Blog

Elektromobilność a niskoemisyjność gospodarki

2020-02-17

Włączam się w dyskurs na temat elektromobilności, bo wydaje mi się, że przeciętni obywatele nie do końca rozumieją jak się ma elektromobilność do niskoemisyjności gospodarki. Pracujemy w Parku Naukowo-Technologicznym, co zobowiązuje nas do racjonalizmu i szanowania ocen naukowców. A 95% uczonych na świecie uważa, że niestety to człowiek głównie odpowiada za ocieplenie klimatu. Nikt nie podnosi kwestii czy klimat się ociepla (bo to łatwo zauważyć i zmierzyć), ale ciągle są tacy, którym pasuje forsowanie tezy, że nauka się myli i człowiek nie wpływa na to co dookoła nas obserwujemy.

Czytaj dalej

O co chodzi w Team Manifesto?

2020-01-29

team manifesto - uslugaTeam Manifesto to autorska usługa PPNT z zakresu rozwoju organizacji, zarządzania zmianą i wspierania komunikacji. Są to warsztaty, w trakcie których pracownicy definiują wspólne cele i wartości i wypracowują wizję dalszego rozwoju firmy. Na czym to dokładnie polega?

Czytaj dalej

Chiny w pigułce z PPNT – Global Innovation Summit 2019

2020-01-15

O tym, że Chiny są trzecim państwem na świecie pod względem powierzchni wiedzą wszyscy, że ich populacja jest ogromna (wg. danych za 2017 ok. 1,4 mld osób, co stanowi 19,1% populacji światowej) nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy wiemy, jak prowadzić w Chinach interesy, czego się spodziewać w kontaktach z chińskimi kontrahentami, jak się zachowywać?

Czytaj dalej

Big data i zagrożenia

2020-01-08

W ramach lektury ostatniego zeszytu Kwartalnika Urzędu Patentowego RP (nr. 3, str.27, 2019) napotkałem na interesujący referat prof. Abramowicz (UE w Poznaniu), który odnosi się do sztucznej inteligencji i problematyki big data.

Wychodzi na to, że jeżeli mamy dostęp do bardzo wielu danych to bardzo łatwo uzyskać fałszywe wnioski.

Czytaj dalej

Rewolucja 4.0 i co my na to? Refleksje z konferencji w Nantes

2019-11-05

Gospodarka 4.0, obejmująca Przemysł 4.0 to hasło stosowane ostatnio częściej niż nasza „ulubiona” „innowacyjność”. Para wodna jako źródło energii była podstawą przemysłu 1.0 – pierwszej rewolucji technicznej, gdzie maszyny zaczęły produkować… maszyny. Wynalazek elektryczności i jej „zaprzęgnięcie” do produkcji przemysłowej to druga rewolucja, umożliwiająca m.in. produkcję taśmową. Potem w ramach 3 rewolucji ludzi zaczęły zastępować roboty i automaty. To było już kilkadziesiąt lat temu ale dzięki komputerom proces zaczął przyspieszać.
W Wielkopolsce zakłady Volkswagena w Antoninku, a szczególnie Wrześni, są tego dobrym przykładem. Oni są najbliżej gospodarki 4.0. Technologie 3.0 w obrębie składowania można obejrzeć we Wronkach (Samsung/Amica). Produkcja autobusów Solaris w Bolechowie to też dobry przykład na przemysł 3.0. No a co z przemysłem 4.0? Czy ta rewolucja jest tak znacznie odmienna od jej poprzedzających? Chyba jednak tak…

Czytaj dalej