RPK

Pakt na rzecz badań naukowych i innowacji w Europie

2021-12-03

Rada Unii Europejskiej przyjęła 26 listopada zalecenie w sprawie „Paktu na rzecz badań naukowych i innowacji w Europie” oraz swoje konkluzje dotyczące przyszłego zarządzania Europejską Przestrzenią Badawczą. Pakt na rzecz badań naukowych i innowacji określa wspólne wartości i zasady badań naukowych i innowacji w Europie, takie jak wolność badań naukowych oraz swobodny przepływ naukowców i wiedzy. Nakreślono również 16 wspólnych priorytetowych obszarów wspólnych działań, począwszy od wspierania otwartej nauki w celu szybszej wymiany wiedzy i danych, po wzmacnianie wiodącej pozycji naukowej i doskonałości Unii Europejskiej, przy zaangażowaniu wszystkich europejskich regionów i obywateli.

Jednocześnie w konkluzjach Rady znalazła się pierwsza agenda polityczna Europejskiej Przestrzeni Badawczej, określająca 20 dobrowolnych działań na najbliższe trzy lata. Wśród tych działań jest promowanie atrakcyjnych i zrównoważonych karier badawczych, przybliżanie nauki obywatelom oraz poprawa ogólnounijnego dostępu do doskonałości.

Pakt i konkluzje wspólnie określają nową wizję i priorytety, potwierdzają zaangażowanie UE i państw członkowskich w Europejską Przestrzeń Badawczą oraz ustanawiają nową strukturę zarządzania nią. Stanowią ważny kamień milowy w realizacji „Nowej Europejskiej Przestrzeni Badawczej na rzecz Badań i Innowacji”.

Pakt na rzecz badań naukowych i innowacji świadczy o ambicji Europy w zakresie reform wspierających badania naukowe i innowacje oraz ustanawia podstawę dla uproszczonej koordynacji z państwami członkowskimi oraz zaktualizowanego mechanizmu monitorowania w celu oceny poczynionych postępów. Nowy sposób zarządzania Europejską Przestrzenią Badawczą (ERA) poprawi obecną strukturę, aby umożliwić ściślejszą współpracę i koordynację polityk w całej UE i jej państwach członkowskich. Obejmuje to opracowanie pierwszego programu polityki ERA z konkretnymi działaniami na następne trzy lata.

Priorytetowe obszary działań określone w Pakcie zapewniają stabilne ramy dla aktualizacji wspólnej agendy politycznej ERA na okres po 2024 r. Forum ERA (grupa ekspertów Komisji złożona z przedstawicieli Komisji i państw członkowskich) zostanie ustanowiona na początku 2022 r. W kontekście Forum ERA państwa członkowskie i Komisja będą współprojektować i koordynować wdrażanie działań ERA, przygotowywać przyszłe aktualizacje programu polityki ERA oraz zapewniać zaangażowanie krajów stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa”, odpowiednich krajów trzecich i zainteresowanych stron. Ponadto do połowy 2022 r. powstanie nowy system monitorowania ERA, obejmujący tablicę wyników, pulpit nawigacyjny i internetową platformę polityki.

LINKI:

  • Factsheet – link
  • Tekst komunikatu KE A new ERA for Research and Innovation – link