Czym jest foodpairing? Zachęcamy do wysłuchania podcastu!
2022-02-21Podcasty Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstają w ramach „Naukowej Dzielnicy” od kwietnia 2020 roku. Tematy odcinków są różnorodne, są to także debaty i bieżące komentarze. W ostatnim z podcastów głos zabrał Dawid Zieliński, koordynator HUB B+R, z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Podczas rozmowy opowiedział o foodpairingu.
Foodpairing– jest to sposób tworzenia produktów spożywczych, zupełnie jednak inny niż gastronomia molekularna. Ta stosunkowo młoda metoda ma za zadanie zaskoczyć poprzez dobranie profili smakowych a nawet dodanie do nich czegoś nowego.
Łączenie smaków zależy od wspomnianych profili smakowych, w ramach których wyróżnia się związki aromatyczne i związki dające smak. Wszystko zaczęło się od szefa kuchni w Wielkiej Brytanii, który wykorzystując w kuchni swoją kreatywność, zaczął zastanawiać się, co wpływa na to, że potrawy te są smaczne.
Foodpairing wykorzystuje w procesie tworzenia bazy danych. Z tego powodu, dla nauki bardzo ważny jest rozwój tych baz i prowadzenie procesu analitycznego produktów. Nowoczesne gotowanie to metoda prób i testów. Zapisane wzorce trzeba zweryfikować i określić proporcje, żeby powstało danie, które świetnie smakuje.
Jak powiedział Dawid Zieliński, jest to sposób gotowania dla kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Niespotykane wcześniej połączenia mogą urozmaicić takie danie, chociażby poprzez połączenie kiwi i pomidora.
Zastanawiasz się, w jakich proporcjach połączyć kawior z białą czekoladą…?
Cały odcinek o tajemnicach foodpairingu dostępny jest tutaj.