Nowe przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych – szkolenie online 17.12
2020-12-02Od 1 stycznia 2021 w życie wchodzą nowe przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Ośrodek sieci EEN działający przy Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym zaprasza do udziału w szkoleniu 17 grudnia 2020 roku, którego celem jest omówienie najważniejszych zmian. Spotkanie kierujemy przede wszystkim do przedstawicieli MŚP.
Po co nowe przepisy?
Wiele nowych regulacji dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zamierzają startować w przetargach ogłaszanych przez inne podmioty. Intencją ustawodawcy było m.in. uproszczenie zasad udzielania zamówień publicznych, a także poprawa pozycji wykonawców i podwykonawców jako partnerów w realizacji kontraktu. Ustawodawcy chodziło też o to, by zwiększyć efektywność, innowacyjność i przejrzystość zamówień oraz zmaksymalizować udział małych i średnich przedsiębiorstw w realizacji publicznych kontraktów.
O szkoleniu
Szkolenie Nowe Prawo zamówień publicznych – nowe rozwiązania dla przedsiębiorców, w szczególności MŚP jest dedykowane dla wszystkich mikro, małych i średnich firm z wyłączeniem firm doradczych z zakresu prawa, kancelarii prawnych, notarialnych, radcowskich i innych firm o charakterze prawniczym. Zainteresowanych zapraszamy 17 grudnia 2020 roku, w godzinach 9:00-15:30. Poprowadzi je Katarzyna Dziąćko z Kancelarii Wawrzynowicz i Wspólnicy sp.k., a organizatorem jest Enterprise Europe Network.
Udział jest bezpłatny, przy czym zastrzegamy prawo do decyzji o dopuszczeniu danego uczestnika do szkolenia na podstawie wcześniejszego warunku.
REJESTRACJA
Program szkolenia
I. Nowe zasady udzielania zamówień publicznych: a. cel wprowadzenia nowej ustawy PZP
- zasada efektywności i celowości i pozostałe zasady udzielania zamówień
- obliczanie terminów, progi i kurs euro
- plany zamówień
- komunikacja w postępowaniu
II. Podejmowanie decyzji o udziale w postępowaniu i przygotowanie oferty
- zmiany w zakresie opisu przedmiotu zamówienia
- podział zamówienia na części
- tryby udzielenia zamówienia (w szczególności zmiany w zakresie przetargu nieograniczonego, trybów negocjacyjnych, uproszczona procedura dla trybów poniżej progów UE, zamówienia bagatelne)
- warunki stawiane wykonawcom
- przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania
- kryteria oceny ofert
- przedmiotowe środki dowodowe
- podmiotowe środki dowodowe
- wadium
- składanie wniosków o wyjaśnienie treści SIWZ
- podwykonawstwo i dysponowanie potencjałem podmiotu trzeciego przez wykonawcę
- udział w postępowaniu jako konsorcjum
III. Etap oceny i wyboru oferty
- otwarcie i ocena ofert
- związanie ofertą
- wzywanie do wyjaśnień, procedura self-cleaning
- przesłanki odrzucenia oferty i wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
- przesłanki unieważnienia postępowania
IV. Nowe regulacje dotyczące umów w zamówieniach publicznych
- zasada współdziałania zamawiającego i wykonawcy przy realizacji umowy
- klauzule niedozwolone
- obowiązkowe postanowienia umowne
- waloryzacja wynagrodzenia
- zaliczki i zapłata wynagrodzenia w częściach
- prawo opcji
- zabezpieczenie należytego wykonania umowy
- pozasądowe rozwiązywanie sporów wynikających z realizacji umowy
V. Nowe zasady prowadzenia postępowań odwoławczych
- wnoszenie odwołań przez Rzecznika MŚP
- podstawy wniesienia odwołania
- szczególne znaczenie odwołań na zapisy umowne
- nowe regulacje dotyczące pełnomocników w postępowaniu odwoławczym
- zasady i koszty wnoszenia odwołań
Przewidziano także sesję Q&A dla uczestników po zakończeniu części merytorycznej.
Trener KATARZYNA DZIĄĆKO
Prawnik w Kancelarii Wawrzynowicz i Wspólnicy sp.k., ekspert do spraw zamówień publicznych. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu lub nadzorowaniu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, doradztwie dla wszystkich stron postępowania o udzielenie zamówienia oraz w prowadzeniu szkoleń z zakresu zamówień publicznych, zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców.
Doświadczenie zdobyła kierując przez 7 lat działem zamówień w dużym przedsiębiorstwie z branży energetycznej (będącym zamawiającym „sektorowym”). Osobiście prowadziła lub nadzorowała liczne postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w tym także reprezentowała zamawiającego w postępowaniach przed Krajową Izbą Odwoławczą. Ponadto tworzyła, rozwijała i nadzorowała system wewnętrznych regulacji w zakresie zamówień niepublicznych.
Specjalizuje się w tematyce zamówień publicznych, pomocy publicznej, prowadzenia postępowań dla zadań dofinansowanych ze środków UE oraz szeroko pojętego zarządzania zakupami w przedsiębiorstwie. Współautorka bloga o tematyce zamówień publicznych zamówienia.org.pl. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców (m. in. dla Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. i jej Oddziałów, Gaz-Storage Poland Sp. z o.o., PGNiG Gazoprojekt S.A., Miasta Płońsk).