Nowe technologie w PPNT!
2021-08-18Dział Badań Naukowych PPNT to jedno z niewielu miejsc na badawczej mapie świata, które pracuje nad octanem pirolidyniowym i jego wpływem na proces rozwoju nowej klasy biopaliw. W poniższym wpisie przybliżymy proces otrzymywania tej substancji, a także wyjaśnimy, dlaczego może ona pomóc w zastąpieniu tworzyw sztucznych.
Charakterystyka octanu pirolidyniowego
Octan pirolidyniowy to związek chemiczny wywodzący się z grupy protonowanych cieczy jonowych. Substancja ta otrzymywana jest w wyniku reakcji kwasu octowego z heterocykliczną aminą – pirolidyną. Jest to reakcja pomiędzy dość charakterystycznie pachnącymi substancjami. Zapach kwasu octowego zna każdy, natomiast zapach pirolidyny opisywany jest jako „amoniakalny, rybi, skorupiakopodobny”.
Octan pirolidyniowy znalazł zastosowanie jako substancja pozwalająca na izolowanie naturalnych biopolimerów np. ligniny z biosurowców odpadowych. Dzięki tej substancji, udało się opracować wysoce skuteczną metodę ekstrakcji ligniny i celulozy z biomasy, a także w wydajny sposób odzyskiwać ciecz jonową, która może zostać ponownie wykorzystana w procesie. Otrzymane w ten sposób biopolimery, mogą być dalej przetwarzane w przemyśle.
Ekologiczne rozwiązanie
Lignina natomiast, wraz z celulozą, może być stosowana do wytwarzania biodegradowalnego tworzywa sztucznego. Jest to alternatywa dla tworzyw sztucznych, wytwarzanych z węglowodorów. Biorąc pod uwagę, że jest to najbardziej rozpowszechniony biopolimer po celulozie, lignina została zbadana jako surowiec do produkcji biopaliw. Dzięki temu, może stać się ona kluczowym ekstraktem roślinnym w rozwoju nowej klasy biopaliw. To właśnie takie potencjalne zastosowania sprawiają, że wysokowydajny, ekologiczny i szybki proces odzysku ligniny jest jedną z najbardziej pożądanych obecnie na rynku technologii.
W PPNT prowadzone są intensywne badania nad powyższą technologią. Póki co, nie zdradzamy szczegółów dotyczących naszego surowca oraz wybranej metody, ale możecie być pewni, że wykorzystujemy w niej ciecze jonowe, które są jedną z naszych specjalizacji badawczych.
Więcej informacji już wkrótce!