Aktualności

Święto nauki, czyli jesteśmy na XX Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

2017-04-23

PPNT Poznan bierze udzial w poznaskim festiwalu nauki i sztuki23 kwietnia 2017 roku rozpoczął się Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Potrwa do środy, 26 kwietnia.  W ciągu tych czterech dni naukowcy z siedmiu poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń, wykłady i inne formy przedstawią uczestnikom fascynujący świat nauki.

Festiwalowa Niedziela stanowiła oficjalne otwarcie wydarzenia i tego dnia każdy mógł przyjść na dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, by spojrzeć na naukę z innej, niecodziennej perspektywy. Oczywiście nie zabrakło pokazów Laboratorium Wyobraźni: róż w ciekłym azocie, niepękających baniek mydlanych, warsztatów robienia „chemicznego glutka”, które jak co roku cieszyły się ogromną popularnością. A to tylko przedsmak, bowiem w środę, 26 kwietnia Laboratorium Wyobraźni przygotowało dla uczestników mnóstwo atrakcji, takich jak doświadczenia i warsztaty z dziedzin nauk chemicznych oraz fizycznych, odwiedzający będą także mogli wziąć udział np. w warsztatach z robotyki, odbyć podróż w głąb komórki czy zobaczyć pokaz w planetarium.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu przygotowano blisko 700 spotkań z nauką i sztuką, w tym: aż 150 wykładów, ponad 300 warsztatów i laboratoriów, około 100 pokazów i prezentacji, niemal 40 działań artystycznych, takich jak koncerty, wystawy oraz spektakle, liczne zajęcia sportowe, wycieczki, konkursy, gry i wiele innych. Każde z nich ma na celu zaciekawić, zainspirować oraz poszerzyć wiedzę zarówno najmłodszych uczestników Festiwalu, jak i dorosłych.

***

Festiwal jest coroczną inicjatywą Kolegium Rektorów Miasta Poznania oraz Fundacji UAM. Dzięki temu festiwalowy program obejmuje propozycje siedmiu publicznych uniwersytetów, Laboratorium Wyobraźni, a także innych instytucji partnerskich. Historia Poznańskiego Festiwalu Nauk i Sztuki sięga 1997 roku. Wspólnym celem przedsięwzięcia jest, chęć zainteresowania uczestników nauką i sztuką oraz wykształcenie wśród nich pasji.