Blog

Podpowiadamy, jak domowymi sposobami radzić sobie z koronawirusem

2020-03-19

Znane nam wirusy przeziębienia i grypy standardowo są w stanie przetrwać poza organizmami żywicieli od 12 do 48 godzin. Taka duża rozbieżność wynika zarówno z budowy konkretnych wirusów, jak również z powierzchni, na której przyszło mu przebywać. Eksperymenty dowodzą, że im bardziej gładka i równa powierzchnia, tym wirus jest w stanie przetrwać dłużej.

Czytaj dalej

Oxycarenus lavaterae i zmiany klimatyczne cz. 1

2020-03-16

„Obyś żył w ciekawych czasach” – chociaż stare chińskie przysłowie brzmi jak obietnica nietuzinkowych i pozytywnych wrażeń, w gruncie rzeczy jest to przekleństwo, które zwiastuje nadejście złego. Możemy stwierdzić, że właśnie dzisiaj, w XXI wieku żyjemy… w ciekawych czasach. Zmiany klimatyczne leżą u podstaw wielu anomalii przyrodniczych, które mogą ciekawić, ale jednocześnie powinny skłaniać do refleksji. Pora pochylić się nad jednym z objawów „ciekawych czasów”, czyli migracją pluskwiaka śródziemnomorskiego Oxycarenus lavaterae.

Czytaj dalej

Elektromobilność a niskoemisyjność gospodarki

2020-02-17

Włączam się w dyskurs na temat elektromobilności, bo wydaje mi się, że przeciętni obywatele nie do końca rozumieją jak się ma elektromobilność do niskoemisyjności gospodarki. Pracujemy w Parku Naukowo-Technologicznym, co zobowiązuje nas do racjonalizmu i szanowania ocen naukowców. A 95% uczonych na świecie uważa, że niestety to człowiek głównie odpowiada za ocieplenie klimatu. Nikt nie podnosi kwestii czy klimat się ociepla (bo to łatwo zauważyć i zmierzyć), ale ciągle są tacy, którym pasuje forsowanie tezy, że nauka się myli i człowiek nie wpływa na to co dookoła nas obserwujemy.

Czytaj dalej

O co chodzi w Team Manifesto?

2020-01-29

team manifesto - uslugaTeam Manifesto to autorska usługa PPNT z zakresu rozwoju organizacji, zarządzania zmianą i wspierania komunikacji. Są to warsztaty, w trakcie których pracownicy definiują wspólne cele i wartości i wypracowują wizję dalszego rozwoju firmy. Na czym to dokładnie polega?

Czytaj dalej

Chiny w pigułce z PPNT – Global Innovation Summit 2019

2020-01-15

O tym, że Chiny są trzecim państwem na świecie pod względem powierzchni wiedzą wszyscy, że ich populacja jest ogromna (wg. danych za 2017 ok. 1,4 mld osób, co stanowi 19,1% populacji światowej) nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy wiemy, jak prowadzić w Chinach interesy, czego się spodziewać w kontaktach z chińskimi kontrahentami, jak się zachowywać?

Czytaj dalej