Komisji Europejskiej dla beneficjentów grantów Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) w związku z pandemią koronawirusa

2020-04-30

Komisja Europejska przygotowała kolejne odpowiedzi w związku z pandemią koronawirusa. Tym razem są to odpowiedzi skierowane do beneficjentów grantów MSCA.

1. Jednym z wymogów w ramach projektów MSCA jest „zasada mobilności”. Co się stanie, jeśli zasada mobilności nie będzie mogła być spełniona w wyniku ograniczeń podróży związanych z COVID-19?

Zgodnie ze staraniami mającymi na celu wsparcie beneficjentów grantów MSCA i badaczy w sytuacjach „siły wyższej”, Komisja rozważy przyjęcie (w miarę możliwości) elastycznego podejścia, w oparciu o analizę poszczególnych przypadków.

2. Czy beneficjent grantu MSCA  może wypłacić naukowcowi w okresie pandemii mniejsze stypendium (na przykład, nie wypłacać dodatku na koszty mobilności, ponieważ naukowiec nie może podróżować)?

Beneficjent musi wypłacić zatrudnionym naukowcom co najmniej odpowiednie świadczenia określone w Aneksie 2. W przypadku MSCA ITN i IF oznacza to, że miesięczny zasiłek na utrzymanie, dodatek na koszty mobilności i dodatek rodzinny (jeśli dotyczy) muszą zostać przekazane naukowcowi nawet gdy prace nie przebiegają zgodnie z planem.

3. Co się stanie w przypadku, gdy naukowiec, który otrzymał grant Global Fellowship w MSCA H2020, zdecyduje się na powrót do Europy podczas wybuchu epidemii? Jeśli telepraca jest dozwolona, czy naukowiec z tym grantem może wykonywać telepracę w kraju trzecim lub w Europie?

Ze względu na te wyjątkowe okoliczności, finansowani naukowcy mogą kontynuować pracę badawczą, w szczególności za pośrednictwem telepracy z kraju trzeciego lub z Europy, zgodnie z własnym wyborem.

4. Co stanie się z kosztami naukowców w ramach projektów MSCA, gdy wystąpią trudności z wdrożeniem grantu MSCA z powodu sytuacji COVID-19?

MSCA ITN, IF, COFUND: Beneficjentom MSCA i badaczom oferuje się maksymalną elastyczność w tym zakresie, np. zezwalając na telepracę, pracę poza siedzibą instytucji goszczącej itp. W tym okresie dodatki dla naukowców powinny być w pełni wypłacane, nawet w tych przypadkach, w których prace badawcze nie są kontynuowane zgodnie z planem.

MSCA RISE: Pracownicy w ramach MSCA RISE mogą korzystać z możliwości telepracy, gdy są już w kraju organizacji przyjmującej i nie mają dostępu do jej pomieszczeń. Telepraca z kraju organizacji wysyłającej (tj. brak mobilności) jest niedozwolona. Czas oddelegowania może zostać przedłużony nawet ponad 12 miesięcy, jeżeli zainteresowany członek personelu nie będzie mógł wrócić do organizacji wysyłającej.

Oddelegowania przerwane przed ukończeniem minimalnego miesięcznego czasu trwania z powodu sytuacji COVID-19, mogą kwalifikować się jako pełny miesiąc, jeżeli zostaną wprowadzone wyżej wspomniane ustalenia dotyczące telepracy i pod warunkiem, że beneficjent przekazał oddelegowanemu pracownikowi dodatek wyrównawczy (kategoria A). Koszty poniesione na oddelegowania niezrealizowane ze względu na sytuację COVID-19 (np. koszty podróży i zakwaterowania) mogą być kwalifikowalne na warunkach określonych w art. 51 grantów MSCA H2020.

5. Czy Komisja będzie elastyczna, jeśli beneficjenci będą musieli zmodyfikować warunki rekrutacji naukowców i warunki pracy z powodu wybuchu COVID-19 (np. zawieszą umowę z naukowcem MSCA lub uwzględnią ustalenia dotyczące pracy w niepełnym wymiarze godzin)?

MSCA ITN, IF, COFUND: Obowiązki określone w art. 32 MSCA ITN i IF oraz w art. 15 grantów MSCA COFUND będą nadal obowiązywać w celu zapewnienia jak najlepszych warunków pracy naukowcom. Zachęca się beneficjentów, aby w miarę możliwości kontynuowali pracę nad swoimi zadaniami za pomocą telepracy (lub innej odpowiedniej formy pracy zdalnej), aby nie zakłócać działań szkoleniowych w zakresie badań, a beneficjenci powinni nadal płacić naukowcom podczas pracy zdalnej.

Jeżeli jednak beneficjenci będą musieli zawiesić umowę z naukowcem lub zmodyfikować ją, aby uwzględnić ustalenia dotyczące pracy w niepełnym wymiarze godzin, Komisja może to zaakceptować na następujących łącznych warunkach:

  •  naukowiec wyraźnie zgodził się na warunki zawieszenia / pracy w niepełnym wymiarze godzin;
  •  naukowiec wyraźnie zgodził się na wszelkie wynikające z tego tymczasowego zawieszenia / obniżenia wynagrodzenia; beneficjent może jednak rozważyć wykorzystanie niewydanej części jednostkowych kosztów instytucjonalnych (koszty badań, szkolenia i sieci (tylko dla MSCA ITN i IF) i / lub zarządzania (dla COFUND) i kosztów pośrednich) w celu wsparcia naukowca w trakcie okresu zawieszenia (zgodnie z art. 4 ust. 2 grantu MSCA H2020). Beneficjenci rekrutujący mogą również pokryć te wydatki ze specjalnych środków krajowych lub własnych.
  • umowa naukowca jest odpowiednio przedłużana, aby umożliwić mu zakończenie pracy.

MSCA RISE: Pracownicy w ramach MSCA RISE są uprawnieni do otrzymania jedynie dodatku wyrównawczego (na koszty podróży, zakwaterowania i utrzymania związanego z oddelegowaniem) i tylko podczas oddelegowania. Zawieszenie realizacji projektu może być możliwe pod warunkiem, że nie będą prowadzone żadne oddelegowania. Koordynatorzy są zatem zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności przy składaniu wniosku o zawieszenie realizacji projektu w przypadku, gdy czas oddelegowania musi zostać przedłużony z powodu ogólnego zablokowania. W przypadku RISE ustalenia dotyczące pracy w niepełnym wymiarze godzin nie są możliwe.

6. W jaki sposób w związku z wybuchem COVID-19 Komisja poradzi sobie z opóźnieniami w realizacji projektu w ramach MSCA?

Podobnie jak w przypadku ogólnych projektów H2020, biorąc pod uwagę sytuację COVID-19, w ramach projektu MSCA H2020 zostanie zapewniona maksymalna elastyczność w planowanych terminach realizacji celów, etapów, sprawozdawczości, a także realizacji projektu, na którego wyniki miały wpływ środki ograniczające.

 

Zachęcamy również do śledzenia strony Komisji Europejskiej dotyczącej programu Horyzont 2020 i najczęściej zadawanych przez beneficjentów pytań: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq;type=undefined;categories=;programme=H2020;actions=;keyword=