Blog

50 rocznica lądowania na księżycu

2019-07-19

Ze względu na pierwsze dwie cyfry PESEL pewnie jestem jedynym pracownikiem PPNT, który świadomie przeżywał lądowanie pierwszego człowieka na Księżycu. 50 lat temu. Wyobraźcie sobie duży namiot rozbity nad jeziorem koło Dobiegniewa, w którym 20 osób (studentów, którzy ukończyli właśnie I rok studiów chemii) stłoczonych wokół małego odbiornika radiowego wsłuchuje się w transmisję ze Srebrnego Globu!

Cały zamysł – program, który ogłosił Prezydent JFK w 1961 roku (i udało im się to zrealizować przed 1970 r., chociaż kilkanaście mld „starych” dolarów to kosztowało), czyli praktycznie
2 programy (Gemini, Apollo) zakończył się sukcesem. Pomyślcie, że na Księżycu było tylko 12 osób (Amerykanów), a obecnie tylko żyje 3 z nich (w tym dwóch z pierwszej wyprawy). Ostatnia wyprawa na Księżyc była zorganizowana w 1972 roku, czyli 47 lat temu! Niestety nie obyło się bez ofiar. Trzech astronautów spłonęło w czystym tlenie, tu na Ziemi w trakcie treningu.

Miałem przyjemność oglądać i dotykać rakietę nośną Saturn (do dziś nie udało się wyprodukować rakiety o większej nośności, chociaż już może w tym roku prywatne firmy tego dokonają) oraz lądownik księżycowy Apollo (czyli „Eagle”) i statek, który wrócił z Księżyca.
I te wszystkie komputery z lat 60-tych, przy których z Przylądku Canaveral prowadzono wyprawę. To jedna z większych atrakcji Florydy (bilet wstępu 110 USD, dla ludzi
60+ (załapałem się) „tylko” 104 USD), ale można kilka godzin spędzić wśród rakiet
i lądowników. Oddać hołd tym co w trakcie tego wyścigu na Księżyc ponieśli najwyższą ofiarę i tym co osiągnęli sukces i wrócili (a szanse były 50/50 i były przygotowane mowy pogrzebowe – logistyka!)

P.S. Zainteresowanym kulisami tej wyprawy polecam lekturę książki „First Man”, a bardziej leniwym film o tym samym tytule (w roli głównej Ryan Gosling).

dr hab. Jacek Guliński

Prezes Zarządu Fundacji UAM, Dyrektor PPNT

Chemik, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w chemii krzemoorganicznej oraz zagadnieniach związanych z transferem innowacji i technologii, polityką innowacyjną, relacjami nauki z gospodarką oraz komercjalizacją wyników prac badawczych. Autor i współautor wielu monografii, publikacji naukowych oraz zgłoszeń patentowych.

Profesor Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor UAM dr hab. Jacek Guliński w latach 1995-2008 pełnił funkcję z-cy Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. W latach 1999-2005 pełnił funkcję Prezesa  Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, a w latach 2004-2008 Kierownika Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM. Od września 2008 do stycznia 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. programów europejskich i współpracy z gospodarką w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2012-2014 jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialny był m.in. za politykę rozwoju i innowacyjności, a także sprawy związane ze współpracą nauki z gospodarką oraz programowaniem funduszy europejskich w perspektywie 2014- 2020. Od stycznia 2015 pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.